Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Zmywarka do naczyń – jaką wybrać dla rodziny, a jaką dla singla?

Zmywarka rozwiązuje problemy z ręcznym myciem naczyń – sprawdza się zarówno u wieloosobowej rodziny, jak i u singla. Jak wybrać odpowiednią zmywarkę? Jakie powinna mieć funkcje?

Mikołaj Barbanell
Mikołaj Barbanell 09-02-2015 aktualizacja: 26-03-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Zmywarka do naczyń – jaką wybrać dla rodziny, a jaką dla singla?

Przed zakupem zmywarki powinniśmy rozważyć kilka aspektów. Sprzęt ten może być wolnostojący lub do zabudowy. Ważna jest też jego szerokość. Gdy mało gotujemy, a powierzchnia naszej kuchni jest niewielka, to warto wybrać urządzenie o szerokości 45 cm. Większe zmywarki mają szerokość 60 cm i lepiej sprawdzają się w wieloosobowej rodzinie. Warto też wiedzieć, w jakie programy i funkcje może być wyposażona potencjalna zmywarka. Zwracajmy też uwagę na zużycie wody i prądu. Jeśli nasz budżet jest większy, to możemy wybrać zmywarkę typu smart. Sprawdźmy zatem, jaka zmywarka będzie odpowiednia dla rodziny, a jaka dla singla.

Na co zwracać uwagę przed zakupem zmywarki?

Na rynku mamy dostępnych wiele modeli zmywarek. Ich cena zależy od wielu aspektów, m.in. od zastosowanych technologii czyszczących, funkcji wykonywanych automatycznie, klasy efektywności energetycznej. Na Allegro znajdziemy zmywarki, których drzwi otwierają się automatycznie przed końcem cyklu zmywania. Ma to na celu wykorzystanie naturalnego powietrza do wysuszenia naczyń. Zacznijmy jednak od gabarytów urządzenia. Singiel, który rzadko gotuje i nawet w ciągu tygodnia nie zapełni całego kosza naczyń, powinien zdecydować się na zmywarkę o szerokości 45 cm. Z kolei wieloosobowa rodziny, a nawet para, która często przebywa w kuchni, będzie zadowolona ze zmywarki o 60 cm szerokości.

Pod względem ekonomicznej i ekologicznej pracy najlepiej wybrać model pracujący w klasie efektywności energetycznej A+++ – minimum to klasa A+. Im wyższa klasa, tym wyższa cena sprzętu, jednak z biegiem czasu oszczędność odczujemy w rachunkach za zużycie prądu i wody. W budżecie wynoszącym co najmniej 3000 zł możemy kupić zmywarkę, która stanie się częścią inteligentnego domu. Może ona być smart, co oznacza m.in. zdalne sterowanie nią z poziomu smartfona. Na ekranie telefonu możemy też zarządzać chociażby diagnostyką sprzętu. Zobaczmy zatem rekomendowane zmywarki – zarówno dla singla, jak i dużej rodziny – w różnym przedziale cenowym.

Beko DFS05013S – budżetowa zmywarka dla singla

Zacznijmy od zmywarki dla singla w budżecie do około 1000 zł. Beko DFS05013S ma szerokość 45 cm, jest bardzo kompaktowa i zmieści się w niemal każdej kuchni. Srebrna kolorystyka sprzętu z pewnością będzie odpowiednia do nowoczesnego wystroju. Zmywarka Beko mieści 10 kompletów naczyń i pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Single na pewno docenią program Quick&Shine – pełny cykl zmywania trwa zaledwie 58 minut. Z kolei lekko zabrudzone naczynia można poddać programowi Mini 30. Są one myte przez pół godziny w temperaturze 35 stopni Celsjusza. Możemy też rozpocząć zmywanie przy połowie załadunku. Oznacza to, że nie trzeba czekać do momentu zapełnienia obu koszy. Zmywarka ma również system ochrony przed zalaniem. Wadą może być wytwarzany podczas pracy poziom hałasu (49 dB).

BEKO DIN24310 – budżetowe rozwiązanie dla rodziny lub pary

Teraz czas na większą zmywarkę – Beko DIN24310 ma szerokość 60 cm i pomieści 13 kompletów naczyń. Kupimy ją za około 1000 zł. To świetne rozwiązanie zarówno dla rodziny, jak i pary, a to wszystko w przystępnej cenie. Urządzenie pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Podobnie jak w poprzedniej propozycji, możemy tutaj wyróżnić program Mini 30 – lekko zabrudzone naczynia zostaną umyte w pół godziny. Warto też zwrócić uwagę na system Hot Air. Polega on na suszeniu naczyń w zmywarce gorącym powietrzem. Cały proces odbywa się po zakończonym cyklu – musimy jedynie pamiętać, aby nie wyjmować naczyń od razu. W zmywarkach Beko funkcjonuje też system WaterSafe, który polega na odcięciu dopływu wody w przypadku awarii. Minimalizuje to ryzyko zalania kuchni.

Whirlpool WSFO3O34PFX – wydajna i ekonomiczna zmywarka dla singla

Teraz czas na nieco droższe, ale jednocześnie bardzo wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Whirlpool WSFO3O34PFX to zmywarka o szerokości 45 cm, która pracuje w klasie A+++. W ciągu roku powinniśmy odczuć oszczędność w rachunkach za zmywanie – konkretnie chodzi o zużycie prądu i wody. Zmywarka jest kompaktowa i pomieści 10 kompletów naczyń. Możemy ją uruchomić przy połowie wsadu. Urządzenie ma funkcję opóźnionego startu. Na plus możemy odnotować osiem programów zmywania oraz nowoczesny design i srebrną kolorystykę. Sterowanie sprzętem jest intuicyjne i odbywa się poprzez dotykowy panel ulokowany na przodzie zmywarki. Whirlpool WSFO3O34PFX kosztuje aktualnie niecałe 1500 zł.

Samsung DW60M9550BB i Bosch SMV88UX36E – zaawansowane zmywarki dla dużej rodziny

Na koniec dwie propozycje zmywarek dla dużej rodziny. Obie mają wiele zaawansowanych funkcji, pracują w klasie efektywności energetycznej A+++ i wpasują się idealnie do nowoczesnej kuchni. Pierwsza z nich, Samsung DW60M9550BB, to wydatek około 3000 zł. Zmywarka ma 60 cm szerokości i mieści 14 kompletów naczyń. Po zakończonym cyklu zmywania drzwi otwierają się automatycznie – w ten sposób odbywa się suszenie. Samsung zastosował autorskie technologie WaterWall i ZoneBooster. Z kolei zmywarka Bosch SMV88UX36E to koszt około 4500–5000 zł. Jest to model wyposażony w łączność Wi-Fi, dzięki czemu może stać się częścią inteligentnego domu i pozwolić nam na zdalne sterowanie i zdalną diagnostykę sprzętu. Zmywarka mieści 13 kompletów naczyń w trzech koszach. Ma osiem dedykowanych programów. Zaletą jest też tryb SuperSilence, który oznacza cichą pracę urządzenia.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro