Ziołowe leki uspokajające

Ziołowe leki uspokajające

autor: Paulina Banaśkiewicz-Surma, data publikacji: 19-07-2016

Nadmiar obowiązków zawodowych i domowych, problemy osobiste i ze zdrowiem powodują, że często się denerwujemy. Żyjemy w stresie, nierzadko popadamy w stany lękowe. W trosce o stan zdrowia zazwyczaj wykorzystujemy techniki medycyny tradycyjnej. Warto również stosować preparaty na bazie ziół. Jakie leki uspokajające o naturalnym składzie warto zażywać?

Zalety ziołowych preparatów uspokajających

Dlaczego warto stosować ziołowe tabletki lub kapsułki?

 1. Są bezpieczne.
 2. Nie uzależniają.
 3. Ich stosowanie nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych (jeżeli przestrzegamy zasad dotyczących dawkowania i nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników).
 4. Są to preparaty o niskim stopniu inwazyjności.

Jednocześnie ziołowe leki uspokajające wykazują działanie wszechstronne, co oznacza, że gdy przyjmujemy je na układ nerwowy, będą również wpływać np. na układ pokarmowy. W związku z tym zaleca się, aby ziołowe leki o właściwościach uspokajających stosować tylko czasowo.Przed rozpoczęciem przyjmowania tych preparatów warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku długotrwałych problemów ze zdrowiem psychicznym ziołowe leki mogą okazać się niewystarczającą formą leczenia.

Jakie zioła przyjmować na uspokojenie nerwów?

W celu przywrócenia równowagi stosuje się przede wszystkim takie zioła, jak:

 1. Melisa lekarska.
 2. Żeń-szeń.
 3. Lawenda.
 4. Waleriana, czyli kozłek lekarski.
 5. Ziele dziurawca.

Leki uspokajające na bazie ziół

 1. Melisa na uspokojenie. W sytuacjach stresujących lub gdy się zdenerwujemy, zazwyczaj życzliwe osoby zalecają nam zażyć środek zawierający melisę lub wypić napar przygotowany z tego ziela. Na Allegro kupimy zarówno tabletki zawierające wyciąg suchy z liści zioła, herbatę z melisą i olejek zapachowy (opakowanie 30 tabletek melisy kosztuje około 7 zł), jak i suszone liście melisy (od 1,75 zł za 50 g) do przygotowania napoju uspokajającego we własnym zakresie.

Właściwości melisy lekarskiej wynikające z zawartości olejku eterycznego powodują, że jest ona stosowana przez osoby cierpiące z powodu nerwicy czy depresji. Mogą ją zażywać również kobiety, które skarżą się na bóle menstruacyjne, gdyż zioło to łagodzi dolegliwości bólowe.

 1. Żeń-szeń na uspokojenie. Pomaga zredukować poziom stresu. Po zastosowaniu preparatu z tym składnikiem wracamy do równowagi emocjonalnej.Na Allegro dostępne są preparaty z tym składnikiem (od 8 do 79 zł) oraz suszony żeń-szeń syberyjski (od 7 zł za 100 g).

 2. Waleriana na uspokojenie. Od wielu lat znany jest pozytywny wpływ waleriany na problemy ze snem (ułatwia zasypianie). Co więcej, ziele to sprzyja wyeliminowaniu uczucia niepokoju. Waleriana pomaga zredukować poziom stresu i znosi nadmierne napięcie emocjonalne. Na Allegro ziele to występuje w postaci suplementu z wyciągiem z korzenia waleriany w tabletkach (od 4 do 79 zł).

 3. Lawenda na uspokojenie. Osoby, które lubią zapach liliowych lub fioletowych kwiatów w sytuacjach stresujących mogą sięgnąć po lawendę. Roślina ta zapewnia spokojny sen – wystarczy wsypać suszone kwiaty lawendy do płóciennego woreczka i ułożyć go nieopodal głowy. Ponadto ziele to zmniejsza uczucie niepokoju. Na Allegro kupimy suszone kwiaty lawendy od 1,50 zł za 20 g.

 4. Dziurawiec na uspokojenie. Oprócz melisy, waleriany, lawendy i żeń-szenia na ukojenie skołatanych nerwów poleca się stosować ziele dziurawca. Wyraźnie poprawia ono nastrój. Co więcej, dziurawiec wykazuje właściwości antydepresyjne. Koszt zakupu ziela dziurawca to od 1,60 zł za 50 g.

Ziołowe leki uspokajające to remedium na niepokój i nerwy, ale z powodzeniem mogą je stosować osoby, które cierpią z powodu wahań nastroju. Warto zaopatrzyć w nie domową apteczkę na wypadek wystąpienia sytuacji stresowej.