gdzie?

Dla sprzedających

Zintegruj swój sklep z Allegro dzięki WebAPI

Zintegruj swój sklep z Allegro dzięki WebAPI

WebAPI to usługa sieciowa, która umożliwia wykonywanie wielu operacji zakupowych oraz sprzedażowych poprzez tworzenie programów wspomagających korzystanie z Allegro. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia obsługę zamówień.

Jak skorzystać z WebAPI?

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę z WebAPI, wystarczy że posiadasz aktywne konto. Z usługi nie mogą korzystać osoby bez pełnej aktywacji konta, a także właściciele konta Junior. Co ważne, korzystanie z tego rozwiązania jest całkowicie darmowe. Należy tylko przeczytać i zaakceptować regulamin oraz wygenerować klucz do WebAPI.

Klucz do WebAPI

Klucz wygenerujesz w zakładce „WebAPI: Generowanie klucza”, poprzez wypełnienie dostępnego tam formularza. Zostaniesz poproszony o krótkie scharakteryzowanie Twoich planów na wykorzystanie klucza. Pamiętaj, że klucz nie ma terminu ważności, możesz z niego skorzystać w dowolnym czasie. Kiedy masz już klucz, możesz zapoznać się z możliwościami, jakie daje WebAPI, stworzyć oprogramowanie, a także dodać swoją aplikację do zbioru wszystkich aplikacji działających w oparciu o WebAPI.

Pamiętaj o tym, by nie udostępniać swojego klucza innym użytkownikom. Zaleca się również włączenie mechanizmu licencjonowania klucza. Mechanizm ten umożliwia przydzielenie czasowego dostępu do aplikacji dla konkretnego użytkownika. W momencie wygenerowania klucza API, otrzymasz także 10 kluczy w wersjach dla każdego z krajów, w których udostępniono WebAPI.

Statystyki

Jeżeli skorzystasz z WebAPI, otrzymasz dostęp do statystyk z ostatnich 7 miesięcy, z których dowiesz się o częstotliwości wywołań poszczególnych metod z podziałem na kraje. Dodatkowo będziesz mógł sprawdzić, które z metod są najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane przez użytkowników w poszczególnych krajach.

Sandbox

Sandbox to środkowisko testowe, w którym możesz bezpiecznie testować aplikacje działające w oparciu o WebAPI. Odwzorowano w nim wszystkie najważniejsze funkcjonalności serwisu, a także umożliwiono testowanie płatności PayU. Z uwagi na dbałość o właściwe funkcjonowanie Sandboxa zazwyczaj raz w miesiącu przeprowadzane są prace techniczne, podczas których dostęp do środowiska jest wyłączony, a wszystkie dane w nim utworzone zostają utracone. Informację o planowanych przerwach znajdziesz w zakładce „Aktualności” na stronie http://allegro.pl/webapi/news.php.

Metody, czyli odwzorowane funkcje serwisu Allegro

Za pomocą WebAPI możesz:

  • wystawiać oferty na Allegro,
  • sprawdzać oferty wystawione w danych kategoriach oraz przez danych użytkowników,
  • obsługiwać wyszukiwarkę,
  • przeglądać informacje o ofertach wystawionych w serwisie,
  • pobierać dane kontaktowe użytkowników, którzy zakupili towar danego użytkownika,
  • wystawiać komentarze kontrahentom,
  • pobierać zawartość poszczególnych zakładek „Mojego Allegro”,
  • składać oferty kupna,
  • w pełni obsługiwać działający w serwisie system zwrotów prowizji,
  • pobierać informacje dotyczące statusu wpłat dokonywanych za pośrednictwem płątności online.

Dzięki WebAPI możesz znacznie usprawnić obsługę serwisu Allegro, co w przypadku wielu transakcji ułatwi Ci codzienną pracę, a także wskaże nowe, korzystniejsze rozwiązania, o których wcześniej nawet nie pomyślałeś.

Czy ten artykuł był pomocny?