Zoom czy stałka – jaki obiektyw wybrać?
Zdaniem eksperta

Zoom czy stałka – jaki obiektyw wybrać?

Odwieczny dylemat w fotografii to wybór pomiędzy obiektywem stałoogniskowym a zoomem. Aby rozwiązać ten konflikt, musimy przyjrzeć się cechom obu, a następnie zestawić to z naszymi potrzebami jako fotografów. Nie można powiedzieć, że któryś wybór jest definitywnie lepszy od drugiego. Dlatego warto znać różnice i podjąć świadomą decyzję podczas zakupu. Być może najlepszym wyjściem będzie kupno obu?

udostępnij

Daria ChacińskaDaria Chacińska / 04-07-2018

Podstawowe różnice

Zarówno obiektywem zoomowym, jak i stałoogniskowym jesteśmy w stanie wykonać poprawne, ładne zdjęcie. Z tym drugim w nieco trudniejszych warunkach prawdopodobnie będzie nam łatwiej, ponieważ z natury są one jaśniejsze. Są też mniejsze i lżejsze. Oczywiście nie są idealne. Jest wiele sytuacji, kiedy nie są wystarczające. W zmiennych warunkach lub kiedy nie da się podejść na odpowiednią odległość. Obiektyw zmiennoogniskowy pozwala na szybką reakcję i nie wymaga częstej zmiany obiektywu w zależności od sytuacji. Jeśli chodzi o jakość wykonywanych zdjęć, w najnowszych konstrukcjach nie ma to aż takiego znaczenia. Jednak starsze konstrukcje mogą robić różnice.

Obiektywy zmiennoogniskowe

Z całą pewnością ich dużą zaletą jest zakres ogniskowych. Daje to pewną wygodę podczas fotografowania. Nie musimy nosić ze sobą arsenału stałek, wymieniać ich, kiedy chcemy zrobić ujęcie dalsze lub bliższe, nie ruszając się z miejsca. W fotografii krajobrazowej czy przyrodniczej, kiedy nie zawsze mamy możliwość podejścia do obiektu, to duży plus. Podobnie podczas sesji, kiedy potrzebujemy wielu różnych ujęć w dość krótkim czasie. Nie ma wtedy czasu na ciągłą zmianę obiektywów. To wcale nie oznacza, że są idealne. Są zdecydowanie ciemniejsze od szkieł stałoogniskowych. Nie dają także tak ładnej głębi ostrości pożądanej na przykład przez portrecistów. Są też większe, cięższe i droższe. Przykładowym stosunkowo jasnym zoomem jest Canon EF 70-200 f2.8 L USM. Jego koszt jest niebagatelny i wynosi około 7 000 zł.

Obiektywy stałoogniskowe

Szkła stałoogniskowe z natury będą jaśniejsze, tak jak w przypadku Sony 50mm f1.4. Cechuje go bardzo dobre światło 1.4 oraz solidna i jednocześnie niewielka obudowa. Jeszcze jaśniejszym obiektywem jest Canon EF 50mm f1.2L USM. Jest to świetny sprzęt z cichym i celnym autofocusem, dający piękną plastykę obrazu. Oba należą jednak do dość drogich konstrukcji. Na rynku dostępne są także stosunkowo proste i tańsze konstrukcje, tylko odrobine ciemniejsze. Możemy zaopatrzyć się w niezły obiektyw w zakresie cenowym oscylującym około 500-800 złotych. A warto, ponieważ stałki to inna, lepsza jakość. Pozwalają także na pracę bez lampy błyskowej, co jest niezwykle ważne na przykład podczas uroczystości ślubnych w kościele.

Ciekawe szkła

Oprócz wspomnianych wyżej obiektywów standardowych fotograf powinien mieć w swoim idealnym zestawie jeszcze co najmniej jeden świetny stałoogniskowy obiektyw szerokokątny i zoom. Do grupy tych ostatnich należy Tamron 70-200 f2.8 DI LD. Jest to niedrogi, elastyczny obiektyw o niezłych możliwościach. Bardzo przyda się w dynamicznych, zmiennych warunkach. Z kolei bardzo polecanym szerokim obiektywem, na który warto zwrócić uwagę, jest Sigma 35 mm f/1.4. Jest to bardzo wysokiej jakości konstrukcja. Dość szeroka ogniskowa w połączeniu z bardzo dużą jasnością obiektywu pozwala na osiąganie przyjemnego rozmycia. Jest to ulubione szkło niejednego fotografa ślubnego czy modowego.

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna i na pewno nie jednoznaczna. Każdy początkujący fotograf powinien popracować z obiektywem stałoogniskowym. To świetny trening. Przy portretach czy fotografii reportażowej zmniejsza dystans między obiektywem a fotografowaną osobą. Wymaga podejścia kilka kroków bliżej, a więc pomaga przełamać wiele lęków. Dzięki temu nasze fotografie stają się lepsze, bardziej osobiste. Jeśli zależy nam na jakości zdjęcia, jasności, małej głębi ostrości, również powinniśmy wybrać stałkę. Niestety każde rozwiązanie ma swoje wady. Chcąc zmienić ogniskową, musimy także zmienić obiektyw. Oznacza to noszenie ze sobą kilku różnych szkieł. W takim wypadku zoom może okazać się lepszym wyborem.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro