Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Ziemia i substraty do wysiewu nasion – jaką wybrać?

Własne rozsady z nasion zamiast kupowania roślin to nie tylko dobra zabawa, ale także oszczędność kosztów. Wiele roślin ozdobnych możemy wyhodować sami. Podpowiadamy, jaką ziemię wybrać do wysiewu.

Ziemia i substraty do wysiewu nasion – jaką wybrać?

Wielu uważa, że skoro nasiona dobrze kiełkują w ogrodzie, to i w domu możemy wysiać je do zwykłej ziemi wziętej z ogrodu. Nie każdy jednak wie, że gleba ogrodowa może być nośnikiem nasion chwastów, szkodników, a także groźnych dla roślin patogenów. Dlatego rozpoczynając przygodę z wysiewaniem nasion w domu, zadbajmy, aby miały jak najlepszą ziemię. Co oznacza najlepsza ziemia? Czy najżyźniejsza, najbardziej gruzełkowata, czy też przepuszczalna? Jak wybrać tę najodpowiedniejszą? Radzimy.

Co to jest sterylne podłoże?

Sterylne podłoże to w gruncie rzeczy takie, w którym praktycznie nie ma ziemi. Nie w znaczeniu ziemi ogrodowej, czyli bogatej w różne składniki, rozkładającej się materii organicznej. I właśnie w takim sterylnym podłożu najlepiej jest wysiewać nasiona. Mowa tu o wszelkiego rodzaju substratach z włókna kokosowego czy torfu.

Sterylne podłoże torfowo-kokosowe.

Lecz czy mamy pewność, że faktycznie są sterylne? Na czym polega sterylizacja podłoża i czy możemy przeprowadzić ją samodzielnie? Proces sterylizacji podłoża polega na usunięciu z niego wszelkich drobnoustrojów i zanieczyszczeń i do dziś jest stosowany w rolnictwie. Jest wiele metod odkażania podłoża, od sterylizacji termicznej, czyli podgrzewania gleby do temperatury 95°C przez około pół godziny lub przepuszczanie przez nią suchej pary wodnej podgrzanej do 120°C pod ciśnieniem 0,5 bara, aż do sterylizacji chemicznej przy użyciu metamu sodowego czy dazometu, ale w tym wypadku preparaty mają pewien czas karencji, po którym nie powinno się wysiewać nasion. „Sterylne” oznacza również pozbawione składników mineralnych i przyjaznych mikroorganizmów wspomagających rozwój rośliny. Tak więc podłoże sterylizowane jest często dodatkowo wzbogacane nawozem przed wysiewem.

Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion metodą domową.

Cechy podłoży do wysiewu nasion

Niedoświadczona osoba może być przytłoczona rodzajami mieszanek glebowych i substratów do uprawy roślin. Większość gotowych mieszanek sprzedawanych w sklepach jest sterylna, a do tego wzbogacona o składniki mineralne w formie nawozów mineralnych lub organicznych i zawiera odpowiednią ilość elementów poprawiających jej strukturę. Niektóre są wzbogacone o korzystne kultury bakterii czy grzybów mikoryzowych, które znacznie przyspieszają zdolności tworzenia korzeni i pobierania składników pokarmowych z gleby. Wiedząc już, jak ważne jest podłoże czyste od zanieczyszczeń powodujących choroby młodych siewek, zastanówmy się, jakimi cechami powinno charakteryzować się najlepsze podłoże dla nasion.

  • Lekkie i wilgotne – w pierwszej fazie po wysianiu nasion istotna jest stała wilgotność podłoża sprzyjająca ich kiełkowaniu. Jednocześnie ziemia nie może być zbyt ciężka, aby nadmiar wody łatwo odpływał z doniczki i nasiona nie zgniły, zanim wykiełkują.

  • Bogate w składniki pokarmowe – oprócz odpowiedniej struktury podłoże powinno zawierać odpowiednią ilość makro- i mikroelementów, aby dostarczyć kiełkującej roślinie dostatecznie dużą dawkę energii poza zgromadzoną w nasionku, która wystarczy jedynie do wykiełkowania rośliny.

  • Odpowiednie pH – aby dostosować kwasowość podłoża do młodych siewek, producenci często dodają do niego wapno, chcąc uzyskać optymalną wartość pH na poziomie 5,5–6,5. Jeśli wysiewane rośliny mają szczególne wymagania co do kwaśności podłoża, możemy je łatwo zmienić, dodając wapna, aby je obniżyć, lub torfu kwaśnego, aby podwyższyć.

Struktura przykładowego podłoża do wysiewu nasion.

Rodzaje podłoży do wysiewu nasion

Generalnie, jeśli chodzi o rodzaje podłoży do wysiewu nasion, możemy wyróżnić:

Mieszanki ziemne

Takie podłoża oprócz wyjałowionej ziemi powinny zawierać wermikulit lub perlit, które w istotny sposób wpływają na zatrzymywanie wilgoci w podłożu i wzbogacają jego strukturę. Perlit poprawia napowietrzenie gleby, a wermikulit zwiększa zdolności retencyjne podłoża. Mieszanki tego typu warto wzbogacić ziemią okrzemkową, czyli preparatem w 100% organicznym składającym się ze skorupek skamieniałych organizmów jednokomórkowych żyjących miliony lat temu. Wśród mieszanek prym wiodą takie marki jak Biovita, Hortigrunt, Kronen, Hollas, Ceres, Fertile i Sterlux.

Torf

Jako dodatek do substratów glebowych zwiększa retencję wody w podłożu, wpływając na jego strukturę.

Włókno kokosowe

Prawie każda mieszanka startowa do wysiewu nasion zawiera elementy włókna kokosowego. Pojawiają się wzmianki o negatywnym wpływie na środowisko naturalne związane z wydobywaniem torfu, dlatego włókno kokosowe wydaje się w tym momencie lepszym rozwiązaniem i stale rośnie zainteresowanie tego typu produktami. Wykorzystuje się je nie tylko w procesie wysiewu nasion, ale także w uprawach hydroponicznych.

Struktura włókna kokosowego.

Gotowe substraty do wysiewu nasion z torfu:

  • krążki torfowe (Presspot) – podłoża w formie sprasowanych krążków, łatwe w transporcie, gotowe do użycia. Krążki pod wpływem wody pęcznieją, osiągając docelowy rozmiar podłoża otoczonego specjalną włókniną zabezpieczającą bryłkę przed rozpadnięciem. Bezpośrednio w krążku umieszczamy nasiona, które kiełkując, tworzą nową sadzonkę, bez pikowania czy przesadzania. Krążki w całości ulegają biodegradacji, więc nie trzeba ich przesadzać. Unikamy w ten sposób ewentualnego uszkodzenia korzenia. W zamian mamy gotowe sadzonki do wysadzenia do doniczek lub do gruntu z zabezpieczonym systemem korzeniowym. Można tu wyróżnić popularne krążki marki Jiffy;

  • pianka torfowa (Peatfoam) – substraty do uprawy głównie warzyw, a także roślin ozdobnych w formie pianki, w której znajdują się otwory na nasiona. Zawiera niewiele składników pokarmowych, więc w dalszej hodowli rośliny wymagają podlewania nawozami. Sprzedawana jest w formie maty na wiele roślin i mniejszych kostek oraz cylindrów na pojedyncze rośliny.

Gotowe substraty torfowe w formie pianki.

Gotowe substraty do wysiewu nasion z włókna kokosowego:

  • kostka kokosowa – zwana również brykietem – różnej wielkości kostki sprasowanego włókna kokosowego, które zalane wodą i ugniatane przeobrażają się w gotowy substrat do wysiewu nasion (wymaga nawożenia w formie nawozów płynnych). Zawiera trichodermę, fragmenty pożytecznego grzyba w postaci konidiów (zarodników) chroniące korzenie przed wnikaniem do nich szkodliwych patogenów glebowych;

Sprasowane włókno kokosowe w formie kostki do wysiewu nasion.

  • substrat kokosowy w workach – gotowe podłoże do uprawy (składników pokarmowych wystarcza na pierwszy tygodniowy cykl uprawowy, następnie należy roślinę zasilić). Do bardziej znanych marek należy Plagron, Ceres czy Canna Cocco, Biobizz, a także Atami.

  • Kostki z wełny mineralnej – substrat z wełny mineralnej w pełni sterylny, w postaci kostek, tacy lub mat, może być używana zarówno do wysiewu nasion, rozmnażania roślin, jak i uprawy hydroponicznej.

Gotowe substraty do wysiewu nasion mieszane:

  • paperpoty – cylindry celulozowe wypełnione odpowiednim substratem do wysiewu nasion i ukorzeniania. Całkowicie biodegradowalne. Sprzedawane pojedynczo lub w wielodoniczkach;

Pojedyncze paperpoty na tacce gotowe do wysiewu.

  • tacki do wysiewu nasion z substratem – tacki, wielodoniczki z tworzywa sztucznego zawierające już substrat będący mieszanką włókien kokosowych, torfu, perlitu oraz z dodatkiem nawozów. Znane na rynku marki to Eazy Plug oraz Root Riot.

Tacki z gotowym podłożem i otworem na nasiona lub do rozmnażania roślin.

Reasumując, większość gotowych substratów do wysiewu nasion zawiera zarówno torf, włókna kokosowe, jak i perlit oraz wermikulit jako składnik bazowy. Produkty te nadają się do wysiewu i do upraw bezglebowych, w tym hydroponicznych. Można ich również używać do wzbogacenia gleby w ogrodzie, poprawienia struktury i właściwości powietrzno- wodnych. Gotowe elementy do wysiewu nasion pozwalają uniknąć trudnego zabiegu pikowania i rozsadzania roślin. Zamiast tego otrzymujemy gotową sadzonkę, którą możemy posadzić w doniczce lub w ogrodzie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro