Zjeżdżamy z górki!

Zjeżdżamy z górki!

Najmłodsi już wyczekują pierwszego śniegu, na którym będą mogli beztrosko się bawić. Najpopularniejsze zabawy, które mogą integrować całą rodzinę, to wspólne lepienie bałwana, rzucanie śnieżkami i chyba ulubione przez wszystkich zjazdy z górki.

udostępnij

Marlena JakotMarlena Jakot / 19-12-2016

Im wyższa i stroma górka, tym lepiej. Najważniejsze to ubrać się w nieprzemakalne ubrania, założyć ciepłe rękawiczki i uzbroić się w dużą dawkę śmiechu. Zanim zjedziemy z wybranej przez nas górki, trzeba zastanowić się, jaki sprzęt najbardziej się sprawdzi.

Sanki

Na rynku jest wiele rodzajów sanek, należy wziąć pod uwagę wiek osoby, która będzie z nich korzystała oraz potencjalne warunki zjazdów.

  1. Drewniane. Najbardziej standardowe sanki, które są wybierane przez rodziców małych dzieci na pierwsze zabawy na śniegu.
  2. Metalowe. Są bardziej wytrzymałe od drewnianych i mogą mieć oparcie, które świetnie sprawdzi się dla najmłodszych. Produkowane są również sanki dwuosobowe.
  3. Plastikowe. Bardzo wygodne, ze specjalnie wyprofilowanym siedzeniem ułatwiającym komfortowe ułożenie nóg i stóp.
  4. Nartosanki. To już wyższy poziom szalonych zjazdów, zabaw i wyścigów na śniegu. Od standardowych sanek różnią się ruchomą płozą z przodu. Duże i szerokie płozy gwarantują wyjątkową szybkość w każdym rodzaju śniegu, a ich szeroki rozstaw zapewnia stabilność. Kierownica ułatwia skręty i manewry, natomiast zlokalizowana pod nią sprężyna i solidny pedał hamulca ułatwiają zatrzymanie ślizgacza. Przykładowe nartosanki dobrej jakości to Hamax Sno Blade za około 280 zł.
  5. Ślizgacze. Jeśli w domu nie ma sanek, nie trzeba wydawać fortuny, żeby dobrze się bawić. Ślizgacze świetnie sprawdzają się podczas zjazdów z górek, a do tego nie generują dużych wydatków. Jabłuszka do zjeżdżania, wykonane z tworzywa sztucznego, mają uchwyt do złapania podczas zjazdów. Niektóre z nich mają piankę, która chroni pupę przed potencjalnymi siniakami oraz traktuje się ją jako ochronę termiczną. Najbardziej zakręconym ślizgaczem jest jednak ślizg okrągły z dwoma uchwytami, dużym i wygodnym siedziskiem. Umożliwia ślizganie się we wszystkie strony podczas zjazdów z górki i na prostym podłożu.

Coś nowego na górkach?

Coraz bardziej popularne są sanki karvingowe, tzw. Zipfy, które sprawiają radość zarówno najmłodszym dzieciom (już od 3. roku życia), jak i starszym (maksymalna nośność to 113 kg). Świetnie się nad nimi panuje, wystarczy się przechylić i trzymać ręką drążek. W wielu alpejskich miasteczkach są organizowane zawody w zjazdach na sankach karvingowych.

O czym warto pamiętać?

Bez względu na to, na jaki sprzęt się zdecydujemy, warto pamiętać o zapoznaniu się z materiałem, z którego został wykonany. Osoby lubiące szybką jazdę z wieloma wywrotkami powinny zdecydować się na bardziej wytrzymały sprzęt, np. z metalu. Zjazdy z górek nie powinny odbywać się w stronę jakiejkolwiek ulicy użytkowanej przez samochody.

Ważny jest też odpowiedni ubiór. Zabawa nie sprawi frajdy, jeśli po pierwszym zjeździe ubrania będą przemoczone, a chłodna temperatura coraz bardziej będzie nam doskwierać. Ciepłe skarpetki, rękawiczki i wygodne ubrania będą idealnym zestawem na szaleństwo na górkach. Dla dzieci polecane są kombinezony, bo świetnie się sprawdzają w takich warunkach.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro