Zestaw kluczy rowerowych w wersji mini

Zestaw kluczy rowerowych w wersji mini

Podręczny zestaw narzędzi to podstawa nawet na krótkiej trasie. Dlatego warto sprawdzić, jakie cechy powinien mieć dobry multitool. Podpowiadamy!

udostępnij

Anna DąbrowskaAnna Dąbrowska / 04-07-2017

Podręczny zestaw minikluczy to podstawowe wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ma znaczenia, czy jeździsz do pracy, czy turystycznie. Nieważne też, jaki masz rower. Każdy może się zepsuć, a brak możliwości choćby dokręcenia siodełka potrafi uniemożliwić bezpieczny powrót do domu.

Co powinien zawierać zestaw?

Miniklucze powinny umożliwić ci rozwiązanie najczęstszych problemów z rowerem, takich jak spadnięcie łańcucha, rozregulowanie przerzutek czy poluzowanie śruby. Bardziej skomplikowane naprawy, jak rozerwany łańcuch, będą wymagały bardziej rozbudowanego zestawu ze skuwaczem.

Zestaw podstawowy powinien zawierać: imbusy od 2 do 5, śrubokręt i klucz płaski. Bez problemu zmieści się on nawet w tylnej kieszonce koszulki kolarskiej. W zestawie rozbudowanym powinny się znaleźć dodatkowo imbusy do 8 i skuwacz do łańcucha. To narzędzie szczególnie istotne dla osób startujących na przykład w zawodach lub jeżdżących na długie wycieczki. Bo możliwość naprawy łańcucha oznacza powrót na trasę.

Proste zestawy trudniej zniszczyć (nie ma co się ułamać), ale produkt musi być wykonany z trwałego surowca – minizestawy są wożone w kiepskich warunkach, dlatego powinny być odporne na rdzę, złamanie czy „wytrząsanie”.

Zalety i wady minizestawów

Do wad należy zaliczyć: ograniczony wybór narzędzi: im mniejszy zestaw, tym prostszy, małe i niewygodne narzędzia: w domu warto mieć porządny, duży zestaw walizkowy, bo miniklucze nadają się raczej do doraźnej pomocy, niż dużych remontów.

Natomiast niekwestionowane zalety to: poręczność: zmieszczą się do kieszonki i najmniejszej sakwy, niska cena.

Jaki wybrać?

Podręczny zestaw kluczy warto mieć zawsze przy sobie. Wybór jest ogromny, dlatego warto zapoznać się z ofertą. Oto kilka zestawów wartych uwagi:

  • RW8 – zawiera nie tylko klucze, ale i zestaw do naprawy kół z kompletem łatek. Jego zaletą jest uniwersalność i niska cena. Praktyczne etui zawiera między innymi: 6 imbusów (2–6), 6 łatek i 2 wkrętaki (płaski i krzyżakowy).

  • Zestaw kluczy 16 w 1 – klucz w formie scyzoryka. Ten multitool pozwoli ci na dokonanie wielu napraw. W zestawie znajdziesz m.in. klucze imbusowe, wkrętaki oraz adapter umożliwiający obsługę innych nasadek niż wchodzące w skład zestawu.

  • Narzędziownik Bike Hand YC-279– w estetycznym etui znajdziesz nie tylko klucze, ale i łyżkę do opon oraz zestaw naprawczy. Zestaw zawiera między innymi imbusy, klucz nasadowy i scyzoryk.

  • Zestaw Y-16 – ze skuwaczem do łańcucha i końcówką pompki C02. Zawiera imbusy, wkrętaki, klucz do szprych. Klucz wielofunkcyjny Prox – lekki zestaw ze skuwaczem. Polecany osobom, które wolą tradycyjną formę narzędziownika, a nie scyzoryka.

  • Zestaw kluczy imbusowych Park Tool AWS-10 – w formie wygodnego, antypoślizgowego scyzoryka z odpornej stali.

  • Zestaw Force Mini – rozbudowany zestaw z kluczem do szprych.

Można też sięgnąć po zestaw naprawczy z etui z paskami odblaskowymi, które można podpiąć do ramy, więc nie potrzebuje on osobnej sakwy. Komplet zawiera 22 narzędzia oraz minipompkę.

Wiele osób wybiera także rozwiązanie pośrednie, tzn. wozi przy sobie, w kieszonkach, kilka pełnowymiarowych narzędzi. Jednak takie rozwiązanie ma zasadniczą wadę: klucze łatwo się gubią i są ciężkie. Dlatego warto jednak postawić na mały zestaw podręczny.

Jak widać, wybór kluczy jest duży i można znaleźć odpowiedni do swoich potrzeb.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro