„Złoty sen” Grażyna Jeromin-Gałuszka – recenzja

„Złoty sen” Grażyna Jeromin-Gałuszka – recenzja

Książki Grażyny Jeromin-Gałuszki są dla kobiet i opowiadają o kobietach. Jednakże nie są to książki podchodzące pod klasyczne rozumienie literatury kobiecej. Przede wszystkim dlatego, że podejmują się trochę innej tematyki, dotykając przemijania, dojrzewania i przyjaźni, która często nie poddaje się próbom czasu i losu.

Katarzyna Sawicka Katarzyna Sawicka / 05-08-2015

„Złoty sen” nie jest odstępstwem od tej reguły. To kolejna płynąca spokojną, nostalgiczną narracją powieść o tym, o co warto w życiu zawalczyć.

Dom kobiet

Ada niegdyś spędzała wakacje w tym niezwykłym, pełnym kobiet domu prowadzonym przez panią Lilę. Sam dom trudno porównywać nawet z pensjonatem, był jej willą, którą starsza pani dostosowała do tych kilku wizytujących ją co roku kobiet. To tutaj Ada poznała Kalinę, swoją najlepszą przyjaciółkę z okresu dorastania, i tutaj zaznała smaku pierwszej miłości. Po latach Ada pojawia się niespodziewanie u pani Lilii i odżywają wspomnienia. Okazuje się, że świat widziany oczami małej dziewczynki, a później dojrzewającej nastolatki, jest odmienny od tego, który obserwuje dorosła kobieta. I że nie tylko świat się zmienił, ale również sama Ada.

Przeplatając czas przeszły z teraźniejszym

Historia Ady, a także Lilii, Józefy, niegdysiejszej służącej Lilii, oraz kobiet odwiedzających willę przeplata się w dwóch nurtach czasowych. Wspomnienia przeplatają się z teraźniejszością, w której Ada ucieka przed swoim życiem, a przeszłość odżywa na każdym kroku, bowiem przypominają o niej ludzie, obrazy, jakie przewijają się przed oczami dziewczyny, oraz krajobraz pięknej miejscowości. W tle mamy jeszcze dwoje zdaje się zupełnie niezwiązanych z kobietami z willi ludzi, jeszcze jedną kobietę, która wmawia wszystkim, że nic nie pamięta, i mężczyznę, który wysłucha dziwnej opowieści. Co łączy tę dziwną dwójkę? O tym warto przeczytać w najnowszej powieści Grażyny Jeromin-Gałuszki.

Nostalgicznie, pięknie, choć smutno

„Złoty sen” nie jest tak optymistyczny w wymowie jak „Magnolia” i jej kontynuacja, ma jednak ten sam urok, który porwał czytelników poprzednich powieści autorki. Przede wszystkim opowiada o tym, jak ważna jest relacja rodzącą się między kobietami, więź, jaką zaczynają nawzajem do siebie odczuwać, i wreszcie zdolność rozumienia prozy życia, które niezależnie od naszych wyborów przemija szybciej, niż sądzimy. To nie jest kolejna przewidywalna w prostej do bólu fabule historyjka, dlatego Grażyna Jeromin-Gałuszka tak się wyróżnia na tle innych autorek powieści dla kobiet. Jej książki są po prostu niebanalne, ciekawie skonstruowane i choć napisane lekkim stylem, to jednak dające do myślenia. „Złoty sen” to powieść, wobec której trudno przejść obojętnie. Polecam ją w każdej wersji, bowiem jest dostępna również jako e-book w formatach EPUB i MOBI.

Źródło okładki: www.proszynski.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro