Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

„Żona wyklęta” Anna Śnieżek – recenzja

O żołnierzach wyklętych każdy z nas słyszał nie raz i nie dwa. Rzadko jednak porusza się temat rodzin wyklętych – najbliższych żołnierzy, którzy za ich wybory musieli zapłacić wysoką cenę.

„Żona wyklęta” Anna Śnieżek – recenzja

Inspiracją do napisania „Żony wyklętej” były wspomnienia babci męża autorki – pani Anastazji. Jej opowieści posłużyły Annie Śnieżek jako grunt pod niesamowitą historię miłości młodej dziewczyny i żołnierza należącego do oddziału „Roja” – Władysława Grudzińskiego „Pilota”. Połączyło ich wielkie uczucie, ale nie dane im było szczęśliwe zakończenie. Komunizm, walka za wolną ojczyznę i oddanie służbie przeszkodziły im w realizacji wspólnych planów na życie.

Kim byli wyklęci?

Od kilku lat w naszym kraju obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Żołnierze ci tworzyli antykomunistyczny ruch, dzięki któremu chcieli obalić rządy władz PRL-u, które podporządkowane były ZSRR. Liczbę osób działających w konspiracji obecnie szacuje się na ok. 120–180 tysięcy, co jest naprawdę dużą liczbą. Niestety, większość z nich została w brutalny sposób zamordowana, a wszelkie dowody istnienia tych ludzi wymazane z kart historii. Jednakże, dzięki takim publikacjom, jak ta „Żona Wyklęta” pamięć o nich wraca.

Władysław Grudziński, pseudonim Pilot, był jednym z tzw. żołnierzy niezłomnych. Należał do oddziału stworzonego przez legendarnego starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza, pseudonim Roj. 22 grudnia 1950 roku „Pilot” wraz z trójką innych żołnierzy przebywał w miejscowości Popowo Borowe, o czym ktoś doniósł SB. Obława trwała cały dzień, jednakże ze względu na przewagę bezpieki, wszyscy czterej młodzieńcy ponieśli śmierć na miejscu

Historia starszego sierżanta Władysława Grudzińskiego „Pilota”, żołnierza z oddziału „Roja”, nie wyszła na światło dzienne przez 70 lat. Dopiero opowieść jego ukochanej pozwala spojrzeć na losy wyklętych inaczej.

Podsumowanie

„Żona wyklęta "to opowieść o miłości do żołnierza wyklętego, o sile wiary w najczarniejszych czasach stalinizmu. O poczuciu obowiązku wobec ojczyzny, przyświecającym tym, którzy nie zgadzali się na zniewolenie, sowietyzację. To historia dwojga ludzi toczących walkę, za którą nikt im nie dziękował i której długo nikt nie docenił, trud i cierpienie za wierność swoim ideałom. Lektura warta uwagi i polecenia przedstawia trudną rzeczywistość powojennej Polski.

W kontekście tragicznej miłości dwojga młodych ludzi obrazuje ówczesną rzeczywistość, zakłamanie, donosicielstwo, a tematyka, którą autorka porusza, nadal jest ogromnie aktualna i nie mniej kontrowersyjna.

Źródło okładki: www.wydawnictwoznak.pl
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro