Zestaw do połowu pstrągów: wędki, kołowrotki, przynęty

Zestaw do połowu pstrągów: wędki, kołowrotki, przynęty

Pstrąg to szlachetna i waleczna ryba. Zamieszkuje tylko czyste wody i jest bardzo trudna do schwytania. Może to potwierdzić każdy wędkarz, który choć raz starał się zapolować na drapieżnika z kropkami. Kluczem do sukcesu jest zarówno odpowiednie zachowanie nad wodą, jak i właściwy dobór zestawu.

udostępnij

Janusz KaczmarekJanusz Kaczmarek / 18-05-2017

Pstrągi można łowić na muchę, jednak najpopularniejszym zestawem jest lekki spinning. Wybór odpowiedniego sprzętu daje większą szansę na skuteczny i przyjemny połów. Jednocześnie osoby, które dopiero przymierzają się do pstrągowych wypraw, pierwsze kroki w zmaganiach z tym drapieżnikiem powinny rozpocząć na małych i średnich rzeczkach i pod ich kątem dobierać zestaw oraz przynęty.

Wędka

Jej maksymalna długość powinna wynosić nie więcej niż 240 cm. Na mniejsze rzeki bardziej odpowiedni będzie jeszcze krótszy kij, np. o długości 210 cm. Lepiej nie używać wędzisk dłuższych, ponieważ trudno za ich pomocą precyzyjnie trafić w konkretne miejsce, a przy tym długość kija sprawia trudność przy operowaniu z brzegu, gdzie często zwisają gałęzie. Tym bardziej że pstrągi potokowe uwielbiają spędzać czas w ukryciu. Najczęściej są to właśnie jamy pod powalonymi drzewami oraz kamieniami.

Dlatego krótkie wędzisko z akcją szczytową i dolnikiem, dobrze pracujące pod obciążeniem, sprawdzi się o wiele lepiej na pstrągowym łowisku. Ułatwi również zarzucenie przynęty w trudno dostępne miejsca, w których potencjalnie znajdziemy rybę, tj. pod zwisające nad wodę drzewa czy zatopione gałęzie. Oczywiście duże ryby będą preferowały głębokie dobrze natlenione i spokojne wody, ale w trakcie pstrągowej wyprawy nie ominą nas rzuty wymagające dużej precyzji.

Inną zaletą krótszych wędzisk jest łatwość prowadzenia każdego rodzaju przynęty. Ciężar wyrzutu takiej wędki powinien mieć od 5 do 25 g (optymalny ciężar to 15 g). Jednocześnie blanki powinny być na tyle wytrzymałe, abyśmy bez obaw mogli sobie pozwolić na siłowy hol lub natychmiastowe przytrzymanie ryby po zacięciu. Szczególnie w miejscach podwodnych przeszkód utrudni to lub uniemożliwi ucieczkę ryby w zawady i zerwanie zestawu.

Kołowrotek i żyłka

Najistotniejsze parametry kołowrotka w zestawie pstrągowym do płynna praca oraz sprawny, precyzyjny hamulec, który potrzebny jest przy kontrolowaniu częstych odjazdów. Optymalna wielkość kołowrotka to 2500 z dość głęboką szpulą, która umożliwi dalsze rzuty nawet lekkimi przynętami. Co do żyłki, którą powinniśmy nawinąć na szpulę, to nie warto przesadzać z grubością. Najbardziej optymalna będzie linka w granicach 0,16–0,20 mm. Jednocześnie w związku ze specyfiką łowiska, tj. płytką wodą i kamienistym dnem, wybierzmy żyłkę, którą będzie cechowała większa odporność na ścieranie. Na drugiej szpuli można nawinąć plecionkę o grubości 0,06 mm.

Przynęta

Tak jak w wypadku każdej konkretnej ryby, nie ma uniwersalnej przynęty, która sprawdziłaby się na danym typie łowiska. Preferencje ryb w tej kwestii mogą być odmienne. Nawet w tej samej rzece w kolejnych latach do ataku może je prowokować taka przynęta, która dawniej wydawała się nieskuteczna. Przy wyborze wabika pomoże nam wiedza dotycząca tego, na co poluje nasza zdobycz. Mniejsze pstrągi żywią się głównie owadami i skorupiakami, przy czym najczęściej są to kiełże. Duże okazy przede wszystkim odżywiają się rybami (w tym również mniejszymi pstrągami). Dlatego na większą sztukę musimy się uzbroić w odpowiedniej wielkości wirówki nr 3 i 4, twistery i woblery o długości 5–7 cm.

Polowanie czas zacząć

Na koniec kilka słów o samej technice. Możemy rzucać zarówno pod prąd, jak i z prądem. Każda z tych metod ma swoich zwolenników, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować zarówno podchodzić pod interesujące stanowiska i obrzucać miejscówki z prądem, jak i schodzić brzegiem rzeki i ściągać przynętę w odwrotnym kierunku, pod prąd. W praktyce wybór sposobu będzie zależał zarówno od warunków panujących na łowisku, jak i możliwości dotarcia do atrakcyjnych miejscówek. Wtedy sami możemy się przekonać o skuteczności naszego zestawu oraz zastosowanej metody łowienia.

Pamiętajmy również o zachowaniu ciszy w trakcie łowienia. W czystej i płytkiej wodzie pstrąg jest bardzo czujny i mając nawet najlepiej dopasowany zestaw, głośnym zachowaniem zepsujemy połów. Przed wybraniem się na łowisko, zwłaszcza jeżeli pstrągi będziemy łowić po raz pierwszy, warto przeczytać informator Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie Wody krainy pstrąga i lipienia na lata 2015–2017, w którym znajdują się informacje o zasadach łowienia pstrągów.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro