Zorganizowany maluch – porządek jego w biurku

Moment rozpoczęcia nauki w szkole to dla dziecka wydarzenie niezapomniane. Z roku na rok przybywa zadań domowych i nauki. Pomijając dyskusję o przydatności znacznej części prac domowych, jakimi obarczane są dzieci, skupmy się na tym, w jaki sposób pomóc dziecku w zorganizowaniu miejsca pracy i nauki.

Joanna Kopeć Joanna Kopeć / 28-11-2016

Najważniejsze w tym wypadku wydaje się być otoczenie. Zwykły stół, stolik, biurko – przy czym Twoje dziecko odrabia lekcje? Bez względu na rodzaj mebla na pewno panuje na nim mniejszy lub większy bałagan. Dzieci nie mają jeszcze tak mocno rozwiniętej potrzeby porządku jak dorośli, dlatego warto zacząć naukę tej jakże ważnej umiejętności od najmłodszych lat. A jak wiadomo, wykonywanie wszelkich prac przy czystym, uporządkowanym biurku jest znacznie przyjemniejsze i efektywniejsze, niż w przypadku pełnej bałaganu przestrzeni.

Szuflady

Biurko, posiadające zaraz pod swoim blatem jedną lub dwie szuflady, to świetne rozwiązanie dla młodszego dziecka. Jeśli skończy odrabiać lekcje później lub będzie po prostu zmęczone, wystarczy, że wrzuci wszystkie książki właśnie do jednej z szuflad. Dzięki temu przestrzeń będzie wyglądała na uporządkowaną. W zaprowadzeniu porządku w zabałaganionych szufladach pomoże z kolei duża liczba plastikowych pudełek, bądź organizerów do szuflad. Nawet jeśli nie możesz znaleźć typowych organizerów do szuflady biurka, przeglądnij te do szuflad w garderobie. Mogą przydać się równie dobrze w biurku dziecka, jak i w szafie. W szybkim nauczeniu dziecka odkładania rzeczy na miejsce pomogą naklejki indeksujące, które możecie nakleić na szuflady i napisać na nich nazwy tych rzeczy, które powinny się w nich znaleźć. Proste i jakie skuteczne.

Szafki

Chyba każde biurko posiada boczną szafkę z kilkoma półkami. Aby nie panował na nich ciągły bałagan, naucz dziecko układania książek i zeszytów poziomo lub zakup podpórkę do książek. Dzięki niej książki nie będą przewracały się, będąc w pozycji pionowej, a dziecko bardzo szybko będzie mogło skorzystać z tej, której najbardziej potrzebuje. Podpórki do książek występują w wielu wzorach, dlatego same w sobie będą również bardzo ładną ozdobą.

Dodatkowe szafki na kółkach

Kupiliście małe biurko i rozważacie wymianę go na większe? Niepotrzebnie. Dokupcie ruchomą, jeżdżącą szafkę na kółkach, która wesprze Was w zapanowaniu nad biurkowym bałaganem. Możecie włożyć do niej książki i zeszyty, a na wierzchu postawić przybornik z akcesoriami do pisania lub kubek kredek. Zaletą takiej szafki jest możliwość szybkiego przewiezienia jej np. do salonu, dzięki czemu dziecko, odrabiając lekcje właśnie tam, nie będzie musiało nosić ciężkich książek i zeszytów w rękach.

Nadstawki

Przeznaczone są raczej dla większych dzieci, głównie ze względu na swoją wysokość. Nadstawki to nic innego jak zwiększenie powierzchni użytkowej każdego biurka, dzięki bardzo dużej liczbie półeczek, schowków i przestrzeni, na której można ułożyć praktycznie wszystko. W uporządkowaniu na niej drobnych przedmiotów pomogą małe szufladki, do których można wrzucić nawet najmniejsze drobiazgi. Ich wierzch możecie pomalować także na dowolny kolor lub napisać na nich nazwy przechowywanych przedmiotów.

Prosty organizer

Organizer biurkowy to nic innego jak „kubek na długopisy”. Kolorowy lub bardziej klasyczny, pomieści wszystkie ołówki, pióra, kredki, linijki i gumki do ścierania. Jest niezwykle praktyczny, ponieważ dzieci bardzo szybko uczą się, że wszelkie przybory do pisania przechowujemy właśnie w tym miejscu i nie mają problemu z ich późniejszym odnalezieniem.

Tablica korkowa czy magnetyczna?

Tablice są ponadczasowym sposobem na przechowywanie zapisanych, ważnych informacji. Plan lekcji, kartkówki napisane na szóstkę czy ważne zapiski mogą znaleźć się właśnie na takiej tablicy. Wybierzcie sami, czy będzie to tablica korkowa czy magnetyczna. Mniejszym dzieciom polecane są raczej te magnetyczne, ze względu na nieobecność ostrych pinezek. Jeśli macie trochę więcej pieniędzy, możecie pomalować całą ścianę za biurkiem dziecka farbą tablicową lub najpierw magnetyczną, a dopiero później tablicową. Dzięki temu wyczarujecie dla dziecka ogromną, magnetyczną tablicę, po której dodatkowo będzie mogło pisać kredą i której z pewnością nie będzie miał w domu nikt inny.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro