„Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman – recenzja

„Zostań, jeśli kochasz” Gayle Forman – recenzja

Gdyby zebrać w punktach motywy przewodnie gatunku New Adult, to niewątpliwie trzeba by było podkreślić w punkcie pierwszym obecność dramatycznych przeżyć w życiu bohaterów tych powieści. Na ogół są to postacie dziewczęce, na ogół przeżywają jakiś dramat związany z najbliższą rodziną, który staje się ich piętnem w drodze do dojrzałości.

udostępnij

Katarzyna SawickaKatarzyna Sawicka / 05-08-2015

Nie inaczej jest z powieścią Gayle Forman, której główna bohaterka i narratorka cudem przeżyła wypadek, podczas którego zginęła cała jej rodzina. Trudno jednak do końca nazwać to życiem, bowiem Mia zapada w dziwną śpiączkę, a lekarze są bezradni. I dlatego dość trudno jest wytłumaczyć, dlaczego „Zostań, jeśli kochasz” jest tak bardzo inna i niezwykła.

Pomiędzy życiem a śmiercią

Mia ma wspaniałą rodzinę. Świetnych rodziców, stanowiących zgraną parę, uwielbianego braciszka, z którym się dogaduje mimo różnicy wieku, ma też ukochanego chłopaka i naprawdę zwariowaną przyjaciółkę. Pewnego dnia to wszystko przekreśla dramatyczny w skutkach wypadek. Rodzice giną na miejscu, braciszka nie udaje się uratować. Mia traci wolę życia i nawet rozpacz Adama i Kim nie pomaga w podjęciu decyzji o tym, by zostać. Bo mimo śpiączki Mia znalazła się w zawieszeniu pomiędzy życiem i śmiercią. Jest świadoma tego, co się wydarzyło, wie, że jej bliscy nie żyją, dlatego właśnie nie wie do końca, czy chce i czy warto żyć dalej. Bo jak żyć, gdy utraciło się wszystko?

Opowieść Mii

Od początku to ona przykuwa uwagę czytelnika. To Mia i jej opowieść o rodzinie powodują, że wypadek to nie jest tylko kolejna tragiczna historia, o jakich słuchamy na co dzień, ale przede wszystkim piękna opowieść o rodzinnej relacji, o miłości między rodzicami, przywiązaniu między rodzeństwem, co powoduje, że im dłużej i więcej słuchamy Mii, tym lepiej rozumiemy jej niechęć powrotu. Poznanie codzienności rodziny Mii jest taką niezwykłością tej powieści, bo wbrew utartemu schematowi gatunku skupia uwagę czytelnika na bohaterach, których tym trudniej jest „utracić” w wypadku, bo przywiązujemy się do nich, śmiejemy z ich dowcipów, wzruszamy z powodu ich ciepłej i pełnej oddania relacji. I tym większy smutek czytelnik odczuwa w trakcie lektury z powodu wiedzy o ciągu dalszym. To właśnie te żywe emocje wyróżniają powieść Gayle Forman.

Zostań, jeśli kochasz

Miłość jest tutaj cichą, skromną bohaterką i pojawia się zarówno w postaci Adama, jak i Kim. Oboje cierpią ogromnie z powodu wypadku, niepewności i niemożności zobaczenia się z Mią, do której dostępu bronią pielęgniarki. Podobnie jest z babcią i dziadkiem Mii, również zrozpaczonych. Miłość wszystkich oczekujących przemawia do Mii przez cały czas, ale mimo to dziewczyna nie jest zdecydowana, czy zostać.

Historia opisana przez Gayle Forman jest prosta i subtelna. Nie ma tu przesady w historii miłosnej Adama i Mii, nie ma przerysowanych emocji, czytelnik zaś często zastanawia się nad tym, jakiego wyboru powinna dokonać Mia, czy w ogóle można to nazwać wyborem? I właśnie dzięki tej prostocie, dzięki zgrabnemu połączeniu prawdziwych emocji opowieść Mii zostaje z czytelnikiem na dłużej, nawet gdy sama lektura zajmuje tak niewiele czasu. Polecam wersję elektroniczną książki, dzięki której dostęp do powieści jest dużo łatwiejszy.

Źródło okładki: www.nk.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro