Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Zmywarki energooszczędne – czym się charakteryzują?

Do zakupu zmywarki chyba nikogo nie należy zbytnio przekonywać. Gdy jeden raz skorzystało się z tego urządzenia, będzie się z niego korzystać zawsze. Przejście na mycie „ręczne” naczyń jest bardzo trudne dla osoby, która była przyzwyczajona do zmywarki.

Zmywarki energooszczędne – czym się charakteryzują?

Przede wszystkim pozwala ona zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy. Oszczędza bowiem wodę i – przede wszystkim – energię. Jakie cechy powinna mieć dobra zmywarka energooszczędna?

Zmywarka – na ratunek po imprezie!

Zmywarka jest niezwykle pomocna po dużej imprezie. Stos brudnych naczyń, garnków, sztućców, kieliszków – zmywanie tego nie należy do przyjemności. Wtedy szczęściarzami są ci, którzy mają zmywarkę i mogą z niej skorzystać w każdej chwili. To jedna z sytuacji, gdy sprzęt ten jest urządzeniem niezbędnym. Warto jednak dodać, że zmywarka jest pomocna w naszej kuchni każdego dnia. Pozwoli zaoszczędzić sporo czasu, który dzięki niej można spożytkować w zupełnie inny sposób. Godzinę stania przy zlewozmywaku można przeznaczyć na zabawę z dziećmi czy odpoczynek. Poza tym zmywarka pozwoli zaoszczędzić sporo wody oraz energii, która jest niezbędna do jej podgrzania. Zmywa tą samą ilością wody trzy razy więcej naczyń niż podczas mycia w tradycyjny sposób, czyli ręcznie. Oszczędność wody równa się oszczędność energii. Są to różnice, które można zauważyć przede wszystkim z każdym kolejnym rachunkiem.

Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy obsługuje ona krótki, ekonomiczny program. Jest on oszczędniejszy, a efekt końcowy taki sam, jak przy innych programach zmywających. Ważne są oznaczenia energooszczędności. Mówi o tym symbol A – im więcej plusów, tym zmywarka jest oszczędniejsza. Jednak używając zmywarki warto pamiętać, by za każdym razem załadować ją do pełna. Dzięki temu maksymalnie zostaną wykorzystane i energia, i woda, które zmywarka używa podczas swojej pracy. Nigdy nie należy włączać urządzenia do umycia kilku naczyń. Takie użycie jest bezcelowe.

Jak kupić zmywarkę energooszczędną?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się, jakie cechy posiada zmywarka energooszczędna. Zakup takiego urządzenia wcale nie jest prosty i łatwy. Zmywarki energooszczędne są zazwyczaj szerokie na 60 centymetrów. Jeśli jednak w kuchni nie zmieści się takie urządzenie, to czy istnieje wybór? W zasadzie tak. Urządzenia typu Slim – o 45 cm szerokości – są w sprzedaży, ale kupując je, trzeba zainwestować dużo więcej pieniędzy. Szerokość ma więc znaczenie. Ale czy tylko? Wiele zmywarek ma wysoką klasę energooszczędności, jednak sama klasyfikacja nie ma takiego znaczenia, gdy urządzenie nie pracuje w programach ekonomicznych lub EKO. Oszczędność energii idzie w parze z czasem pracy zmywarki oraz ze zużyciem wody. Warto też wziąć pod uwagę jakość mycia naczyń i ładowność urządzenia, czyli ile brudnych naczyń można umieścić w zmywarce. Należy również zwracać uwagę na nowinki technologiczne. Ciekawa będzie funkcja kontroli czystości wody. Zmniejsza ona bowiem zużycie świeżej wody, ponieważ wykorzystuje się wodę już raz pobraną. Zmywarka posiada specjalne kontrolki, których zadaniem jest pomiar poziomu zanieczyszczenia wody. System pobiera dodatkową, czystą wodę tylko w razie potrzeby. Funkcja kontroli czystości wody jest zastosowana przeważnie w droższych modelach zmywarek.

Warto jednak skupić się na tych najbardziej popularnych i nieco tańszych, o standardowej szerokości do 60 cm. Dlaczego te, a nie inne typy zmywarek są najbardziej energooszczędne? Przede wszystkim dlatego, że w urządzeniu o tych wymiarach można spokojnie zainstalować specjalne mechanizmy cyrkulacji wody. Zmywarki szerokie są ponadto bardzo ładowne. A zużycie samej energii w zmywarce jest uzależnione przede wszystkim od programów mycia. Dlatego kupując zmywarkę, należy zastanowić się nad każdym modelem z osobna.

Pamiętaj o nawykach oszczędzania!

Zmywarka będzie oszczędna wtedy, gdy ty będziesz wiedział, jak z niej prawidłowo korzystać. Wyrób więc w sobie pewne nawyki, które pomogą ci zmniejszyć pobór energii.

  1. Przede wszystkim zapełniaj maksymalnie zmywarkę brudnymi naczyniami. Wkładaj tyle, ile się zmieści.
  2. Wybieraj krótkie programy. Pobierają one mniej energii ze względu na czas ich pracy i ilość cykli cyrkulacji wody. Minusem takiego programu jest zazwyczaj brak dokładności w myciu naczyń. Ale i z tym możesz sobie poradzić pamiętając o tym, by na przykład jedzenie na naczyniach nie było zaschnięte.
  3. Możesz wyłączyć funkcję suszenia naczyń.
  4. Korzystaj z tańszej taryfy nocnej na prąd (jeśli masz taką opcję).
Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro