Zrób to sam – automatyka budynkowa sterowana ze smartfonu

Wyobraź sobie, że siedząc wygodnie w fotelu własnego domu lub na biurowym krześle w pracy, wyciągasz z kieszeni smartfon i wyłączasz zapomniane światło w salonie, ustawiasz temperaturę ogrzewania, by dom był ciepły na twój powrót lub otwierasz drzwi wejściowe znajomym. Jest to możliwe dzięki łatwym w instalacji i uruchomieniu urządzeniom automatyki budynkowej.

Michał Gruszka Michał Gruszka / 04-09-2015

Automatyka dla każdego?

Automatyka budynkowa, popularnie nazywana instalacją inteligentnego domu, już dawno przestała być zarezerwowana dla osób bardzo majętnych, które często montowały takie systemy z chęci pochwalenia się. Dziś automatyka budynkowa jest dostępna na każdą kieszeń, a jej funkcjonalność docenisz nawet w niewielkim, 50-metrowym mieszkaniu w bloku.

Inteligentny dom to nie tylko gadżet do włączania i wyłączania światła, bez potrzeby wstawania z kanapy. To przede wszystkim komfort, bezpieczeństwo i realne oszczędności dla twojego budżetu. Przedstawiamy sześć interesujących sposobów automatyzacji własnego domu, dostępnych na każdą kieszeń i zaspokajających wszystkie potrzeby użytkownika.

Fritz!DECT 200

Inteligentne gniazdko elektryczne FRITZ!DECT 200 pozwala zarządzać zasilaniem podłączonego urządzenia. Dodatkowo podczas pracy mierzy i analizuje zużycie energii elektrycznej. Gniazdko łączy się z siecią domową za pomocą bezpiecznego, szyfrowanego protokołu DECT. Można nim w prosty sposób zarządzać przez komputer, smartfon i tablet w internetowej sieci domowej oraz zdalnie przez Internet. Ponadto właściciele routerów firmy Fritz!, do których są podłączone telefony FRTIZ!Fon, mogą również za ich pomocą sterować gniazdkami DECT 200.

FRITZ!DECT 200 oferuje bogaty wachlarz funkcji włączania i wyłączania podłączonych urządzeń. Poza ustawieniem włączenia codziennie, w ustalonym dniu tygodnia, w określonych godzinach, regularnie lub losowo, można użyć kalendarza Google. Funkcja kalendarza słonecznego włącza lub wyłącza urządzenia o wschodzie lub zachodzie słońca. FRITZ!DECT 200 umożliwia również pomiar zużycia energii. Informacja ta może być pokazana na przestrzeni godzin, dni, miesięcy czy roku.

W menu routera wyświetlone zostaną także informacje o aktualnej mocy i napięciu oraz temperaturze w pomieszczeniu. Statystyki informują o kosztach w euro, a nawet emisji CO2. Dzięki inteligentnym gniazdkom możliwe jest stałe monitorowanie podłączonych urządzeń, nawet jeśli przebywasz poza domem. Dzięki usłudze push mail wszystkie dane zostaną przekazane wprost na twoją skrzynkę pocztową. W ten sposób status urządzeń i ich zużycie energii są zawsze pod kontrolą. Gniazdko kosztuje około 200 złotych.

Za pomocą aplikacji mydlink Home zyskujemy kontrolę nad urządzeniami elektrycznymi, kamerami i czujnikami w domu. W ofercie producenta znajduje się cała gama tego typu bezprzewodowych urządzeń, pozwalających stworzyć inteligentny dom bez kucia ścian i prowadzenia kabli instalacyjnych. Wszystko działa w oparciu o domową sieć Wi-Fi oraz standard Z-Wave.

Sercem instalacji jest mydlink Connected Home Hub. To swego rodzaju centrala, która łączy istniejącą sieć domową Wi-Fi ze wszystkimi urządzeniami mydlink typu Z-Wave oraz Wi-Fi. Home Hub już wkrótce będzie dostępny w sprzedaży, podobnie jak czujnik dymu czy bezprzewodowe czujniki ruchu Z-Wave.

Obecnie możemy kupić Smart Plug – inteligentne gniazdko (dzięki któremu możemy zdalnie zarządzać urządzeniami elektrycznymi), kamery IP, syrenę alarmową oraz moduł Music Everywhere, dzięki któremu bezprzewodowo będziemy mogli strumieniować muzykę z naszego smartfonu czy komputera wprost do głośników. Ceny elementów instalacji mydlink Home zaczynają się od 135 złotych.

NETATMO

NETATMO potrafi działać jako autonomiczny system lub jako element większej instalacji automatyki budynkowej, za sprawą uwolnionego przez producenta API. W ofercie NETATMO znajdziemy stację pogodową Weather Station, termostat do sterowania domowym ogrzewaniem Thermostat, sensor deszczu Rain Gauge oraz kamerę z funkcją rozpoznawania twarzy Netatmo Welcome.Startowy zestaw stacji pogodowej zawiera główny moduł bazy oraz jeden sensor do pracy na zewnątrz. Baza bezprzewodowo komunikuje się z Internetem. Wyposażona jest w szereg sensorów, które mierzą temperaturę w domu, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, stężenie CO2 w pomieszczeniu i poziom hałasu.

Dzięki tak wielu czujnikom stacja NETATMO jest doskonałym elementem zaawansowanej automatyki budynkowej, do której potrafi dostarczyć wartościowe informacje, mogące wpływać na działanie wielu urządzeń w domu, takich jak system ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, itd. Dodatkowy moduł do instalacji na zewnątrz dostarczy realną wartość temperatury za oknem oraz informacje na temat warunków atmosferycznych w twojej okolicy.

NETATMO Thermostat to inteligentny, uniwersalny termostat do sterowania domową instalacją grzewczą. Współpracuje z wieloma różnego rodzaju piecami gazowymi oraz innymi systemami grzewczymi. Dzięki aplikacji zdalnie zmienisz temperaturę w pomieszczeniach, uruchomisz ogrzewanie przed przyjazdem do domu z pracy czy wyłączysz je, będąc na urlopie lub służbowym wyjeździe. Thermostat analizuje zwyczaje domowników. Rejestruje, kiedy się budzisz, kiedy dzieci wracają ze szkoły oraz kiedy przychodzi pora na sen. Następnie automatycznie reguluje temperatury, by zapewnić ci komfort i oszczędności.

NETATMO Rain Gauge to deszczomierz, który w czasie rzeczywistym informuje o opadach deszczu. Pozwala reagować domowej automatyce na opady i na przykład wstrzymać działanie systemu nawadniania ogrodu.

NETATMO Welcome to inteligentna kamera Full HD z funkcją rozpoznawania twarzy. Dzięki niej masz możliwość podejrzenia, co dzieje się w twoim domu. Obraz jest strumieniowany na ekran smartfonu lub tabletu. Kamera rozpoznaje widziane twarze i dopasowuje do nich imiona. Jeżeli ktoś obcy pojawi się w twoim domu, system cię zaalarmuje.

Welcome może być użyty także w automatyce budynkowej. Gdy zostanie rozpoznana twarz wracającego ze szkoły dziecka, temperatura w domu może zostać zwiększona, a zasilanie PlayStation w związku z kiepskimi ocenami – odłączone od prądu. Cena stacji pogodowej to około 600 złotych. Termostat to podobny wydatek. Tańszy jest sensor deszczu. Jego koszt to około 300 złotych. Kamera Welcome to wydatek około 900 złotych.

Edimax SP-1101W

SP-1101W jest to SmartPlug, który umożliwia kontrolę nad sprzętami elektronicznymi w domu, aby uczynić go bardziej funkcjonalnym i dynamicznym. Po włączeniu oraz podłączeniu do niego urządzenia, pozwala on ręcznie je włączać bądź wyłączać, a także stworzyć harmonogram automatycznego sterowania zasilaniem. Koszt gniazdka to około 150 złotych.

Orvibo S20

Wi-Fi Gniazdo Smart łączy się z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi i kontroluje moc sprzętu gospodarstwa domowego za pomocą telefonu lub tabletu. Dzięki temu urządzeniu można kontrolować przełącznik gniazda oraz śledzić status gniazdka w dowolnym miejscu. Jeden telefon może obsługiwać więcej niż jedno gniazdko. Dzięki serwerze „w chmurze” można z dowolnego miejsca (sieć domowa Wi-Fi lub sieć telefonii komórkowej) kontrolować dane urządzenie. Orvibo WIWO S20 jest wykonane z ognioodpornego ABS. Jedno gniazdko kosztuje około 140 złotych.

FIBARO Inteligentny dom

Zaawansowany, bezprzewodowy i w pełni inteligentny system automatyki budynkowej FIBARO pozwala, bez przeprowadzania remontu, kucia ścian i prowadzenia przewodów w całym domu, w pełni go zautomatyzować. Sercem instalacji jest centrala Home Center. W ofercie firma posiada prosty model centrali Home Center Lite oraz zaawansowaną centralę Home Center 2.

System komunikuje się bezprzewodowo w technologii Z-Wave. Pozwala sterować oświetleniem, urządzeniami elektrycznymi, sprzętem RTV, ogrzewaniem, nawadnianiem, klimatyzacją, roletami, bramami garażowymi, monitoringiem i wieloma innymi rzeczami. Wszystko dzięki miniaturowym modułom wykonawczym. Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na smartfony i tablety. Możliwe jest sterowanie w zasięgu domowej sieci Wi-Fi oraz zdalnie przez sieć komórkową i Internet.

FIBARO oferuje także sensory. Możemy kupić czujnik ruchu, otwarcia drzwi i okien, zalania i dymu. Instalacją inteligentnego domu FIBARO możemy się zająć sami. System powstaje w Polsce, w podpoznańskiej fabryce. Otrzymujemy polską instrukcję, wsparcie przez telefon, e-mail i firmowe forum. Cena podstawowej centrali Lite to około 1000 złotych. Za moduł zapłacimy 200–300 złotych za sztukę. Sensory są nieco tańsze. Podstawową automatykę dla mieszkania w bloku możemy zainstalować za około 5000 złotych.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro