gdzie?

17 marca 2020, 14:33

Allegro Kurier DPD - nowy model rozliczeniowy

Allegro świadczy Usługę Dostawy


Od 2 kwietnia 2020 Allegro świadczy dla kont firmowych Usługę Dostawy, która obejmuje następujące metody:

 • Allegro Kurier DPD,
 • Allegro Kurier DPD pobranie.

Te metody dostawy rozliczasz bezpośrednio z Allegro, a nie jak dotychczas - z przewoźnikiem. Koszty za te metody dostawy doliczamy każdorazowo do rozliczeń z Allegro na twoim koncie:

 • opłatę za nadanie przesyłki doliczamy do rozliczeń z Allegro na twoim koncie w miesiącu realizacji usługi,
 • opłatę za usługę dodatkową (np. dodatkowe ubezpieczenie) doliczamy do rozliczeń z Allegro na twoim koncie najpóźniej w miesiącu następującym po miesiącu realizacji danej metody dostawy.

Rozliczasz się z Allegro, ale - tak jak dotychczas - nadajesz paczki w narzędziu nadawczym DPD lub za pośrednictwem integracji z API DPD.


Szczegóły oferty

grafa art pomocy

Usługi dodatkowe

Oprócz nadawania paczek możesz dokupić do nich usługi dodatkowe. Dla paczek o niestandardowych wymiarach naliczamy opłaty zgodnie z cennikiem. Sprawdź ceny usług dodatkowych oraz dopłaty do niestandardowych przesyłek

Koszty dostawy dla kupującego

Dla tych metod dostawy obowiązują maksymalne progi cenowe. Możesz je udostępnić w swoich cennikach za:

 • maksymalnie 12,99 zł brutto dla metody Allegro Kurier DPD,
 • maksymalnie 16,99 zł brutto dla metody Allegro Kurier DPD pobranie.

Allegro Smart!

Dla metody Allegro Kurier DPD rozliczenie w ramach Allegro Smart! z kurierem jest teraz dla ciebie łatwiejsze:

 • opłatę 3,99 zł za każdą przesyłkę Allegro Smart! umieszczamy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie,
 • nie otrzymujesz już przelewu od Allegro z dopłatą do kosztów dostawy kurierem. Nie pokrywasz też różnicy w formie rabatu dla kupującego.

Program promocyjny

Jeśli skorzystasz z tych metod dostawy, obejmie cię specjalny program promocyjny dla zamówień poza Allegro Smart! Możesz zmniejszyć wydatki na wysyłkę z Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie nawet do 0 zł.

Sprawdź szczegóły programu.


Co zrobić, aby skorzystać z oferty

Aby skorzystać z oferty, musisz spełnić 3 warunki:

KROK 1. Poprawnie przekazuj adres mailowy do DPD

Dla każdego zamówienia poprawnie przekazuj do DPD adresy e-mail.

Jest to warunek konieczny do tego, żeby za daną przesyłkę rozliczyć się bezpośrednio z Allegro, a nie z DPD. System nadawczy DPD rozpozna, że nadajesz przesyłkę właśnie na podstawie adresu e-mail klienta.

Podczas nadawania przesyłki zawsze wprowadzaj pełny, poprawny adres e-mail klienta. Pełny adres zawiera dwie części połączone znakiem “+” oraz domenę @allegromail.pl. Znajdziesz go zawsze w powiadomieniach o sprzedaży i w szczegółach zamówienia.

email powiazany z zamowieniem klienta

KROK 2. Login i hasło do narzędzia nadawczego DPD

Aby generować etykiety i nadawać przesyłki metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, konieczny jest login i hasło do narzędzia nadawczego DPD.

Nie masz jeszcze loginu i hasła

Aby uzyskać login i hasło do narzędzia nadawczego DPD, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.

Masz umowę z DPD

Oznacza to, że masz login i hasło do narzędzia nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię abonament:

 • przesyłki rozliczane z Allegro nie będą się wliczać do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD.

Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię limit paczek:

 • przesyłki, które rozliczasz z Allegro, wliczają się do tego limitu,
 • przesyłki, które rozliczasz z Allegro, nie wliczają się do opłaty za gotowość systemową, która obowiązuje cię w ramach umowy. Wynosi ona 120 zł netto za każdy dwutygodniowy okres rozliczeniowy. Nie poniesiesz opłaty za gotowość systemową, jeśli ustawisz polecenie zapłaty (Direct Debit) na rzecz DPD.

Korzystasz z DPD przez pośrednika

 • Ustal, czy w nowym modelu rozliczeń pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodami z przedrostkiem Allegro.
 • Sprawdź, czy pośrednik wymienia z nami informacje, aby dowiedzieć się, za które przesyłki nie powinien cię fakturować, bo rozliczasz się za nie bezpośrednio z Allegro
 • Obecnie pośrednikiem, który sprawdza u nas te informacje jest Apaczka.

KROK 3. Cenniki dostawy

Pamiętaj, że obowiązują ceny maksymalne, które dla tych metod możesz ustawić w swoich cennikach:

 • maksymalnie 12,99 zł brutto dla metody dostawy Allegro Kurier DPD,
 • maksymalnie 16,99 zł brutto dla metody dostawy Allegro Kurier DPD pobranie.

Zobacz, jak możesz łatwo edytować metody dostawy w cennikach i grupowo przypisać je do ofert.


Nie chcesz skorzystać z oferty

 1. Wyłącz w swoich cennikach metody Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.
 2. Udostępnij metody Kurier DPD i Kurier DPD pobranie i ustaw dla nich dowolne ceny, zgodnie z twoją umową z DPD. Metody bez przedrostka Allegro będziesz rozliczać z DPD.

Zobacz, jak możesz łatwo edytować metody dostawy w cennikach i grupowo przypisać je do ofert.

Uwaga!

Od 1 lipca w Allegro Smart!:

 • Pozostaną tylko te metody dostawy Poczty Polskiej, które mają w nazwie przedrostek Allegro.
 • Zmniejszymy też listę metod dostawy kurierem - zostaną na niej co najmniej: Allegro Pocztex Kurier 48 i Allegro Kurier DPD.

Jeśli chcesz, by twoje oferty miały oznaczenie Allegro Smart!, zadbaj o to, by wejść do nowego modelu rozliczeń i udostępniać te metody w swoich ofertach.


FAQ

1. Jak dowiem się, czy jestem włączony do nowego modelu rozliczeń dla Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Na nowy model przełączymy cię, kiedy będziesz technicznie gotowy do zmiany - czyli będziesz poprawnie przekazywać do DPD adresy e-mail, które są powiązane z zamówieniem klienta. Będziemy sprawdzać, czy prawidłowo przesyłasz adresy e-mail i czy jesteś gotowy na włączenie do nowego modelu rozliczeń. Jeśli tak - otrzymasz od nas e-mail, w którym podamy termin włączenia cię do nowego modelu.

Poprawne przesyłanie do DPD adresu e-mail jest to warunek konieczny do tego, żeby rozliczać się bezpośrednio z Allegro, a nie z DPD. System nadawczy DPD rozpozna, że nadajesz przesyłkę właśnie na podstawie adresu e-mail, który jest powiązany z zamówieniem klienta.

Podczas nadawania przesyłki zawsze wprowadzaj pełny, poprawny adres e-mail klienta. Pełny adres zawiera dwie części połączone znakiem “+” oraz domenę @allegromail.pl. Znajdziesz go zawsze w powiadomieniach o sprzedaży i w szczegółach zamówienia.

Więcej informacji o poprawnym przesyłaniu adresu e-mail znajdziesz w tym artykule.


2. Jak rozpocząć współpracę z DPD, żeby korzystać z metody Allegro Kurier DPD.

Aby generować etykiety i nadawać przesyłki metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, konieczny jest login i hasło do narzędzia nadawczego DPD.

 • Aby uzyskać login i hasło do narzędzia nadawczego DPD, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.
 • Jeśli masz umowę z DPD - oznacza to, że masz login i hasło do narzędzia nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie. Jeśli w ramach tej umowy obowiązuje cię:
  • limit paczek - przesyłki rozliczane z Allegro będą się wliczać do tego limitu,
  • abonament - przesyłki rozliczane z Allegro nie będą się wliczać do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD.
 • Jeśli korzystasz z DPD przez pośrednika - ustal, czy pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

3. Czy przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do mojego limitu paczek w DPD?

Tak, przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do limitu paczek, który masz w ramach twojej umowy z DPD.

Przykład (dotyczy także cen):

Zgodnie z twoją umową z DPD płacisz 18 zł brutto za paczkę, jeśli wyślesz co najmniej 100 paczek miesięcznie. W danym miesiącu wysyłasz 40 paczek metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie i wliczają się one do tego limitu. Aby zachować stawkę 18 złotych brutto, musisz wysłać 60 paczek poza naszą usługą.


4. Czy przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie wliczają się do mojego abonamentu w DPD?

Nie, przesyłki Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, które rozliczasz bezpośrednio z Allegro, nie będą się wliczać do puli paczek z twojego abonamentu. Nadal za abonament będziesz płacić bezpośrednio do DPD.

Przykład (dotyczy także cen):

W ramach swojej umowy płacisz co miesiąc abonament 650 zł za 40 paczek. W danym miesiącu wysyłasz 20 paczek metodami Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie - i za te usługi Allegro wystawi ci fakturę. Nie zmniejsza to twojej opłaty abonamentowej i nie zwalnia cię z umowy abonamentowej. Kwotę 650 zł zapłacisz DPD.


5. Czy każdy może udostępnić w swoich ofertach metodę Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Możesz udostępnić w swoich ofertach te metody, jeśli posiadasz konto firmowe. Ważne, żeby cena dla tych metod nie przekraczała maksymalnych progów cenowych, tj. odpowiednio 12,99 zł dla Allegro Kurier DPD i 16,99 zł dla Allegro Kurier DPD pobranie.

Uwaga! Za te metody rozliczysz się z Allegro tylko, jeśli jesteś już włączony do nowego modelu rozliczeń. Sprzedający, których włączyliśmy, otrzymali od nas e-mail z taką informacją i terminem włączenia. Jeśli nie jesteś włączony do nowego modelu, to nadal rozliczasz się z DPD według stawek, jakie masz ustalone z DPD.


6. Co to znaczy, że dla metody Allegro Kurier DPD dostawę w ramach Allegro Smart! z kurierem kupię od Allegro za stałą kwotę 3,99 zł brutto?

Jeśli jesteś włączony do nowego modelu rozliczeń (otrzymałeś maila z powiadomieniem i terminem włączenia) - możesz rozliczać przesyłki Smart! dla metody Allegro Kurier DPD w prostszy sposób. W systemie przewoźnika generujesz etykietę i nadajesz paczkę, a opłatę 3,99 zł umieścimy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie.

Uwaga! Nie otrzymasz, tak jak dotychczas, przelewu od Allegro z dopłatą do kosztów dostawy kurierem. Nie będziesz też pokrywać różnicy w formie rabatu dla kupującego.


7. Jakie wymiary i wagę może mieć przesyłka, którą nadaję metodą Allegro Kurier DPD?

Maksymalna waga przesyłki, którą nadajesz metodą Allegro Kurier DPD to 31,5 kg wagi rzeczywistej lub obliczeniowej (wyższy parametr). Każda cięższa przesyłka będzie miała naliczoną dopłatę zgodnie z cennikiem usług dodatkowych.

Oprócz tego:

 • najdłuższy bok: 175 cm,
 • suma wymiarów: szerokość + długość + wysokość: 300 cm.

Aktualne wymiary znajdziecie na stronie DPD w sekcji Standardowa przesyłka krajowa.


8. Co to jest waga obliczeniowa i czym się różni od rzeczywistej?

Waga obliczeniowa jest związana z rozmiarami twojej paczki. Obliczana jest według wzoru: [wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 6000.

Waga rzeczywista oznacza, że tyle waży twoja paczka postawiona na wadze DPD.

Przykład:

Nadajesz paczkę, która waży 12 kg. Ma ona wymiary 70 cm x 50 cm x 50 cm, więc jej waga obliczeniowa to 29,17 kg. DPD przyjmie dla twojej paczki tę większą wartość, czyli 29,17 kg. Nadal mieścisz się w limicie wagowym, więc nie ponosisz dodatkowej opłaty.

Wnioski:

Każda paczka do 31,5 kg wagi obliczeniowej lub rzeczywistej kosztuje 11,99 zł brutto (lub 3,99 zł brutto w ramach Allegro Smart!) Zawsze sprawdzaj wagę obliczeniową paczek, które nadajesz. Szczególnie w przypadku paczek lekkich, ale o dużych rozmiarach.


9. Jakie są ceny usług dodatkowych w ramach metod dostawy Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie?

Paczki są objęte standardowym ubezpieczeniem do kwoty 1000 zł. Zwiększenie ubezpieczenia powyżej 1000 zł wiąże się z dopłatami:

 • Zwiększenie ubezpieczenia np. do 2000 zł to 0,50 zł; do 3000 zł to 0,80 zł; do 4000 zł to 1,60 zł (brutto).

Inne usługi dodatkowe, z których często korzystają sprzedający, to:

 • Opłata za pobraniem (COD - cash on delivery): 4 zł brutto
 • Zlecenie odbioru (jeśli jednorazowo nadajesz 3 lub mniej paczek): 3,69 zł brutto.
 • Opłata za przesyłkę niestandardową, np. paczkę o nieregularnych kształtach, z wystającymi elementami, o kształcie cylindrycznym: 10 zł brutto
 • SMS Predict - wskazujący zakres godzinowy doręczenia paczki z dokładnością do dwóch godzin - 0,40 zł brutto

Pełny katalog dopłat znajduje się w Załączniku nr 4 do Regulaminu Allegro.


10. Czy za wszystkie usługi dodatkowe rozliczę się z Allegro?

Za wszystkie oprócz jednej. DPD oferuje usługę dodatkową “Zestawienie pobrań”. Jest to jedyna usługa dodatkowa, dla której warunki cenowe ustalasz bezpośrednio z DPD. Za tę usługę będziesz się rozliczać z DPD. Allegro nie będzie cię za nią obciążać.


11. Ile w końcu wynosi opłata za pobraniem: 15,99 zł czy 4 zł? Jak mam się za nią rozliczać?

Metodę Allegro Kurier DPD pobranie kupisz od Allegro za 15,99 zł brutto (nadanie paczki 11,99 zł + płatność za pobraniem 4 zł).

 • Opłatę za nadanie przesyłki (11,99 zł brutto) umieścimy w rozliczeniach na twoim koncie w miesiącu realizacji usługi.
 • Płatność za pobraniem jest usługą dodatkową, więc opłatę (4 zł brutto) umieścimy w rozliczeniach w miesiącu następnym po nadaniu paczki.
 • Koszty dostawy zamówienia metodą Allegro Kurier DPD pobranie otrzymasz wraz z opłatą za sprzedany przedmiot bezpośrednio od DPD. Zwrot nastąpi na numer rachunku, który podasz w systemie nadawczym DPD.

12. W jakim momencie do saldo mojego konta na Allegro zostanie naliczona opłata za przesyłkę metodą Allegro Kurier DPD?

Opłata za nadanie przesyłki zostanie doliczona do twojego salda w momencie doręczenia przesyłki. Wtedy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie umieścimy odpowiednio:

 • 11,99 zł brutto za przesyłkę poza Allegro Smart!
 • 3,99 zł brutto za przesyłkę w ramach Allegro Smart!

13. W jakim momencie do saldo mojego konta na Allegro zostanie naliczona opłata za przesyłkę metodą Allegro Kurier DPD pobranie?
 • Opłata za nadanie przesyłki (11,99 zł brutto) zostanie doliczona do twojego salda w momencie doręczenia przesyłki. Taką kwotę umieścimy w rozliczeniach z Allegro na twoim koncie w miesiącu nadania przesyłki.
 • Opłata za pobranie (4 zł brutto) zostanie doliczona do twojego salda w miesiącu następnym po nadaniu paczki.

14. Od kogo i jak często będę otrzymywać wypłaty za przesyłki pobraniowe?

Wypłaty za przesyłki pobraniowe otrzymasz bezpośrednio od DPD. To, jak często będziesz otrzymywać wypłaty, ustalisz bezpośrednio z DPD podczas rejestracji loginu i hasła do narzędzia nadawczego DPD. Jeśli masz już umowę z DPD, to nie musisz nic zmieniać. Podczas rejestracji w narzędziu nadawczym DPD podaj numer konta, na który będą wpływały środki.

Uwaga!

DPD oferuje usługę dodatkową “Zestawienie pobrań”. Jest to jedyna usługa dodatkowa, dla której warunki cenowe ustalasz bezpośrednio z DPD. Za tę usługę będziesz się rozliczać z DPD.


15. W jaki sposób mogę nadać przesyłki Allegro Kurier DPD oraz Allegro Kurier DPD pobranie? Gdzie wygenerować etykiety do przesyłek?

Etykiety wygenerujesz z narzędzia nadawczego DPD. Żeby to zrobić, musisz mieć login i hasło.

 • Aby uzyskać login i hasło do narzędzia nadawczego DPD, wypełnij formularz. Skontaktuje się z tobą zespół DPD i poinformuje o dalszych krokach.
 • Jeśli masz umowę z DPD - oznacza to, że masz login i hasło do narzędzia nadawczego. W ramach swojej umowy możesz nadawać przesyłki metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.
 • Jeśli korzystasz z DPD przez pośrednika - ustal, czy pośrednik nie obciąży cię za przesyłki nadane metodą Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie.

16. Na czym polega akcja promocyjna, którą ogłosiliście?

Możesz skorzystać z promocji, jeśli:

 • jesteś włączony do nowego modelu rozliczeń (otrzymałeś maila z powiadomieniem i terminem włączenia),
 • udostępnisz w swoich ofertach metody Allegro Kurier DPD lub Allegro Kurier DPD pobranie.

Program promocyjny dotyczy zamówień poza Allegro Smart!. Możesz otrzymać rabat za każdą wysłaną paczkę poza Allegro Smart! dla metod z listy, którą znajdziesz w tym artykule. Sumę rabatów, które uzyskasz w danym miesiącu, odliczymy od twojego rachunku w rozliczeniu kolejnego miesiąca.

Uwaga! Suma rabatów nie może być wyższa niż łączny koszt zakupionych w danym miesiącu przesyłek Allegro Kurier DPD i Allegro Kurier DPD pobranie, a także wyższa od łącznej sumy prowizji i opłat w miesiącu, w którym rozliczamy rabat.

Czy ten artykuł był pomocny?