1. biohacking

  Biohacking

  Jak żyć dłużej i zdrowiej?

 1. biohacking
  undefined

  Biohacking

  Jak żyć dłużej i zdrowiej?

podziel się

Co to jest biohacking?

Co to jest biohacking i jak się to robi?

Biohacking to idea skrojona na miarę naszych czasów. Czasów, w których wszystko dzieje się szybko i intensywnie, a my jako ludzie musimy za tym nadążyć lub wręcz te cywilizacyjne zmiany kreować. Stąd pojawiła się potrzeba ulepszenia samych siebie. Biohacking zakłada usprawnienie działania naszych mózgów i ciał, aby były zdrowsze, sprawniejsze i bardziej wydajne. A my sami - mądrzejsi.

 1. co to jest biohacking

Co to dokładnie oznacza?
Biohacking jest pojęciem nowym, a już bardzo szerokim. W ramach biohackingu wprowadzamy zmiany na wielu płaszczyznach naszego życia. Oznacza to na przykład wprowadzenie zmian w naszej diecie, suplementację odpowiednimi witamianami, ale także eksperymenty z różnego typu produktami spożywczymi naturalnego pochodzenia. Dopuszczalne są również alternatywne sposoby odżywiania, takie jak intermittent fasting (okresowy post).

Biohacking to również dbanie o sen, a konkretnie jego ilość i jakość. Organizm, który nie jest wypoczęty nie nadaje się do tego, aby go dalej ulepszać i usprawniać. Odpoczynek jest podstawą dla naszego zdrowia i wydajności.

Gadżety?
Owszem! Biohacking dopuszcza używanie wielu współczesnych gadżetów i urządzeń, które pozwolą nam monitorować działanie naszego organizmu, na bieżąco sprawdzać jego wydajność i funkcje życiowe. Odpowiednie urządzenia i aplikacje odpowiedzą nam na pytanie, czy nasz sen był dobry jakościowo, czy nasze tętno jest prawidłowe, czy mamy odpowiednią ilość ruchu.

Czynniki zewnętrzne
Na nasze zdrowie mają ogromny wpływ czynniki zewnętrzne. Słońce, które nas ogrzewa, woda, którą wchłaniamy, powietrze, którym oddychamy. Nie zawsze mamy na to wpływ, a więc musimy zrobić, co w naszej mocy, aby jakość tych czynników była jak najlepsza.

Do dzieła biohackersi!

Jakość snu ma znaczenie

Sen w biohackingu jest najważniejszy. Jest punktem wyjścia do wszystkiego, co robimy dalej  z dietą, aktywnością fizyczną, ulepszaniem koncentracji i zdrowia. Dobry sen to taki, który trwa od 7 do 9 godzin na dobę, a faza REM i snu głębokiego trwa łącznie min. 3h. Aby zapewnić sobie taki komfort snu potrzebujemy dobrego materaca, ciemności, odpoczynku od niebieskiego światła na 3 godziny przed snem.

 1. sen

Okulary blokujące niebieskie światło

Opaska do spania

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie ciemności w pomieszczeniu, w którym śpimy, warto zaopatrzyć sie w opaskę do spania. Jest to także świetne rozwiązanie na podróż.

Budzik świetlny

Nagłe, głośne dźwięki budzika, które sprawiają, że pierwszym naszym uczuciem o poranku jest lęk, strach, irytacja - to nie najlepsze rozwiązanie. W zamian za to proponujemy Wam sposób budzenia, który jest naturalny dla człowieka.  Ta metoda cofa nas do poprzednich wieków, kiedy normą było budzenie się ze światłem poranka. Taki budzik sprawi, że łagodnie przejdziemy ze snu w fazę czuwania i aktywności bez negatywnych uczuć i porannego zrywania się z łóżka.

Prawidłowe odżywianie

Twój pierwszy i najważniejszy posiłek to śniadanie. Są osoby, które pomijają ten posiłek i czują się znakomicie, Jednak dla większości z nas jest on bardzo istotny. Warto potraktować go poważnie i z fantazją. Niech napełni cię energią na cały dzień!

 1. odżywianie

Książki kucharskie z przepisami na pyszne i pożywne śniadania

Książki kucharskie warte wypróbowania

Bulletproof coffee czyli kawa kuloodporna

Bulletproof coffee lub kawa kuloodporna - co to jest? To połączenie czarnej kawy i masła lub - w opcji wegańskiej - oleju kokosowego lub oleju MCT. Zgodnie z teorią twórcy przepisu, kawa ta ma wiele właściwości prozdrowotnych. Pomaga w uzyskaniu lepszej koncentracji, daje duży zastrzyk energii, jest sycąca, a więc wyklucza spożywanie kolejnego posiłku i kolejnych kalorii. Po kilku dniach picia kawy kuloodpornej powinniśmy poczuć się lepiej, myśleć szybciej, łatwiej kojarzyć fakty, być bardziej efektywnymi. Warto skusić się na ten eksperyment! Pamiętaj jednak, aby kawę z tłuszczem zmiksować - dotyczy to zwłaszcza wersji z olejem kokosowym.

 1. bulletproof coffee

Składniki do przygotowania bulletproof coffee