Zjeżdżalnia ogrodowa – jaką wybrać?

Zjeżdżalnia ogrodowa – jaką wybrać?

Zjeżdżalnia ogrodowa jest niewątpliwie główną atrakcją każdego placu zabaw. Wybór zjeżdżalni do przydomowego ogródka powinien być jednak dobrze przemyślany. Liczy się bowiem nie tylko wygląd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jaką zjeżdżalnię wybrać?

udostępnij

Iwona SzadkowskaIwona Szadkowska / 08-04-2015 / aktualizacja: 09-04-2018

Rodzaje zjeżdżalni ogrodowych

Na rynku mamy dość szeroki wybór zjeżdżalni dla dzieci. Mniejsze, większe, z plastikowym stelażem lub tworzące element drewnianej konstrukcji placu zabaw. Zjeżdżalnie ze stelażem z tworzywa są niewielkich rozmiarów, można je przenieść z miejsca na miejsce, łatwo złożyć na zimę lub sprzedać, gdy dziecko już z nich wyrośnie. Zjeżdżalnie, które montuje się do drewnianej konstrukcji, są stałymi elementami. Dzięki temu jednak są bardziej stabilne, więc nie ma ryzyka, że się przewrócą. Zjeżdżalnie z plastikowym stelażem przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Stąd też są niewielkich rozmiarów, a ich cena również jest niższa.

Wybierając zjeżdżalnie, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Ze względu na korzystanie z urządzenia w ogrodzie, powinien to być materiał odporny na działanie warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu, promieni UV. Te ostatnie mogą tworzyć przebarwienia na tworzywach sztucznych.

Zjeżdżalnie z plastikowym stelażem

Zjeżdżalnie dla najmłodszych dzieci wyróżniają się barwną kolorystyką, niewielkimi rozmiarami i łatwością przenoszenia ich z miejsca na miejsce. Te o długości ślizgawki około 90 cm mogą mieć również zdobienia w formie ulubionych bajkowych bohaterów.

Małe zjeżdżalnie charakteryzują się również szerszymi stopniami, co ułatwia wchodzenie małym dzieciom. Little Tikes posiada szeroką ofertę zjeżdżalni ogrodowych dla młodszych i starszych, a także zjeżdżalnie dmuchane połączone z niewielkim basenem. Z kolei Smoby ma wybór zjeżdżalni o długości ślizgu od 90 cm do falowego ślizgu o długości 330 cm. Koszt zjeżdżalni z plastikowym stelażem i drabinką to od 100 do 1000 zł.

Zjeżdżalnie do mocowania na drewnianej lub metalowej konstrukcji

Ślizgawkę bez stelaża o długości 2,5 m możemy kupić już za około 100 zł. Najczęściej jest ona wykonana z utwardzonego polietylenu. Niektóre ślizgi umożliwiają podłączenie do nich węża z wodą. Uatrakcyjnia to zabawę starszym dzieciom w upalne dni.

Zjeżdżalnia, którą montuje się do drewnianej lub metalowej konstrukcji, może mieć długość ponad 300 cm. Wybierać możemy również w ślizgach podwójnych oraz zakręcanych. Koszt długiej zjeżdżalni dla starszych dzieci to od 100 do 3000 zł.

Bezpieczny zjazd

Zjeżdżalnia to rozrywka, która daje wiele radości, ale musi być przede wszystkim bezpieczna. Jeżeli decydujemy się na mniejszą zjeżdżalnię ze stelażem wykonanym z tworzywa, warto zwrócić uwagę, czy całość jest stabilna. Przy drewnianych konstrukcjach drewno powinno być nie tylko zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, ale również dobrze wyszlifowane. Plastikowe zjeżdżalnie nie powinny mieć żadnych pęknięć. Wybierając zjeżdżalnię, należy zwrócić uwagę na atesty i certyfikaty, które uwzględniają normy bezpieczeństwa.

Istotne jest również miejsce, gdzie ustawimy zjeżdżalnię. Lekko zacienione ochroni przed południowym słońcem. Obok ślizgu nie powinny znajdować się sadzawki z wodą lub przedmioty dekoracyjne, w które dziecko mogłoby się uderzyć. Dobrze, jeżeli konstrukcja jest ustawiona na trawie lub gumowej posadzce, co zamortyzuje ewentualny upadek.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro