Zestawy naprawcze – do czego ich użyjemy?

Większość kierowców kojarzy zestaw naprawczy z uszkodzeniem opony. Oczywiście, jest to jak najbardziej trafne, jednak zestawy naprawcze stosowane są nie tylko do opon.

Jakub Nieszporek Jakub Nieszporek / 23-03-2016

Zestaw naprawczy do opon

Najbardziej popularnym zestawem naprawczym jest tzw. koło zapasowe. Zestaw ten umożliwia naprawę uszkodzonej opony bez konieczności jej odkręcania. Znajdziemy w nim środek uszczelniający w sprayu i kompresor. Jego obsługa jest bardzo prosta i w większości przypadków skuteczna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie zestawu naprawczego do opony jest rozwiązaniem doraźnym i jak najszybciej musimy oddać uszkodzoną oponę w ręce wulkanizatora. Maksymalna prędkość po zastosowaniu zestawu naprawczego wynosi 80 km/h. Średnia cena zestawu naprawczego do opon to około 140 zł.

Zestaw naprawczy układu hamulcowego

Kolejnym bardzo popularnym produktem jest zestaw naprawczy układu hamulcowego. W jego skład najczęściej wchodzą elementy tylnego układu hamulcowego – w szczególności bębnowego, ponieważ jego konstrukcja zawiera części, które w bardzo łatwy sposób można uszkodzić podczas demontażu hamulca. W zestawach znajdziemy praktycznie każdą śrubkę i plastikowy zaczep, chociażby od przewodów hamulcowych. Uśredniony koszt zestawu – w zależności od zawartości – wynosi około 50 zł.

Zestaw naprawczy układów paliwowych LPG

Nie zapominajmy o zestawach naprawczych układów paliwowych LPG. Znajdziemy w nich elementy, które najczęściej się zużywają – membrany i uszczelki. Co ciekawe, w większości są to oryginalne części producenta danych podzespołów. Pamiętajmy, że po dokonaniu wymiany poszczególnych elementów w układzie paliwowym LPG należy dokładnie sprawdzić szczelność całej instalacji. Uśredniony koszt wynosi około 50 zł. Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, wymianę lepiej powierzyć specjaliście.

Zestaw naprawczy lakieru

Dużym zainteresowaniem cieszy się zestaw naprawczy lakieru. W jego skład wchodzi lakier w sprayu, podkład akrylowy, lakier bezbarwny, zmywacz i arkusze papieru ściernego. Decydując się na zakup tego produktu, należy pamiętać, że nadaje się on tylko do drobnych poprawek lakierniczych, a nie kapitalnych remontów. W zestawie znajdziemy dokładną instrukcję obsługi, która poprowadzi nas krok po kroku. Pamiętajmy, że drobne poprawki lakiernicze wymagają dużo cierpliwości i czasu, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie całego dnia na przeprowadzenie prac. Cena to około 70 zł.

Zestaw naprawczy do usuwania wgnieceń w karoserii

Jeżeli nasz pojazd ma wiele wgnieceń, warto spróbować je usunąć przy wykorzystaniu zestawu naprawczego. Można je podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich to bardzo prosta i nieskomplikowana przyssawka, przy pomocy której jesteśmy w stanie usunąć małe wgniecenia. Jej cena wynosi około 15 zł.

Drugim typem jest profesjonalny zestaw do usuwania wgnieceń wyposażony w 25 elementów, dzięki którym jesteśmy w stanie usunąć praktycznie każde wgniecenie w taki sposób, aby dany element nie musiał być ponownie malowany. Średni koszt zakupu profesjonalnego zestawu do usuwania wgnieceń to wydatek rzędu prawie 700 zł.

Zestaw naprawczy podnośnika szyby

Bardzo przydatny jest zestaw naprawczy podnośnika szyby. Niestety, konstrukcja podnośnika szyb należy do dość awaryjnych. Najczęściej zużywają się linki i plastikowe kółka. W skład zestawu zwykle wchodzi linka, kółka i plastikowe zaczepy umożliwiające zamontowanie szyby w mechanizmie. Koszt to około 60 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro