Żywienie psa z chorą wątrobą
Zdaniem eksperta

Żywienie psa z chorą wątrobą

Wątroba z uwagi na ilość pełnionych przez siebie funkcji jest jednym z najważniejszych narządów organizmu, a zaburzenia z nią związane pojawiają się u psów w każdym wieku. Na szczęście wątroba jest też organem o ogromnych zdolnościach do regeneracji, jeżeli tylko jej na to pozwolimy.

udostępnij

Maria GeremekMaria Geremek / 14-01-2019

Główne funkcje wątroby

Wątroba jest największym gruczołem naszego organizmu, powiązanym głównie z układem pokarmowym. Jako główny gruczoł układu pokarmowego produkuje żółć, niezbędną do trawienia tłuszczów. Ma również funkcje odtruwające, wyłapując toksyny, metabolity wielu przemian czy hormony. Jako magazyn białek jest niezbędna do prawidłowej pracy układu odpornościowego czy przemian hemu – składnika hemoglobiny. Z uwagi na swoje właściwości regulujące odpowiada za gospodarkę białkową, tłuszczową i węglowodanową. To wątroba właśnie jest największym magazynem glukozy – podstawowej jednostki energetycznej naszego organizmu. Jako tak duży organ pełni również funkcję termoregulacyjną.

Najczęstsze objawy zaburzeń wątroby u psa

Objawy niewydolności wątroby pojawiają się zazwyczaj późno, z uwagi, że jest do duży organ, ma on też dużą zdolność kompensacji, pomimo uszkodzenia znacznej części narządu organizm nadal nie wykazuje objawów patologicznych. Jednak zarówno przy ostrej, jak i przewlekłej niewydolności wątroby powtarzają się często podobne objawy. Jeśli nasz pies ma nawracające biegunki, zmienny apetyt, powiększony obrys brzucha czy dołączające się do tego wymioty, jest to sygnał, aby udać się do naszego lekarza weterynarii na badania kontrolne. Zażółcenie błon śluzowych, tzw. żółtaczka, u zwierząt zdarza się bardzo rzadko z uwagi na okrywające skórę futro. Podczas corocznych badań kontrolnych lekarz prowadzący może zlecić nam wykonanie dodatkowych badań krwi, wątroba jako duży narząd daje się dość łatwo zbadać palpacyjnie podczas badania ogólnego, jej powiększenie może być niepokojące i wymaga zawsze dokładniejszych badań.

Niewydolność wątroby u psa

Spotyka się dwie formy niewydolności wątroby – przewlekłą i ostrą, jedna może przechodzić w drugą, zależnie od stanu pacjenta. Często z ostrą niewydolnością wątroby spotykamy się przy zatruciach lub chorobach zakaźnych, jak choroba Rubartha. Na szczęście zakaźnemu zapaleniu wątroby psów łatwo zapobiec, stosując regularne szczepienia, przy zatruciach niestety wymagane jest specjalistyczne leczenie. Przewlekła niewydolność wątroby występuje najczęściej u psów starszych i związana jest ze zwyrodnieniem wątroby, może dotyczyć ono samych komórek wątrobowych – hepatocytów – lub ich unaczynienia. Zaburzenia unaczynienia wątroby, najczęściej wrodzone, mogą również prowadzić do przewlekłej niewydolności już u młodych zwierząt.

Diagnostyka zaburzeń wątroby

Diagnostyka zaburzeń wątroby opiera się głównie na badaniach biochemicznych krwi, w wynikach ocenia się przede wszystkim poziom enzymów wewnątrzkomórkowych specyficznych dla komórek wątroby – Aminotransferazy Asparaginianowej (AspAT) i aminotransferazy alaninowej (AlAT), których podwyższony poziom może świadczyć o nadmiernym rozpadzie komórek wątroby. Dodatkowym badaniem w tym przypadku jest USG jamy brzusznej, które pozwala dokładnie ocenić wygląd narządu.

Dieta dla psa z chorą wątrobą

Po zdiagnozowaniu przyczyn i poziomu niewydolności wątroby przychodzi czas na wzmożoną opiekę właściciela. Wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, dlatego w diecie psa z chorą wątrobą należy uwzględnić specjalistyczne karmy odciążające ten narząd – można dzięki temu osiągnąć najlepsze efekty leczenia.

Zazwyczaj stosuje się karmy o niskiej zawartości tłuszczu i bogate w łatwo strawne białka, dzięki czemu wątroba nie musi prowadzić tak wytężonej pracy. Karmy suche typu hepatic są idealnym rozwiązaniem zwłaszcza w początkowym etapie kuracji. Psy z zaburzeniami wątroby często mają również słaby apetyt, dlatego dobrym rozwiązaniem jest podawanie karm mokrych, jak Royal Canin Hepatic, Trovet HLD Hepatic czy 4T Veterinary Diet Dog Hepatic. Należy pamiętać o całkowity zakazie dokarmiania psa resztkami ze stołu czy zwykłymi smakołykami, wszystkie te produkty są zazwyczaj bogate w tłuszcze i inne substancje wymagające metabolizmu wątrobowego, na przykład barwniki spożywcze. Dlatego jeśli chcemy sprawić naszemu psu przyjemność, najlepiej zainwestować w smakołyki z suszonego mięsa, bez dodatku jakikolwiek substancji ulepszających. Przykładem takim smakołyków są te firmy Milord, stworzone z suszonego mięsa o niskiej zawartości tłuszczu, dobre również dla psów alergików.

Suplementy diety na wątrobę

Bardzo dobre efekty daje dodatkowe wsparcie pracy wątroby suplementami, np. dostępnymi również w gabinecie weterynaryjnym preparatami typu Biohepanex i mocniejszą wersją Biohepanex Forte. Suplementy te wymagają jednak konsekwentnego stosowania przez minimum 4 tygodnie. Dostępne są także inne środki o mocniejszym działaniu, dostępne już bezpośrednio u lekarzy weterynarii.

Niewydolność wątroby nie jest wyrokiem, nawet dla starszych psów, jednak nakłada na właściciela pewne ograniczenia. Wątroba jako duży narząd bierze udział w wielu przemianach, dlatego też objawy jej niewydolności mogą pojawiać się na różnych etapach życia psa, jednak przy odpowiednim karmieniu jesteśmy w stanie doprowadzić do polepszenia stanu tego organu i ogólnej kondycji psa.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro