Zero waste – książki, które wprowadzą cię w nowy ekologiczny trend

Zero waste – książki, które wprowadzą cię w nowy ekologiczny trend

Obecnie coraz silniej manifestują się potrzeby związane z ochroną środowiska naturalnego. Ekologia i racjonalne podejście do konsumpcjonizmu wydają się być najrozsądniejszymi ścieżkami, którymi powinien podążać każdy racjonalnie myślący i świadomy człowiek bez względu na wiek. Jest to również wyraz odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.

udostępnij

Joanna Jędrzejczyk Joanna Jędrzejczyk  / 31-01-2018 / aktualizacja: 04-02-2019

Zero waste, co to znaczy? W tłumaczeniu z języka angielskiego: zero waste to po prostu zero odpadów. Filozofia prowadzenia gospodarstwa domowego w taki sposób, aby generować jak najmniej śmieci ma mocno ugruntowaną pozycję na Zachodzie. W Polsce jest już wielu jej propagatorów i powoli, ale konsekwentnie staje się popularnym trendem. Zero waste to nie tylko sposób na czystszą planetę, ale również oszczędzanie. Poniżej znajduje się 5 tytułów, które pomogą wprowadzić małą eko-rewolucję w domu. Przedstawione książki-poradniki zawierają m. in. wskazówki, know-how i przepisy na życie zgodne z zero waste.

„Pokochaj swój dom. Zero Waste Home, czyli jak pozbyć się śmieci, a w zamian zyskać szczęście, pieniądze i czas” – Bea Johnson

Książka autorstwa Johnson skierowana jest do wszystkich tych, którym zaczyna przeszkadzać ogrom śmieci, wytwarzanych każdego dnia w domu. Bea jest aktualnie autorytetem w dziedzinie zero waste. Podobno wraz z mężem i dwoma synami produkują zaledwie jeden słoik śmieci rocznie. Rodzina Johnsonów wyznaje przekonanie, że ważniejsze w życiu są przeżycia a nie rzeczy. Za ekologicznym podejściem do świata stoi również przemiana w sferze osobowościowej. Mniejsze skupienie na konsumpcji powoduje, że człowiek jest bardziej obecny, przeżywa chwile mocniej, jest tu i teraz. W książce „Pokochaj swój dom...” otrzymasz porady dotyczące m. in.:

 • planowania odpowiedzialnych i przemyślanych zakupów,
 • zdrowego i taniego komponowania jadłospisów,
 • sposobów pakowania drugiego śniadania dla dzieci,
 • oszczędzania na redukcji zbędnych wydatków,
 • likwidacji bałaganu przy jednoczesnej redukcji ilości śmieci i wiele innych.

“Pokochaj swój dom...” z będzie idealną pozycją dla wieloosobowych rodzin, które pragną wprowadzić eko-rozwiązania do swojego domu i życia.

„Styl życia zero waste. Śmieć mniej, żyj lepiej” – Amy Korst

„Styl życia Zero Waste” jest poradnikiem napisanym przez kobietę, która opanowała ekologiczny styl życia do perfekcji. W książce zebrała swoje spostrzeżenia na temat tego, jak krok po kroku wprowadzać rozwiązania zero waste w swoim otoczeniu – w domu, pracy, szkole i podróży. Amy Korst radzi również, jak stać się świadomym konsumentem, jak uporządkować przestrzeń i jak oszczędzać, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne.

„Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” – Katarzyna Wągrowska

Katarzyna Wągrowska przekonuje, że zero waste jest drogą do lepszego życia. Jej książka (pierwsza polska pozycja o zero waste) określana jest mianem praktycznego poradnika, który pomoże uratować świat. Możesz w niej przeczytać m.in. o tym, jaką drogę przebyła autorka – od ogromnego sceptycyzmu, z jakim podchodziła do filozofii zero waste, do całkowitej zmiany swojego życia, zgodnie z jej założeniami. Znajdziesz tam też zapewnienia poparte doświadczeniem, że adaptacja zero waste na własny grunt nie jest wcale ciężką pracą, ani pełnym wyrzeczeń i kosztownym zadaniem. Wągrowska opowiada o kupowaniu na targach i chodzeniu do sklepu z własnymi siatkami i pojemnikami, o reakcjach sprzedawców oraz o tym, że czas i pieniądze zaoszczędzone w ten sposób dają wiele radości. Uczy jak być zero waste w Polsce, przenosi zachodnie rozwiązania na rodzimy grunt. Ponadto w książce znajdziesz przepisy na domowy jogurt, makaron, a nawet mydło.

„The Zero-Waste Lifestyle: Live Well by Throwing Away Less” – Amy Korst

Amy Korst podchodzi do zagadnienia zero waste wielowymiarowo. Przeprowadziła we własnym domu roczny eksperyment życia bez śmieci, który zaowocował książką. Przekonuje, że segregacja śmieci i ich recykling to obecnie za mało, by pomóc planecie. Styl życia zero waste Amy Korst sprowadza się do kilku podstawowych rad i przekonań. Generowanie mniejszej ilości odpadów w prostej linii prowadzi do pełniejszego, bardziej zrównoważonego i szczęśliwszego życia. W jej poradniku otrzymasz m. in. następujące wskazówki:

 • stwórz w domu kompostownik,
 • kupuj jaja bezpośrednio na fermie, a nie w sklepie, szczególnie, gdy ferma jest niedaleko twojego miejsca zamieszkania,
 • rób domowe środki myjące, czyszczące i piorące z naturalnych składników,
 • zawsze miej przy sobie torbę wielorazowego użytku,
 • produkty sypkie i łatwe w przechowywaniu (np. makarony, kasze, groch) kupuj w większych ilościach,
 • jeżeli idziesz do restauracji, zawsze miej przy sobie swój własny pojemnik na jedzenie, którego nie dasz rady zjeść.

Ponadto Amy zaleca eliminację wszystkich zbędnych przedmiotów z każdej dziedziny życia. Minimalizm i oszczędność to dwie główne zasady tej propagatorki zero waste.

„My Zero-Waste Kitchen: Easy Ways to Eat Waste Free” – Kate Turner

Kuchnia w stylu zero waste to ostatnia pozycja na liście poradników jak żyć bez odpadów. Kate podpowiada sposoby na zamrażanie i przechowywanie potraw, radzi co można zrobić z pozornie nie nadających się do niczego obierków z ziemniaków czy marchewki oraz jak racjonalnie planować posiłki. Autorka przede wszystkim przekonuje, że życie zgodne z zero waste jest prostsze niż może się wydawać, wystarczy się jedynie odważyć i spróbować.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro