„Żywe trupy. Upadek Gubernatora” Robert Kirkman – recenzja

„Żywe trupy. Upadek Gubernatora” Robert Kirkman – recenzja

Robert Kirkman jest twórcą komiksów „The Walking Dead”, które doczekały się adaptacji telewizyjnej. Serial stacji AMC stał się hitem, a do sprzedaży trafiły książki rozszerzające uniwersum „Żywych trupów”.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 07-04-2015

Autorem książek wydawanych w Polsce w ramach cyklu „Żywe trupy” jest Robert Kirkman. To osoba odpowiedzialna za powołanie do życia kolejnego świata pełnego zombie, w którym ocaleni podejmują heroiczne wysiłki, aby uniknąć przemiany w krwiożercze bestie. Trzecia część cyklu nosi nazwę „Żywy trupy. Upadek Gubernatora”.

Serialowe „The Walking Dead”

Uniwersum „The Walking Dead” rozrosło się na przestrzeni ostatniej dekady. Oprócz ponad stu czarno-białych zeszytów pojawiła się produkcja telewizyjna. Amerykańska stacja AMC wykupiła prawa do ekranizacji tytułu i od pięciu lat produkuje serial oparty o komiksy, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów.

Serial i komiksy „The Walking Dead” to dwa różne światy, a produkcja AMC wyłącznie bazuje na obrazkowym pierwowzorze. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wydawanej w odcinkach gry komputerowej od TellTale Games, która odgrywa się w tym samym świecie, co komiksy.

Do komiksowego uniwersum „The Walking Dead” należą również książki

Robert Kirkman, widząc olbrzymi sukces swojego dzieła, postanowił wzbogacić wymyślony przez siebie świat. Do sprzedaży trafiły już cztery książki, których fabuła jest ściśle powiązana z komiksowym pierwowzorem. Momentami powieści przedstawiają nawet znane z kart komiksu wydarzenia z nieco innej perspektywy.

Seria powieści wydana w Polsce pod tytułem „Żywe trupy” opowiada o losach Gubernatora, czyli jednego z najniebezpieczniejszych przeciwników, z jakimi główni bohaterowie mieli do czynienia. „Żywe trupy. Upadek Gubernatora” to trzecia i przedostatnia jak do tej pory książka prezentująca losy i spuściznę Philipa Blake’a.

Gubernator już stłumił jedno powstanie

Główni bohaterowie „The Walking Dead” już dawno pożegnali się z Gubernatorem, ale ta barwna i nietuzinkowa postać jest nadal obecna w powieściach Roberta Kirkmana. Fabuła „Żywych trupów. Upadku Gubernatora” skupia się na roli Phillipa Blake’a w roli przywódcy, który objął rządy nad mieszkańcami małego miasteczka Woodbury.

„Żywe trupy. Upadek Gubernatora” to bezpośrednia kontynuacja poprzednich dwóch książek z cyklu, czyli „Żywe trupy. Narodziny Gubernatora” oraz „Żywe trupy. Droga do Woodbury”. Phillip Blake umacnia swoją władzę i po stłumieniu powstania nie zamierza się nią z nikim dzielić.

Fani komiksów doskonale znają zakończenie tej historii, ale książki mimo wszystko nie nudzą. Duży wpływ na lekturę ma wykorzystanie przez autora z mało popularnej narracji w czasie teraźniejszym. Z początku ciężko się przestawić na taką formę, ale w praktyce bardzo dobrze pasuje ona do opowieści o zombie, nadając tekstowi dynamiki.

Książka dostępna jest także w formie e-booka w formatach EPUB i MOBI za ok. 29 zł.

Źródło okładki: www.wsqn.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro