gdzie?

Dla sprzedających

Skąd pozyskać dobre zdjęcia do ofert?

Skąd pozyskać dobre zdjęcia do ofert?

Atrakcyjne zdjęcie nie tylko wiernie oddaje wygląd sprzedawanego przedmiotu, ale też podkreśla jego walory. To jeden z kluczowych warunków, który może sprawić, że Twoja oferta będzie wyróżniała się wśród tysiąca podobnych na Allegro.

Jakie zatem zdjęcia będą atrakcyjnie prezentowały towar? Co zrobić, by oferta była jeszcze lepsza i cieszyła się większym powodzeniem przekładającym się na skuteczną sprzedaż?

  • Jakość. Zacznijmy od podstawowych warunków, jakie musi spełnić fotografia produktu. Przede wszystkim należy zadbać o jej jakość – wyostrzone kontury i odpowiednie nasycenie koloru to absolutna konieczność.
  • Tło i aranżacja. Warto również zastanowić się nad sfotografowaniem przedmiotu na białym tle oraz w aranżacji – obie formy przedstawienia będą pełniły inne funkcje i pokazywały sprzedawany przedmiot w różnych ustawieniach czy otoczeniu, np. komodę w sypialni czy przedmioty dekoracyjne takie jak np. poduszki ozdobne na kanapie w salonie.
  • Detal. W przypadku mebli oraz artykułów dekoracyjnych bardzo ważne jest dla użytkownika, aby móc obejrzeć dokładnie, z jakiego materiału zostały one wykonane. Przykładowo w meblach tapicerowanych liczy się rodzaj tkaniny, jaka posiada fakturę. W meblach drewnianych czy z płyty meblowej - kolor wybarwienia. W przypadku dekoracji - tekstylia, dekor, faktura czy splot. Dlatego warto robić zdjęcia przedstawiające również detal przedmiotu i prezentować je obok widoku całego przedmiotu.
Jeśli sam nie robisz zdjęć, to skąd masz pozyskiwać atrakcyjne fotografie?
  • Profesjonalizm. Jeśli zależy ci na wysokiej jakości ofert, pomyśl o zatrudnieniu profesjonalnego fotografa. Wówczas nie będziesz musiał martwić się o odpowiednią jakość zdjęć. Dodatkowo, profesjonalista doradzi, jakie ujęcie i w jakiej aranżacji będzie najkorzystniejsze pod względem atrakcyjności sprzedawanych przez Ciebie przedmiotów.

- Pozyskiwanie zdjęć i prawa autorskie. Pamiętaj jednak o tym, by fotograf przeniósł na Ciebie autorskie prawa majątkowe do wykonanych zdjęć, byś mógł je umieszczać w swojej ofercie. Posługiwanie się zdjęciami chronionymi prawami autorskimi bez zgody ich autora jest zabronione. Jeśli chcesz wykorzystać czyjeś zdjęcie, zapytaj najpierw o zgodę, mailowo lub pisemnie. Zdjęcia produktów można również pozyskać ze strony producenta.

  • Bank zdjęć. Najprostszym sposobem na pozyskanie atrakcyjnych zdjęć są banki zdjęć lub stocki, gdzie za opłatą możesz uzyskać potrzebne fotografie. Jednak rozwiązanie to może się okazać kosztowne z uwagi na fakt, że najczęściej należy wykupić cały pakiet zdjęć. Na szczęście w Internecie pojawia się coraz więcej banków bezpłatnych. Korzystając z nich, upewnij się, czy warunkiem wykorzystania komercyjnego zdjęcia nie jest umieszczenie pod obrazem nazwiska twórcy (zdjęcia oznaczone symbolem CCO można wykorzystywać dowolnie, łącznie z ich przeróbkami, natomiast symbol CC BY oznacza, że konieczne jest umieszczenie przy zdjęciu nazwiska jego autora).

Jak zatem widzisz, istnieje kilka sposobów pozyskania atrakcyjnych zdjęć. Jedno jest pewne – nowoczesna i przyciągająca uwagę oferta musi być opatrzona estetycznymi zdjęciami. Wybór sposobu pozyskania zdjęć do oferty powinien zależeć od ilości fotografii, jakich potrzebujesz, a także od Twojego budżetu.

Czy ten artykuł był pomocny?