Zestawy do golenia znów na topie

Zestawy do golenia znów na topie

W ramach powrotu do tradycji i mody na ekologię coraz większym powodzeniem na rynku cieszą się tradycyjne zestawy do golenia. Jakiś czas temu obwieszczono triumfalny powrót pędzla z włosia, którego stosowanie daje lepsze efekty niż opryskiwanie twarzy pianką w aerozolu lub nakładanie kremu do golenia dłonią. Podobnie rzecz ma się z brzytwą. Wielu mężczyzn schowało głęboko do szafek wygodniejsze w użyciu maszynki do golenia i sięgnęło po tradycyjne, znane pokoleniu naszych dziadków brzytwy.

udostępnij

Anita Baraniecka-KozakiewiczAnita Baraniecka-Kozakiewicz / 19-02-2016 / aktualizacja: 20-04-2018

Ile to kosztuje?

Określenie „zestaw do golenia” może oznaczać bardzo różne pojęcia, np. pędzel i maszynkę do golenia, pędzel i kosmetyki do golenia (np. zestaw włoskiej firmy Proraso) lub komplet samych kosmetyków. Jednak tradycyjnie rozumiany zestaw do golenia, aby w pełni spełniać swe funcje powinien zawierać: pędzel, maszynkę do golenia lub brzytwę i stojak, a opcjonalnie także kosmetyki pielęgnacyjne: mydło, krem do golenia i balsam po goleniu. Najtańsze komplety można kupić już za 20–30 zł, ale dobry jakościowo zestaw do golenia to wydatek rzędu ponad stu złotych, a są takie, których cena sięga nawet kilkuset złotych!

Jaki pędzel jest najlepszy?

Zwolennicy tradycyjnych pędzli do golenia podkreślają, że dokładniej zmiękcza on zarost, bo dociera do miejsc, gdzie nie dociera dłoń. Dzięki temu podczas golenia powstaje mniej podrażnień. Pędzle są dziś najczęściej produkowane z borsuczego włosia, ze świńskiej szczeciny lub włosia syntetycznego, a ich uchwyty z rogu, drewna, metalu, żywicy syntetycznej, tworzyw sztucznych lub rozmaitych kombinacji tych materiałów. Od tego, z jakiego tworzywa wykonany jest uchwyt, często zależy cena pędzla, a tym samym – cena zestawu. Za najlepsze uchodzą pędzle z włosa borsuka. Funkcjonalność być może nie będzie znacząco rózna jeśli porównamy pędzle z włosia naturalnego i syntetycznego, ale dobór odpowiedniego pędzla pozostaje w gestii mężczyzny, który ma go używać. Jeśli zależy Ci na jakości wykonania, trwałości i ekologii - wybierz pędzle wykonane z naturalnych materiałów.

Do odważnych świat należy

Dla mężczyzn, którzy lubią poczuć przy goleniu trochę adrenaliny, przeznaczony jest zestaw do klasycznego golenia brzytwą. Składa się z pędzla wykonanego z borsuczego włosia, kremu do golenia i balsamu po goleniu oraz – to najważniejsze – stalowej brzytwy z wymiennym ostrzem. Plastikowe etui umożliwia estetyczne i bezpieczne przechowywanie ostrego narzędzia. Golenie brzytwą na początku nie jest łatwe, wymaga ćwiczeń. Jednak wbrew pozorom ostrożne jej używanie nie jest wcale niebezpieczne. Trzeba najpierw wykazać się odrobiną cierpliwości i nauczyć się nią posługiwać.

Wygoda przede wszystkim

Tym, którzy cenią sobie szybkie, "proste" golenie (na przykład rano nie mają czasu na ryzykowne zabawy brzytwą), polecane są zestawy z maszynkami do golenia oraz kremem lub żelem do golenia w piance, który nakłada się błyskawicznie. Zestaw jest niedrogi, bardzo praktyczny i doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju wyjazdach, wakacyjnych czy służbowych. Nie wyszły też całkiem z mody tradycyjne żyletki, które za czasów PRL-owskich niedostatków były towarem bardzo poszukiwanym.