gdzie?

17 marca 2020, 14:33

Allegro Kurier DPD - nowy model rozliczeniowy

Allegro świadczy Usługę Dostawy


Od 2 kwietnia 2020 Allegro świadczy dla kont firmowych Usługę Dostawy, która obejmuje następujące metody:

 • Allegro Kurier DPD,
 • Allegro Kurier DPD pobranie.

Te metody dostawy rozliczasz bezpośrednio z Allegro, a nie z przewoźnikiem, czyli DPD - pod warunkiem, że dla danego zamówienia poprawnie przekażesz adres e-mail kupującego.

Koszty za te metody dostawy doliczamy każdorazowo do rozliczeń z Allegro na twoim koncie:

 • opłatę za nadanie przesyłki doliczamy do rozliczeń z Allegro na twoim koncie w miesiącu realizacji usługi,
 • opłatę za usługę dodatkową (np. dodatkowe ubezpieczenie) doliczamy do rozliczeń z Allegro na twoim koncie najpóźniej w miesiącu następującym po miesiącu realizacji danej metody dostawy.

Rozliczasz się z Allegro, ale - tak jak dotychczas - nadajesz paczki w narzędziu nadawczym DPD lub za pośrednictwem integracji z API DPD.

Ceny i wymiary przesyłek

(w przypadku zamówień, dla których prawidłowo przekażesz adres e-mail kupującego) grafa art pomocy

Usługi dodatkowe

Oprócz nadawania paczek możesz skorzystać z usług dodatkowych, np. zlecenia odbioru lub rozszerzonego ubezpieczenia przesyłki. Dla paczek o niestandardowych wymiarach naliczamy opłaty zgodnie z cennikiem. Sprawdź ceny usług dodatkowych oraz dopłaty do niestandardowych przesyłek

Zlecenie odbioru, czyli podjazd i odbiór paczek przez kuriera, nie jest wliczony w cenę przesyłki. Jest to usługa dodatkowa.

 • Dla 3 lub mniej paczek, które kurier odbierze od ciebie z jednego miejsca w tym samym dniu, opłata wynosi 3,69 zł brutto.
 • Dla 4 lub więcej paczek usługa ta jest bezpłatna.

Paczki będą się sumowały, zarówno te które nadajesz metodą Allegro Kurier DPD / Allegro Kurier DPD pobranie, jak również te które rozliczysz bezpośrednio z DPD (np. 2 paczki na umowie z DPD i 2 paczki Allegro Kurier DPD, łącznie 4 - zlecenie odbioru za 0 zł).

Koszty dostawy dla kupującego

Dla tych metod dostawy obowiązują maksymalne progi cenowe. Możesz je udostępnić w swoich cennikach za:

 • maksymalnie 12,99 zł brutto dla metody Allegro Kurier DPD,
 • maksymalnie 16,99 zł brutto dla metody Allegro Kurier DPD pobranie.
Allegro Smart!

Dla metody Allegro Kurier DPD rozliczenie w ramach Allegro Smart! z kurierem jest teraz dla ciebie łatwiejsze. Jeśli dla danego zamówienia poprawnie przekażesz adres e-mail kupującego:

 • opłatę 3,99 zł za każdą przesyłkę Allegro Smart! umieszczamy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie,
 • nie otrzymujesz już od Allegro części kosztów dostawy kurierem. Nie pokrywasz też różnicy w formie rabatu dla kupującego.

Uwaga! Jeśli dla zamówienia Allegro Smart! nie przekażesz lub nieprawidłowo przekażesz adres e-mail kupującego, poniesiesz cały koszt dostawy, jakim obciąży cię DPD - bo nie otrzymasz wpłaty ani od kupującego, ani od Allegro.


Co zrobić, aby skorzystać z oferty

Aby skorzystać z oferty, musisz spełnić 3 warunki:

KROK 1. Poprawnie przekazuj adres mailowy do DPD

Dla każdego zamówienia poprawnie przekazuj do DPD adresy e-mail.

Jest to warunek konieczny do tego, żeby za daną przesyłkę rozliczyć się bezpośrednio z Allegro, a nie z DPD. System nadawczy DPD rozpozna, że nadajesz przesyłkę właśnie na podstawie adresu e-mail klienta.

Gdy nadajesz przesyłki, zawsze wprowadzaj pełny, poprawny adres e-mail klienta. Pełny adres zawiera dwie części połączone znakiem “+” oraz domenę @allegromail.pl. Znajdziesz go zawsze w powiadomieniach o sprzedaży i w szczegółach zamówienia.

email powiazany z zamowieniem klienta

Uwaga! Jeśli dla danego zamówienia nie przekażesz lub nieprawidłowo przekażesz adres e-mail kupującego:

 • za przesyłkę rozliczysz się z DPD według stawek, jakie masz na umowie z tym przewoźnikiem,
 • w przypadku przesyłki Allegro Smart! poniesiesz cały koszt dostawy, jakim obciąży cię DPD - bo nie otrzymasz wpłaty ani od kupującego, ani od Allegro.

KROK 2. Login i hasło do narzędzia nadawczego DPD

Aby generować etykiety i nadawać przesyłki metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, konieczny jest login i hasło do narzędzia nadawczego DPD.

Nie masz jeszcze loginu i hasła

Aby uzyskać login i hasło do narzędzia nadawczego DPD, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.

Masz umowę z DPD

Oznacza to, że masz login i hasło do narzędzia nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię abonament:

 • przesyłki rozliczane z Allegro wliczają się do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD, ale jednocześnie do puli z twojego abonamentu mogą wpadać paczki, za które rozliczysz się też z Allegro.

Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię limit paczek:

 • przesyłki, które rozliczasz z Allegro, wliczają się do tego limitu,
 • przesyłki, które rozliczasz z Allegro, nie wliczają się do opłaty za gotowość systemową, która obowiązuje cię w ramach umowy. Wynosi ona 120 zł netto za każdy dwutygodniowy okres rozliczeniowy. Nie poniesiesz opłaty za gotowość systemową, jeśli ustawisz polecenie zapłaty (Direct Debit) na rzecz DPD.

Korzystasz z DPD przez pośrednika

 • Ustal, czy w nowym modelu rozliczeń pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodami z przedrostkiem Allegro.
 • Sprawdź, czy pośrednik wymienia z nami informacje, aby dowiedzieć się, za które przesyłki nie powinien cię fakturować, bo rozliczasz się za nie bezpośrednio z Allegro.

KROK 3. Cenniki dostawy

Pamiętaj, że obowiązują ceny maksymalne, które dla tych metod możesz ustawić w swoich cennikach:

 • maksymalnie 12,99 zł brutto dla metody dostawy Allegro Kurier DPD,
 • maksymalnie 16,99 zł brutto dla metody dostawy Allegro Kurier DPD pobranie.

Zobacz, jak możesz łatwo edytować metody dostawy w cennikach i grupowo przypisać je do ofert.


Nie chcesz skorzystać z oferty

 1. Wyłącz w swoich cennikach metody Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.
 2. Udostępnij metody Kurier DPD i Kurier DPD pobranie i ustaw dla nich dowolne ceny, zgodnie z twoją umową z DPD. Metody bez przedrostka Allegro będziesz rozliczać z DPD.

Zobacz, jak możesz łatwo edytować metody dostawy w cennikach i grupowo przypisać je do ofert.


FAQ

Kliknij i rozwiń - najczęściej zadawane pytania

1. Jestem w nowym modelu, ale nie zawsze za przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie rozliczam się z Allegro. Dlaczego?

Żeby za przesyłkę rozliczyć się z Allegro, trzeba dla danego zamówienia poprawnie przekazać adres e-mail klienta. Poprawne przesyłanie do DPD adresu e-mail jest to warunek konieczny do tego, żeby rozliczać się bezpośrednio z Allegro, a nie z DPD. System nadawczy DPD rozpozna, że nadajesz przesyłkę właśnie na podstawie adresu e-mail, który jest powiązany z zamówieniem klienta.

Podczas nadawania przesyłki zawsze wprowadzaj pełny, poprawny adres e-mail klienta. Pełny adres zawiera dwie części połączone znakiem “+” oraz domenę @allegromail.pl. Znajdziesz go zawsze w powiadomieniach o sprzedaży i w szczegółach zamówienia.

Więcej informacji o poprawnym przesyłaniu adresu e-mail znajdziesz w tym artykule.


2. Czy każdy może udostępnić w swoich ofertach metodę Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Możesz udostępnić w swoich ofertach te metody, jeśli posiadasz konto firmowe. Ważne, żeby w cenniku ustawić prawidłowe ceny dla tych metod: tj. maksymalnie 12,99 zł dla Allegro Kurier DPD i maksymalnie 16,99 zł dla Allegro Kurier DPD pobranie.

Uwaga! Za te metody rozliczysz się z Allegro tylko, jeśli dla danego zamówienia poprawnie przekażesz e-mail klienta. Jeśli źle przekażesz maila, to mimo że jesteś w nowym modelu, zapłacisz za takie przesyłki DPD według stawek, jakie masz w umowie z tym przewoźnikiem.


3. Czy za wszystkie usługi dodatkowe rozliczę się z Allegro?

Za wszystkie oprócz jednej. Dla metod pobraniowych DPD oferuje usługę “Zestawienie pobrań” w formie mailowej. Jest ona obowiązkowa i nie da się jej wyłączyć. Jest to jedyna usługa dodatkowa, za którą będziesz się rozliczać z DPD. Allegro nie będzie cię za nią obciążać.

Uwaga! “Zestawienie pobrań” może uruchomić opłatę za gotowość systemową, ponieważ jest usługą, za którą rozliczasz się bezpośrednio z DPD. Możesz uniknąć opłaty za gotowość systemową, jeśli ustawisz polecenie zapłaty (Direct Debit) na rzecz DPD.

Pełny wykaz usług dodatkowych, za które rozliczysz się z Allegro znajdziesz w Załączniku nr 4 do Regulaminu Allegro.


4. Ile w końcu wynosi opłata za pobraniem: 15,99 zł czy 4 zł? Jak mam się za nią rozliczać?

Metodę Allegro Kurier DPD pobranie kupisz od Allegro za 15,99 zł brutto (nadanie paczki 11,99 zł + płatność za pobraniem 4 zł).

 • Opłatę za nadanie przesyłki (11,99 zł brutto) umieścimy w rozliczeniach na twoim koncie w miesiącu realizacji usługi.
 • Płatność za pobraniem jest usługą dodatkową, więc opłatę (4 zł brutto) umieścimy w rozliczeniach najpóźniej w miesiącu następnym po nadaniu paczki.
 • Koszty dostawy zamówienia metodą Allegro Kurier DPD pobranie otrzymasz wraz z opłatą za sprzedany przedmiot bezpośrednio od DPD. Zwrot nastąpi na numer rachunku, który podasz w systemie nadawczym DPD.

5. W jakim momencie do saldo mojego konta na Allegro zostanie naliczona opłata za przesyłkę metodą Allegro Kurier DPD?

Opłata za nadanie przesyłki zostanie doliczona do twojego salda w momencie doręczenia przesyłki. Wtedy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie umieścimy odpowiednio:

 • 11,99 zł brutto za przesyłkę poza Allegro Smart!
 • 3,99 zł brutto za przesyłkę w ramach Allegro Smart!

6. W jakim momencie do saldo mojego konta na Allegro zostanie naliczona opłata za przesyłkę metodą Allegro Kurier DPD pobranie?
 • Opłata za nadanie przesyłki (11,99 zł brutto) zostanie doliczona do twojego salda w momencie doręczenia przesyłki. Taką kwotę umieścimy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie w miesiącu nadania przesyłki.
 • Opłata za pobranie (4 zł brutto) zostanie doliczona do twojego salda najpóźniej w miesiącu następnym po nadaniu paczki.

7. Od kogo i jak często będę otrzymywać wypłaty za przesyłki pobraniowe?

Wypłaty za przesyłki pobraniowe otrzymasz bezpośrednio od DPD. To, jak często będziesz otrzymywał wypłaty, ustalisz bezpośrednio z DPD podczas rejestracji loginu i hasła do programu nadawczego DPD. Jeśli masz już umowę z DPD, to nie musisz nic zmieniać. Podczas rejestracji w programie DPD podaj numer konta, na który będą wpływały środki.

Uwaga! Dla metod pobraniowych DPD oferuje usługę “Zestawienie pobrań” w formie mailowej. Jest ona obowiązkowa i nie da się jej wyłączyć. Jest to jedyna usługa dodatkowa, za którą będziesz się rozliczać z DPD. Allegro nie będzie cię za nią obciążać. “Zestawienie pobrań” może uruchomić opłatę za gotowość systemową, ponieważ jest usługą, za którą rozliczasz się bezpośrednio z DPD. Możesz uniknąć opłaty za gotowość systemową, jeśli ustawisz polecenie zapłaty (Direct Debit) na rzecz DPD.

Pełny wykaz usług dodatkowych, za które rozliczysz się z Allegro znajdziesz w Załączniku nr 4 do Regulaminu Allegro.


8. Jestem w nowym modelu rozliczeń - jak będę rozliczany za przesyłki nadane w ramach Allegro Kurier DPD?

Sposób rozliczenia zależy od tego, czy dla danego zamówienia poprawnie przekażesz do DPD adres e-mail klienta:

 • Jeśli poprawnie przekażesz adres e-mail klienta - rozliczysz się bezpośrednio z Allegro:
  • 11,99 zł brutto - za przesyłkę poza Allegro Smart!
  • 3,99 zł brutto - za przesyłkę Allegro Smart!
 • Jeśli źle przekażesz adres e-mail klienta - rozliczysz się bezpośrednio z DPD według stawki z twojej umowy z DPD. Od kupującego otrzymasz:
  • kwotę, jaką masz w cenniku (maksymalnie 12,99 zł brutto) - za przesyłkę poza Allegro Smart!
  • 0 zł - za przesyłkę Allegro Smart! (poniesiesz pełny koszt dostawy).
9. Co to znaczy, że dla metody Allegro Kurier DPD dostawę w ramach Allegro Smart! z kurierem kupię od Allegro za stałą kwotę 3,99 zł brutto.

Dla metody Allegro Kurier DPD możesz rozliczać przesyłki Smart! w prostszy sposób. W systemie przewoźnika generujesz etykietę i nadajesz paczkę, a opłatę 3,99 zł umieścimy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie.

Uwaga!

 • Nie otrzymasz, tak jak dotychczas, przelewu od Allegro z dopłatą do kosztów dostawy kurierem. Nie będziesz też pokrywać różnicy w formie rabatu dla kupującego.
 • Jeśli dla danego zamówienia źle przekażesz adres e-mail, rozliczysz się bezpośrednio z DPD według stawek z twojej umowy z DPD. Poniesiesz wtedy pełen koszt przesyłki, bo nie otrzymasz wpłaty ani od klienta, ani od Allegro.

10. Czy za przesyłkę Allegro Smart! zapłacę 3,99 zł niezależnie od tego, czy ustawię koszt dostawy na poziomie 11,99 zł czy 12,99 zł?

Tak, za przesyłkę Allegro Smart! zapłacisz stałą cenę 3,99 zł - oczywiście jeśli dla danego zamówienia poprawnie przekażesz adres e-mail klienta. Jeśli źle przekażesz adres e-mail klienta, rozliczysz się za nią z DPD zgodnie z cennikiem z umowy i nie dostaniesz żadnej wpłaty od klienta, ani od Allegro. W takim przypadku poniesiesz pełen koszt dostawy.

11. Jak rozpocząć współpracę z DPD, żeby korzystać z metody Allegro Kurier DPD.

Aby generować etykiety i nadawać przesyłki metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, konieczny jest login i hasło do programu nadawczego DPD.

a) Aby uzyskać login i hasło do programu nadawczego DPD, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.

b) Jeśli masz umowę z DPD - oznacza to, że masz login i hasło do programu nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię:

 • limit paczek -
  • przesyłki rozliczane z Allegro będą się wliczać do tego limitu,
  • koszty za przesyłki rozliczane z Allegro nie będą się wliczać do opłaty za gotowość systemową (120 zł netto co 2 tyg.)
 • abonament -
  • przesyłki rozliczane z Allegro będą się wliczać się do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD, ale jednocześnie do puli z twojego abonamentu mogą wpadać paczki, za które rozliczysz się też z Allegro.

c) Jeśli korzystasz z DPD przez pośrednika - ustal, czy pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.


12. Czy przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do mojego limitu paczek w DPD?

Tak, przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do limitu paczek, który masz w ramach twojej umowy z DPD.

Przykład (także cen): Zgodnie z twoją umową z DPD płacisz 18 zł brutto za paczkę, jeśli wyślesz co najmniej 100 paczek miesięcznie. W danym miesiącu wysyłasz 40 paczek metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie i wliczają się one do tego limitu. Aby zachować stawkę 18 złotych brutto, musisz wysłać 60 paczek poza naszą usługą.


13. Czy przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do mojego abonamentu w DPD?

Tak, przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, które rozliczasz bezpośrednio z Allegro, będą się wliczać do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD, ale jednocześnie do puli z twojego abonamentu mogą wpadać paczki, za które rozliczysz się też z Allegro.

Przykład (także cen): W ramach swojej umowy płacisz co miesiąc abonament 650 zł za 40 paczek. Pierwsze 40 paczek, które nadasz w DPD w danym miesiącu, wlicza się do puli z abonamentu, niezależnie od tego, z kim się za te paczki rozliczasz. Oznacza to, że do abonamentu wliczą się wszystkie podane rodzaje przesyłek:

 • przesyłki nadane innymi metodami niż Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie,
 • przesyłki nadane metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, dla których źle przekażesz adres e-mail kupującego,
 • przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, które rozliczasz z Allegro (bo dobrze dla nich przekażesz adres e-mail klienta).

Jeśli np. 35 paczka nadana w miesiącu to paczka Allegro Kurier DPD z dobrze przekazanym adresem e-mail, to:

 1. wlicza się do abonamentu, za który płacisz DPD (zostaje ci jeszcze 5 paczek w ramach abonamentu do wykorzystania),
 2. rozliczysz się za nią również z Allegro.

Żeby najlepiej wykorzystać abonament, pierwsze 40 paczek (z abonamentu) najlepiej nadać innymi metodami niż Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.


14. Czy umowa z DPD wymaga jakiejś minimalnej ilości nadanych paczek w miesiącu?

W ramach umowy z DPD obowiązuje Cię albo abonament, albo określona liczba paczek - w ramach danego okresu rozliczeniowego. W tym drugim przypadku umowa określa liczbę paczek, które powinny zostać nadane w każdym okresie rozliczeniowym, czyli tzw. limit paczek. Przesyłki Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie, które rozliczasz z Allegro, wliczają się do tego limitu.

Uwaga! Przesyłki, które rozliczasz z Allegro, nie wliczają się do minimalnej kwoty wynagrodzenia, czyli tzw. opłaty za gotowość systemową, która obowiązuje cię w ramach umowy. Wynosi ona 120 zł netto za każdy dwutygodniowy okres rozliczeniowy.


15. Na czym polega opłata za gotowość systemową?

Jest to opłata, którą DPD nalicza:

 • od drugiego pełnego miesiąca kalendarzowego obowiązywania umowy,
 • po tym, jak w ramach umowy skorzystasz z co najmniej jednej usługi, za którą rozliczasz się z DPD,
 • jeśli w danym okresie rozliczeniowym (2 tygodnie) wartość usług, z których skorzystałeś i za które płacisz DPD, jest niższa niż 120 zł netto.

Przykłady:

a) jeżeli w danym okresie rozliczeniowym twój obrót z DPD wynosi 140 zł netto, DPD wystawi ci fakturę na taką właśnie kwotę (140 zł netto) - zapłacisz tylko za faktycznie zrealizowane usługi,

b) jeżeli w danym okresie rozliczeniowym twój obrót z DPD wynosi 40 zł netto, DPD wystawi ci fakturę na kwotę 120 zł netto - czyli zwiększy kwotę faktycznie zrealizowanych usług o 80 zł netto.

Uwaga! Opłatę za gotowość systemową trzeba “uruchomić”, czyli skorzystać z co najmniej jednej usługi, za którą rozliczasz się z DPD. Usługą, która może uruchomić opłatę za gotowość systemową, będzie:

 • nadanie przesyłki inną metodą niż Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie,
 • nadanie przesyłki metodą Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie, jeśli niepoprawnie przekażesz adres e-mail klienta,
 • zestawienie pobrań w formie mailowej - opłata za raporty dotyczące pobrań jest obowiązkowa i nie można jej wyłączyć.

16. Korzystam z usług DPD od dawna, ale ostatnio rozliczam się za nie bezpośrednio z Allegro. Nie mam obrotu 120 zł netto z DPD. Czy muszę płacić za gotowość systemową?

Nie będziesz płacić za gotowość systemową, jeśli ustawisz polecenie zapłaty (Direct Debit) na rzecz DPD. W takim przypadku twój bank automatycznie przeleje na konto DPD należność za usługi, z których skorzystałeś w danym okresie rozliczeniowym i za które rozliczasz się bezpośrednio z DPD. Z poleceniem zapłaty nie poniesiesz opłaty za gotowość systemową - nawet jeśli w danym okresie rozliczeniowym twój obrót z DPD będzie wynosił 0 zł.

Aby rozliczać faktury od DPD za pomocą polecenia zapłaty (Direct Debit), skontaktuj się opiekunem twojej umowy: www.dpd.com.pl/opiekun.

Uwaga! Opłatę za gotowość systemową trzeba “uruchomić”, czyli skorzystać z co najmniej jednej usługi, za którą rozliczasz się z DPD. Usługą, która uruchamia opłatę za gotowość systemową, będzie:

 • nadanie przesyłki inną metodą niż Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie,
 • nadanie przesyłki metodą Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie, jeśli niepoprawnie przekażesz adres e-mail klienta,
 • zestawienie pobrań w formie mailowej - opłata za raporty dotyczące pobrań jest obowiązkowa i nie można jej wyłączyć.
17. Jakie wymiary i wagę może mieć przesyłka, którą nadaję metodą Allegro Kurier DPD?

Maksymalna waga przesyłki, którą nadajesz metodą Allegro Kurier DPD to 31,5 kg wagi rzeczywistej lub obliczeniowej (wyższy parametr). Każda cięższa przesyłka będzie miała naliczoną dopłatę zgodnie z cennikiem usług dodatkowych. Oprócz tego:

 • najdłuższy bok: 175 cm,
 • suma wymiarów: szerokość + długość + wysokość: 300 cm.

Aktualne wymiary znajdziecie na stronie przewoźnika w sekcji Standardowa przesyłka krajowa.

Waga rzeczywista czy obliczeniowa paczki – zasady obliczania Waga rzeczywista paczki to ta, którą widzisz po postawieniu jej na wadze. Waga obliczeniowa paczki jest związana z rozmiarami paczki i obliczana jest wg wzoru:

waga obliczeniowa wzor

Do rozliczenia odpłatności bierze się pod uwagę wyższy parametr.

Przykład 1

 • Paczka o wadze rzeczywistej 20 kg i wymiarach 50cm x 30cm x 30cm
 • Waga obliczeniowa paczki = 50x30x30/6000 =45 000/6000 = 7,5kg
 • Paczka jest traktowana jako 20 kg, waga rzeczywista jest wyższym parametrem.

Przykład 2

 • Paczka o wadze rzeczywistej 11 kg i wymiarach 90cm x 50cm x 40cm
 • Waga obliczeniowa paczki = 90x50x40/6000 =180 000/6000 = 30kg
 • Paczka jest traktowana jako 30 kg, waga obliczeniowa jest wyższym parametrem.

Przykład 3

 • Paczka o wadze rzeczywistej 22 kg i wymiarach 120cm x 50cm x 40cm
 • Waga obliczeniowa paczki = 120x50x40/6000 =240 000/6000 = 40kg
 • Paczka jest traktowana jako 40 kg, waga obliczeniowa jest wyższym parametrem. Do paczki zostanie zastosowana dopłata wynikająca z przekroczenia max wagi 31,5 kg

18. Jakie są ceny usług dodatkowych w ramach metod dostawy Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Paczki są objęte standardowym ubezpieczeniem do kwoty 1000 zł. Zwiększenie ubezpieczenia powyżej 1000 zł wiąże się z dopłatami:

 • Zwiększenie ubezpieczenia np. do 2000 zł to 0,50 zł; do 3000 zł to 0,80 zł; do 4000 zł to 1,60 zł (brutto).
 • Maksymalna kwota w Allegro Kurier DPD Pobranie to 15 000 zł.

Inne usługi dodatkowe, z których często korzystają sprzedający, to:

 • Opłata za pobraniem (COD - cash on delivery): 4 zł brutto
 • Zlecenie odbioru (jeśli jednorazowo nadajesz 3 lub mniej paczek): 3,69 zł brutto.
 • Opłata za przesyłkę niestandardową, np. paczkę o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami, o kształcie cylindrycznym: 10 zł brutto
 • SMS Predict - wskazujący zakres godzinowy doręczenia paczki z dokładnością do dwóch godzin - 0,40 zł brutto

Pełny katalog dopłat znajduje się w Załączniku nr 4 do Regulaminu Allegro

19. W jaki sposób mogę nadać przesyłki Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie? Gdzie wygenerować etykiety do przesyłek?

Etykiety wygenerujesz z programu nadawczego DPD. Żeby to zrobić, musisz mieć login i hasło.

 • Aby uzyskać login i hasło do programu nadawczego DPD Online, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.
 • Jeśli masz umowę z DPD - oznacza to, że masz login i hasło do programu nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.
 • Jeśli korzystasz z DPD przez pośrednika - ustal, czy pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

20. Czy narzędzie nadawcze może automatycznie pobierać informacje o moich zamówieniach z Allegro? Czy trzeba każde zamówienie wprowadzać ręcznie?

Nie musisz dla każdego zamówienia wprowadzać przesyłek ręcznie. Możesz powiązać swoje konto Allegro z narzędziem nadawczym DPD Online. W zakładce “Import Allegro” kliknij [Uzyskaj dostęp do swojego konta Allegro]. Wyświetli się strona logowania Allegro, a po zalogowaniu zobaczysz informację o powiązaniu konta Allegro z aplikacją https://online.dpd.com.pl/. Kliknij [Powiąż konto], aby dane o twoich zamówieniach z Allegro automatycznie były przekazywane do narzędzia nadawczego DPD.


21. Czy e-maile klientów przypisane do zamówień są automatycznie przekazywane do narzędzia nadawczego DPD? Czy muszę wprowadzać je ręcznie, kiedy składam zlecenie na wysyłkę?

E-maile klientów są przekazywane automatycznie, w momencie pobrania wskazanych przez ciebie zamówień do narzędzia DPD. Będzie to możliwe, jeśli powiążesz swoje konto Allegro z narzędziem nadawczym DPD.


22. Jak filtrować zamówienia w narzędziu nadawczym?

Jeśli powiążesz swoje konto Allegro z narzędziem nadawczym DPD, możesz w tym narzędziu (w zakładce “Import Allegro”) łatwo filtrować i wyszukać swoje zamówienia według różnych kryteriów:

 • w wybranym zakresie dat,
 • po dacie wykonania transakcji,
 • po dacie rozpoczęcia aukcji,
 • po dacie zakończenia aukcji,
 • wyłącznie nowe, nieimportowane wcześniej zamówienia,
 • krajowe/zagraniczne,
 • po metodzie dostawy.

23. Jak wygenerować etykietę?

a) Jeśli twoje konto Allegro jest powiązane z narzędziem nadawczym DPD, użyj zakładki “Import Allegro” i zaimportuj do narzędzia te zamówienia, dla których chcesz wygenerować etykietę. Zaimportowane dane pojawią się na liście przesyłek oczekujących, skąd możesz wydrukować etykiety.

b) Jeśli nadajesz przesyłkę ręcznie, wejdź w zakładkę “Zarządzanie przesyłką” i kliknij [Nowa]. Wypełnij formularz “Tworzenie/edycja przesyłki”. Podaj dane nadawcy, odbiorcy, zawartość przesyłki, uwagi do doręczenia, numery referencyjne, ilość paczek oraz ich wagę - aby zatwierdzić, kliknij [Zapisz]. Dodana przez ciebie przesyłka trafia na listę przesyłek oczekujących.

Uwaga! Aby koszty dostawy przesyłki rozliczyć z Allegro (a nie z DPD), poprawnie podaj adres e-mail odbiorcy.

Na liście przesyłek oczekujących zaznacz te przesyłki, dla których chcesz wydrukować etykiety - aby zatwierdzić, kliknij [Drukuj listy] i wybierz drukarkę. Następnie kliknij [Generuj dokument], a w kolejnym kroku [Pobierz dokument]: pobierasz dokument do PDF i drukujesz. Potem przejdź do zakładki “Przesyłki zatwierdzone”, aby wydrukować (w dwóch kopiach) protokół przekazania przesyłki, na którym podpisujesz się ty jako nadawca oraz kurier w momencie odbioru przesyłki.


24. Kiedy mogę wygenerować etykietę - gdy klient złoży zamówienie, czy gdy opłaci zakupy?
 • W przypadku opłaty z góry - etykietę możesz wygenerować, gdy zamówienie zostanie opłacone.
 • W przypadku opłaty za pobraniem - etykietę możesz wygenerować, gdy klient złoży zamówienie.

25. Jak filtrować etykiety w narzędziu nadawczym?

Do momentu wydrukowania etykiety możesz filtrować przesyłki w zakładce “Zarządzanie przesyłką” na Liście przesyłek oczekujących. Po wydrukowaniu etykiet przesyłki zostają przeniesione do zakładki “Przesyłki zatwierdzone” - możesz je filtrować na Liście przesyłek zatwierdzonych. Możesz użyć filtrów i wyświetlić tylko przesyłki dzisiejsze, krajowe, zagraniczne, według miejsca nadania.


26. Czy mogę wygenerować dwie etykiety dla zamówienia, które wysyłam w dwóch paczkach?

Tak - możesz wygenerować kilka etykiet dla jednego zamówienia. Wybierz przesyłkę z listy przesyłek oczekujących i wyedytuj ją. Na dole formularza w sekcji Podstawowe dane paczki zaznacz pole Przesyłka wielopaczkowa i kliknij [Dodaj paczkę], żeby podać wagę kolejnych paczek.

kilka paczek

Jeśli dodajesz więcej paczek, niż wynika z ustawień w twoim zamówieniu, za każdą taką paczkę poniesiesz koszt 11,99 zł brutto.

Przykład: Twoje zamówienie w ramach Allegro Smart! składa się z dwóch paczek, ale przy nadawaniu dodajesz jeszcze jedną paczkę. Za przesyłkę zapłacisz 2 x 3,99 zł + 11,99 zł.


27. Czy zapłacę za wygenerowanie etykiety?

Nie zapłacisz za samo wygenerowanie etykiety. W DPD opłata naliczana jest dopiero po nadaniu, więc nie będzie takiego problemu jak np. w InPoście. Można wygenerować dowolną ilość etykiet, nie nadać ich i za nie nie zapłacić.


28. Czy i jak mogę wybrać miejsce nadania paczki?

Miejsce nadania paczki możesz wskazać, kiedy korzystasz z opcji:

 • Zlecenie odbioru Dla przesyłki, którą dodajesz ręcznie/pojedynczo lub którą masz już na liście przesyłek oczekujących, zaznacz usługę Zlecenie odbioru (na szarym tle po prawej stronie). W polu “Nadawca” podaj adres, pod który ma przyjechać kurier, aby odebrać paczkę. Aby zatwierdzić, kliknij [Złóż zlecenie odbioru]. Dla przesyłek ze zleceniem odbioru nie wydrukujesz etykiet, ich wydruk leży po stronie DPD. Dlatego taka przesyłka trafia od razu do zakładki “Historia przesyłek”.
 • Zamów kuriera W zakładce “Zamów kuriera” kliknij [Nowe zamówienie] i wypełnij formularz. Podaj m.in. miejsce nadania, datę i godzinę odbioru. Do takiego zamówienia musisz przygotować etykiety.

29. Czy po nadaniu przesyłki - numer listu przewozowego muszę wprowadzać ręcznie dla każdego zamówienia na Allegro? Czy jest on przekazywany automatycznie?

Numery przesyłek są automatycznie przekazywane do Allegro przez DPD. Jest to możliwe dzięki integracji systemu Allegro z systemem DPD. Wystarczy, że podczas nadawania przesyłki wprowadzisz pełny, poprawny adres e-mail klienta.

30. Korzystam z DPD przez pośrednika, komu zapłacę za przesyłkę Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Jeśli korzystasz z usług pośrednika, takiego jak np. Apaczka, Furgonetka lub SendIt - ustal, czy pośrednik nie obciąży cię dodatkowo za taką przesyłkę. Gdy dla danego zamówienia poprawnie przekażesz adres e-mail klienta:

 • za przesyłkę obciąży cię Allegro,
 • DPD nie obciąży za tę przesyłkę pośrednika.

W tej sytuacji, jeśli pośrednik obciąży cię za przesyłkę (choć sam nie zapłacił za nią DPD), wyjaśnij sytuację bezpośrednio z pośrednikiem i do niego zwróć się z prośbą o korektę opłat.

31. Czy mogę samodzielnie złożyć reklamację do DPD za przesyłkę, którą rozliczam z Allegro?

Tak, możesz samodzielnie złożyć reklamację do DPD - potrzebujesz tylko pełnomocnictwa od Allegro. Znajdziesz je w zakładce Ustawienia dostawy. Wystarczy, że na dole strony klikniesz [Pobierz pełnomocnictwo].

Pamiętaj! Przy składaniu reklamacji do DPD zawsze załączaj pełnomocnictwo. Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie reklamacyjnym, możesz skorzystać ze wsparcia Allegro.

32. Na czym polega akcja promocyjna, którą ogłosiliście?

Możesz skorzystać z promocji, jeśli udostępnisz w swoich ofertach metody Allegro Kurier DPD lub Allegro Kurier DPD pobranie. Program promocyjny dotyczy zamówień poza Allegro Smart!. Możesz otrzymać rabat za każdą wysłaną paczkę poza Allegro Smart! dla metod z listy, którą znajdziesz w tym artykule. Sumę rabatów, które uzyskasz w danym miesiącu, odliczymy od twojego rachunku w rozliczeniu kolejnego miesiąca.

Uwaga! Suma rabatów nie może być wyższa niż łączny koszt zakupionych w danym miesiącu przesyłek Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, a także wyższa od łącznej sumy prowizji i opłat w miesiącu, w którym rozliczamy rabat.

Czy ten artykuł był pomocny?