Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Zmywarki do zabudowy – na co warto zwrócić uwagę?

Jeżeli ktoś choć raz pozwolił wyręczyć się zmywarce, z pewnością nie wróci do tradycyjnej metody mycia naczyń. Próby szorowania zaschniętego brudu czy odmywanie przypalonych garnków nie należą do przyjemnych czynności. Ponadto są one czasochłonne, a po ciężkim dniu pracy mamy ochotę na spędzenie wieczoru w inny sposób.

Zmywarki do zabudowy – na co warto zwrócić uwagę?

Obecnie urządzenie kuchni wiąże się ze sporymi wydatkami, ale jeśli chcemy, aby było to prawdziwe serce domu, warto przeznaczyć na ten cel większą kwotę i przywiązać szczególną uwagę do sprzętów AGD. Teraz praktycznie w każdej nowoczesnej kuchni znajduje się zmywarka. Przed laty był to synonim luksusu, dziś już praktycznie stanowi nieodzowny element wyposażenia, który zapewnia ogromny komfort całej rodzinie, oszczędność czasu i pieniędzy. Sprawdźmy zatem, na co zwracać uwagę przy wyborze zmywarki do zabudowy.

Rozmiar – 45 czy 60 cm?

Jeśli już wybraliśmy, że zmywarka ma być do zabudowy, kolejną bardzo ważną decyzją jest jej rozmiar, a konkretnie szerokość. Dostępne są dwa standardy: 45 oraz 60 centymetrów. Wiele osób uważa, że małe rodziny powinny wybrać mniejsze urządzenie, gdyż duża zmywarka im się nie przyda. To błąd, gdyż nawet dwuosobowa rodzina, jeśli lubi często gotować, w pełni wykorzysta 60-centymetrowy sprzęt. Oczywiście większe rodziny powinny bezwzględnie zdecydować się na większą zmywarkę z wysoką klasą energetyczną, aby codzienne zmywanie było szybkie i niedrogie. Mniejsza zmywarka sprawdzi się w mniejszych kuchniach oraz w przypadku osób, które sporadycznie gotują w domu.

Klasa energetyczna – oszczędność przede wszystkim

Zmywarki już od dłuższego czasu są urządzeniami oszczędnymi, zużywają niewiele wody i prądu. Im wyższa klasa urządzenia, tym wyższa cena zakupu, dlatego najlepiej wcześniej zastanowić się, jak często zmywarka będzie pracować. Jeśli większość czasu spędzamy poza domem, nie gotujemy dużo, zaś goście i przyjęcia to rzadkie zjawiska, lepiej wybrać tańsze urządzenie z gorszą klasą energetyczną. Jeśli zaś gotowanie to nasza pasja, a codzienna ilość brudnych naczyń przyprawia nas o zawrót głowy i jesteśmy pewni, że zmywarka będzie miała mnóstwo pracy, lepiej zainwestujmy w oszczędne urządzenie w klasie A+++. Różnica w cenie dość szybko się zwróci w postaci niższych rachunków.

Programy i czas zmywania

Niektórzy powiedzą, że czas zmywania nie ma znaczenia, gdyż i tak zmywarka robi to za nas, a my w tym czasie odpoczywamy lub zajmujemy się innymi obowiązkami. Ale co zrobimy, gdy nagle pojawią się niespodziewani goście, a naczynia dopiero czekają na zmywanie? Godzinne oczekiwanie na umycie naczyń nie jest zbyt komfortowe i przyjemne. Dlatego należy sprawdzić, jakimi programami dysponuje urządzenie. Bardzo ważny jest program szybki, który w kilkanaście minut umyje najpotrzebniejsze naczynia. Istotne są także dodatkowe programy, np. oszczędny (trwa długo, ale oszczędza wodę i prąd). Na uwagę zasługuje również funkcja mycia intensywnego, używana głównie do mocno zabrudzonych naczyń, brytfanek do pieczenia i garnków.

Wielkość wsadu i możliwość załadunku do połowy

Znów wraca kwestia rozmiaru. Kupując zmywarkę, zarówno w przypadku 45, jak i 60 centymetrów szerokości, wybierajmy model z jak największym wsadem. Nigdy nie wiadomo, kiedy przydarzy się przyjęcie lub niespodziewani goście. Poza tym jeśli w planach jest powiększenie rodziny, początkowy wsad, który do tej pory sprawdzał się z zapasem, w dłuższej perspektywie czasu może być niewystarczający. Z drugiej strony nie zawsze będziemy w stanie zapełnić całą zmywarkę, aby ustawić pełny program zmywania. Wtedy przyda się funkcja mycia połowy wsadu, która oszczędza wodę i dostosowuje czas pracy do ilości naczyń.

Panel wyświetlacza – musi być czytelnie i wygodnie

W większości przypadków zmywarek do zabudowy panel wyświetlacza znajduje się w górnej części drzwi. Jest on widoczny dopiero po ich uchyleniu, co może być nieco kłopotliwe, jeśli chcemy sprawdzić, ile czasu zostało do końca zmywania. Możemy zdecydować się na panel częściowo przeniesiony na front drzwi lub w przypadku droższych modeli na wyświetlacz podłogowy. Co to takiego? Jest to specjalny wyświetlacz laserowy, który pokazuje np. czas pracy na podłodze, tuż pod drzwiami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Pozostałe, godne uwagi funkcje pokrywają się z tradycyjnymi zmywarkami wolnostojącymi. Oto lista rzeczy, które warto sprawdzić przed zakupem:

  1. Blokada przed przypadkowym włączeniem.
  2. Poziom hałasu.
  3. Czujniki zabezpieczające, np. przed zalaniem.
  4. Dodatkowe kosze, np. na sztućce.
  5. Wysuwane i składane kosze na naczynia.

Zobacz również: Strefę zmywarek

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro