1. miedzynarodowy dzien kota

    Dzień kota

    17 lutego

Koty to wyjątkowe zwierzęta

Ich towarzystwo zbawiennie wpływa na samopoczucie psychiczne właściciela i osobów przebywających w otoczeniu, a kocie zabawy kociarze mogą oglądać godzinami.

To także wymagające specjalistycznej opieki czworonogi. Koty są typowymi mięsożercami, dlatego tak ważne jest wykluczenie z ich diety zbóż. Podawanie kotu karmy zawierającej zboża powodować może nie tylko długofalowe problemy zdrowotne, ale także problemy w codziennej pielęgnacji np. w kuwecie. Warto więc, aby kocia dieta bazowała na mięsie – czy to w postaci gotowej karmy mokrej bez dodatku zbóż, czy diety BARF opartej na surowym mięsie uzupełnionym o konieczne witaminy i mikroelementy.

Koty są zwierzętami, o których powszechnie uważa się, że stronią od wody. Zdarzają się takie, które uwielbiają kąpiele, jednak każdy kot – niezależnie od rasy – przyjmuje mało płynów. Zapewnienie odpowiedniego nawodnienia jest kluczowe dla zdrowia pupila, dlatego warto wyposażyć się w fontannę dla kota oraz zrezygnować z podawania czworonogowi karmy suchej, kiedy to tylko możliwe. Jeśli karmienie karmą suchą jest konieczne, wybieraj bezzbożową. Odwodnienie kota powoduje poważne problemy z nerkami, które niestety mogą skończyć się dla zwierzęcia tragicznie.

Kup wszystko, czego potrzebujesz, by zapewnić twemu kociemu przyjacielowi długie, szczęśliwe i zdrowe życie - wszystko dla twojego kota znajdziesz na Allegro!

Bezzbożowa mokra karma dobrej jakości dla kota

Bezzbożowa sucha karma dobrej jakości dla kota

Fontanna dla kota

Poradnik o diecie BARF

Popularne artykuły o kotach i ich potrzebach

Zobacz popularne książki o kotach

Jak przygotować się na pojawienie kota?

Pojawienie się w domu kota to z pewnością wielkie wydarzenie, szczególnie jeżeli domownikami są również dzieci. Musimy pamiętać, że przyjęcie zwierzęcia pod dach to nie tylko przyjemność i cudowna zabawa, to również ogromna odpowiedzialność. Jak zatem sprawić, aby nasz nowy czworonożny przyjaciel szybko się zadomowił?

Jak przygotować się na obecność kota w czterech kątach?

Pierwszą rzeczą, na jaką musimy być przygotowani to przede wszystkim zaakceptowanie natury kotów. Są to drapieżniki, przez co ważna jest dla nich dieta mięsna, ponadto mają wysoko rozwinięty instynkt łowiecki, zdarza im się dzika pogoń za insektami. Ponadto są bardzo ciekawskimi stworzeniami, nie istnieje dla nich przykładowo zakaz wchodzenia na stół czy regał. Uwielbiają obserwować otoczenie z wysokości, gdzie czują się bezpieczne. Równie ważne są kryjówki (również na wysokości), w których kot może się schować, nie niepokojony przez nikogo.

Podstawowymi akcesoriami, dzięki którym kot będzie czuł się dobrze w pomieszczeniach, to przede wszystkim kuweta z odpowiednio dobranym żwirkiem (według upodobań kota), miski na pokarm i wodę, drapak oraz akcesoria do pielęgnacji sierści. Pamiętajmy, że nie należy stawiać koło siebie misek i kuwety, powinny być rozlokowane jak najdalej od siebie. Nie możemy również zapomnieć o zabawkach, dzięki którym nasz kot zachowa swój cykl łowiecki: wędkach, piłeczkach lub torach do zabaw. Ważne jest również bezpieczeństwo naszego pupila - okna i balkon powinniśmy osiatkować oraz pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. Tak zaopiekowany kot odwdzięczy nam się wieloletnią przyjaźnią.

Najlepsze kuwety i akcesoria do utrzymywania czystości