Zestawy naprawcze do szyb samochodowych

Zestawy naprawcze do szyb samochodowych

Szyby samochodowe odpowiedzialne są za izolację świata zewnętrznego od wnętrza pojazdu. Co zrobić, kiedy zaczynają się z nimi problemy?

udostępnij

Jakub NieszporekJakub Nieszporek / 20-12-2016 / aktualizacja: 26-02-2018

Problem z otwarciem szyb

Jednym z najczęściej występujących problemów z szybami samochodowymi jest ich otwarcie. Większość pojazdów poruszających się po naszych drogach wyposażona jest w elektrycznie sterowane szyby boczne, które często odmawiają posłuszeństwa. W większości przypadków przyczyną tej sytuacji jest uszkodzenie linek odpowiedzialnych za sterowanie podnośnikiem, na których znajduje się szyba.

W takim przypadku warto kupić zestaw naprawczy dedykowany dla naszego pojazdu. Jego naprawa nie powinna przysporzyć większych problemów. W przypadku uszkodzenia silnika odpowiedzialnego za podnoszenie i opuszczanie szyby najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowego. Niestety w wielu przypadkach nowy silnik dostępny jest jedynie w autoryzowanym serwisie, a jego cena nie należy do najniższych. Alternatywą jest zakup używanego silnika. Podczas zakupu używanego silnika szczególną uwagę zwróćmy na fakt, czy sprzedawca udziela gwarancji rozruchowej.

Uszkodzenie szyby

Jeżeli nasza szyba samochodowa uległa uszkodzeniu, na początku musimy dokładnie mu się przyjrzeć. W przypadku, gdy pęknięcie powstałe na skutek uderzenia chociażby kamieniem znajduje się przy krawędzi szyby, nie pozostaje nam nic innego, jak jej wymiana na nową. Podobnie jest w przypadku odprysków zlokalizowanych w okolicach oczu kierowcy. Zakup nowej szyby wiąże się z koniecznością demontażu starej i montażu nowej. Niestety wymiana szyby, szczególnie przedniej, nie należy do najłatwiejszych zadań i najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie procesu wymiany profesjonaliście.

Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednio zamontowana przednia szyba to zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego, a nawet pieszych! Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną wymianę przedniej szyby, elementami niezbędnymi będą linka do demontażu, za pomocą której oddzielimy szybę od karoserii pojazdu, oraz uchwyty, bez których nie będziemy w stanie chwycić szyby.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu do wycinania szyb w cenie około 100 złotych, w którym znajdziemy: przebijak, wycinak, drut, uchwyty oraz nóż do wycinania. Ostatnią niezbędną rzeczą jest klej. Podczas wyboru kleju sięgajmy po produkty renomowanych firm, takich jak BOLL. W trakcie dokonywania zakupu szczególną uwagę zwróćmy na to, aby kupowany przez nas klej służył do montażu szyb samochodowych.

Naprawa uszkodzonej szyby

Jeżeli uszkodzenie szyby kwalifikuje ją do naprawy, możemy spróbować zrobić to samodzielnie. Podobnie jak w przypadku wymiany, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu świadczącego usługi napraw uszkodzonych szyb. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielną naprawdę uszkodzonej szyby, należy wyposażyć się w odpowiedni preparat.

Produktem polecanym jest K2 Doctor Glass – zestaw do naprawy szyb. Środek jest unikalnym systemem aplikacji, który całkowicie likwiduje cząsteczki powietrza zalegające w pęknięciu i wypełnia je specjalnym spoiwem łączącym się ze szkłem. Finalnie preparat nabiera przeźroczystej formy, a co za tym idzie, miejsce naprawy jest niewidoczne. Pamiętajmy, aby podczas nakładania unikać promieni słonecznych, a proces preparatu nie nakładać na rozgrzaną szybę.

Pamiętajmy, że w przypadku uszkodzenia przedniej bądź tylnej szyby uśnięcie usterki należy powierzyć specjalistom.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro