Zmywacze do hamulców

Zmywacze do hamulców

Co najczęściej robimy z hamulcem samochodowym, kiedy słyszymy niepokojący odgłos, nierzadko połączony z nieregularnymi drganiami? Najczęściej wymieniamy klocki lub tarcze hamulcowe. Warto wiedzieć, na czym polega właściwe osadzenie klocków w zaciskach i odpowiednie przyleganie tarcz hamulcowych do piast kół. W układzie hamulcowym znajdują się prowadnice, są też przewody hamulcowe. Długo używane hamulce są narażone na przedostawanie się kurzu lub płynu hamulcowego choćby przez rozluźnienie uszczelnień tłoczków hamulcowych i osłon przeciwpyłowych prowadnic.

udostępnij

Mirosław SłapikMirosław Słapik / 21-03-2017

Nieszczelność prowadzi nie tylko do szybszego zużywania się części hamulca, ale również do ich zabrudzenia i zatłuszczenia. Dlatego przed wymianą konkretnych części układu hamulcowego auta albo przed reperacją, sprowadzającą się głównie do regulacji części bez ich wymiany, dobrze jest wszystko oczyścić, a zwłaszcza odtłuścić. Bywa, że tarcza hamulcowa nie przylega odpowiednio do piast z powodu korozji – wtedy będą potrzebne odpowiednie preparaty do jej oczyszczenia. Wśród nich można znaleźć takie, które nie tylko odtłuszczają, ale również przyczyniają się do wyciszenia pracy.

I zmywają, i odtłuszczają

Jak wiele innych specyfików chemicznych do konserwacji lub higieny samochodów, także zmywacze do hamulców można kupić albo w sprayu, albo w większych pojemnikach, np. kanistrach z tworzywa sztucznego. Polecam te firmy TEXTAR lub TRW . Ponadto osobno można kupić zmywacz i odtłuszczacz do hamulców. Duży wybór tych preparatów znajdziemy na Allegro. Są też odrdzewiacze do hamulców, natomiast zmywacze mają często charakter uniwersalny.

Trudno jest pominąć firmę BOLL – pojemnik uniwersalnego zmywacza w sprayu o pojemności 400 ml kupimy już za niespełna 10 zł. Preparat nadaje się nie tylko do hamulców, ale i do innych metalowych, pracujących części samochodu, choćby do silnika. Amerykański PERMATEX również ma się czym pochwalić. Polecić można Brake&Parts Cleaner tej firmy. To środek szybkoschnący o neutralnym zapachu, produkowany na bazie organicznego rozpuszczalnika. Bardzo łatwo usuwa tłuszcze, substancje mocno zaschnięte i zapieczone.

Przeznaczone do konkretnych elementów

Można także zdecydować się na zmywacze o konkretnym przeznaczeniu – świetnie do czyszczenia tarcz hamulcowych nadają się zmywacze TEXTAR w półlitrowych pojemnikach w sprayu. Usuwają smar, olej i resztki płynu hamulcowego. Preparat szybko odparowuje i nie pozostawia nalotu na czyszczonej powierzchni. Nie zawiera szkodliwych rozpuszczalników, choć należy wystrzegać się czyszczenia tymi zmywaczami powierzchni z poliwęglowych tworzyw sztucznych i gumowych. Podczas używania zmywaczy warto używać rękawic ochronnych, a zabrudzone elementy spryskiwać z odległości około 20 cm.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z preparatami do czyszczenia hamulców w sprayu czy w pojemniku bez spryskiwacza, na pewno nie wyczyścimy dokładnie hamulca bez rozebrania go na części. Powinniśmy mieć możliwość dotarcia do klocków lub tarczy hamulcowej z każdej strony. Najpierw należy oczyścić powierzchnię delikatną szczotką lub ściereczką, potem równomiernie spryskać preparatem. Używając zmywacza, pamiętajmy, by nie odbywało się to w zbyt niskiej temperaturze (nie niższej niż 18 stopni). Zachowajmy ostrożność, mimo czasem przyjemnego zapachu są to na ogół substancje toksyczne.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro