Sprzedaż zakończona

1 z 3

E.Mierzwa Anglia a Polska w pierwszej poł XVII w.

od
makulekturapl
61,00
Przesyłka płatna z góry
List polecony ekonomiczny7,00 zł
sprawdź szczegóły
Zakończona
(środa, 19 września 2018, 15:38:01)
Allegro gwarantuje bezpieczne zakupy
Otrzymasz kupiony przedmiot albo zwrócimy Ci pieniądze. Sprawdź szczegóły.

Parametry

  • Stan:
    Używany
  • Faktura:
    Nie wystawiam faktury

Opis

„Po definitywnym upadku planów obliczonych na zbliżenie do Hiszpanii i związaniu z niemieckim obozem protestanckim, Jakub modyfikuje koncepcje swej polityki w Europie Wschodniej, lecz pozostawia sobie otwarta drogę na ewentualność zwrotu ku Hiszpanii. W styczniu 1613 r. Występuje w roli pośrednika w rokowaniach pokojowych  (...) kończących wojnie duńsko-szwedzką. Wojna paraliżowała ruch statków w Sundzie obniżając ekonomiczną sprawność handlu angielskiego, dalsza izolacja groziła opanowaniem Bałtyku przez Holendrów w momencie gdy zdecydowali się na związek z młodym prężnym królem Gustawem Adolfem. Nie mogąc liczyć na eliminację Holendrów z Bałtyku, Anglicy musieli szukać rozwiązań kompromisowych, a takim było współdziałanie z Gustawem Adolfem i Holandią. Nadto silna pozycja Anglii na Bałtyku stała się niezbędna wobec wydarzeń , jakie nastąpiły w końcu 1612 r. Lub na początku 1613 r. Na ten okres przypadło przesilenie w konflikcie polsko-moskiewskim, a jednocześnie zaskakujące poselstwo bojarów moskiewskich do Londynu z propozycją przejęcia przez Jakuba I korony carów. Propozycja  bojarstwa otwierała przed Anglią niezwykłe perspektywy polityczne i gospodarcze, jedną z nich była możliwość "wysłania wojska i rządzenia tym krajem za pomocą gubernatora” – donosił doży, Antonio Foscarini. Propozycja była nęcąca nie tylko dla Jakuba, najbardziej zainteresowana nią była Kompania Wschodnioindyjska założona w 1600 r., która uzyskała już w cesarstwie wielkiego mogoła silna pozycję i takież podstawy materialne. Zapasowa droga via Moskwa do Indii i na Daleki Wschód miała szerokie perspektywy: wyparcie Portugalczyków i Holendrów z ich tradycyjnych rynków. Na ten okres przypada powstanie planu (...), który dotyczył rozszerzenia i zabezpieczenia wpływów Kompanii Moskiewskiej na terenach wschodnich, a niebawem skrystalizowany został projekt objęcia patronatem wyznania prawosławnego przez kościół anglikański”.

Ależ jest tu moc. Pół ledwie strony a plany dotyczące co najmniej kilku państw, co najmniej dwóch kontynentów i co najmniej dwóch kościołów. Nie mamy chyba złudzeń, że ktoś kto choć na chwilę stanie na drodze tak szerokich perspektyw zostanie z tej drogi zawrócony, by nie rzez zepchnięty.

Jak się domyślacie każdy wielki plan, by być skuteczny musi być nieco uszczegółowiony. W tym przypadku detale opracował w latach 20-tych XVII wieku Thomas Roe – wieloletni ambasador angielskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w Stambule. Plan był skutkiem wielce niesprzyjających okoliczności. W 1624 r. wojna z Hiszpanią zablokowała Anglikom swobodny dostęp na Morze Śródziemne.

„Handel lewantyński (…) mimo iż nie był dla Anglii tak życiodajny, jak bałtycki, dostarczał znacznych środków czerpanych  z kontroli handlu jedwabiem i towarami wschodnimi. (…) Rozwój sytuacji w państwie carów nie pozwalał Anglikom na swobodną penetrację tych terenów i wolną drogę do Persji, Indii i Bliskiego Wschodu. Ambasador angielski rozważał koncepcję podporządkowania kościoła greko-katolickiego zwierzchnictwu i opiece protestanckiej, co położyłoby kres penetracji tego kościoła przez katolicyzm francuski. Stworzyłoby to odpowiednią bazę dla przyszłych działań angielskich na Wschodzie. Szwecja miałaby natomiast istotną do odegrania rolę – wyeliminowania, przy pomocy Prus i Turcji, Rzeczpospolitej i jej rozbioru między wspomnianych sojuszników włącznie. Anglia byłaby zainteresowana jedynie utworzeniem korytarza lądowego między Stambułem a Gdańskiem, wzdłuż którego usytuowane byłyby kolonie handlowe angielsko-szkockie w: Gdańsku, Toruniu, warszawie, Kazimierzu, Lublinie, Lwowie i Jazłowcu. Ta zapasowa droga na Wschód, niezależnie od hiszpańsko-angielskiego barometru pozwoliłaby na znaczne skrócenie czasu podróży z Londynu do Stambułu. O ile podróż na trasie Stambuł – Londyn przez Gibraltar trwała ca trzy miesiące, a połączenie lądowo-morskie ze Stambułu do Wenecji przez Wiedeń, Bawarię do Londynu wymagało około siedmiu tygodni, to pokonanie trasy ze Stambułu przez Lwów, warszawę i Gdańsk byłoby możliwe przy sprzyjających warunkach nawigacyjnych na Bałtyku  i Morzy Północnym w trzydzieści dni (sic!)”.

Podobno ta właśnie trasą – szybszą i bezpieczniejszą niż wszystkie inne szły szczególnie cenne przesyłki i rozliczenia finansowe między Stambułem a Londynem.

Mierzwa dodaje, że oś Gdańsk – Stambuł miałaby też silne oparcie we wspomnianych koloniach angielsko-szkockich.

Kończę w tym miejscu. Konkretnych historycznych bogactw jest w tej książce jest naprawdę wiele. Szczególnie cenne są tabele dotyczące ilości wwożonych i wywożonych przez Anglików towarów.

Dostawa i płatność
od 7,00 zł

Lokalizacja: Kraków, Polska

Wysyłka

Przesyłka płatna z góry

pierwsza sztuka
kolejna sztuka
maksymalnie w paczce
czas realizacji
List polecony ekonomiczny
pierwsza sztuka
7,00 zł
kolejna sztuka
7,00 zł
maksymalnie w paczce
1
czas realizacji
10-11 dni roboczych

Sprzedawca nie określił cen wysyłki za granicę

Skontaktuj się ze sprzedawcą, jeśli zależy Ci na dostawie

Płatności
O sprzedającym
makulekturapl
makulekturapl

100,0%

kupujących poleciło tego sprzedawcę
w ostatnich 12 miesiącach
ZGODNOŚĆ Z OPISEM
5,0/5
OBSŁUGA KLIENTA
5,0/5
CZAS WYSYŁKI
5,0/5
KOSZT WYSYŁKI
5,0/5
NA ALLEGRO OD
od roku i 5 miesięcy
Oferty kupna

użytkownik

cena

data

n...a

cena
61,00 zł
data
środa, 19 września, 15:37:23

p...o

cena
61,00 zł
data
środa, 19 września, 15:37:55

m...6

cena
53,00 zł
data
środa, 19 września, 15:37:43

l...t

cena
44,00 zł
data
środa, 19 września, 10:49:40

w...n

cena
42,00 zł
data
poniedziałek, 17 września, 13:34:33

s...c

cena
40,50 zł
data
poniedziałek, 17 września, 11:44:14

C...2

cena
37,50 zł
data
piątek, 14 września, 14:22:10

K...r

cena
32,50 zł
data
piątek, 14 września, 08:58:05

b...t

cena
18,50 zł
data
czwartek, 13 września, 19:39:21
Wyświetlenia:494
Numer oferty:7560193433
Zgłoś naruszenie zasad
Do góry

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

 

Allegro