Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Żel, pasta, guma czy lakier do włosów? Jak skutecznie utrwalić męską fryzurę?

W dobie nadal popularnych krótkich i średniej długości włosów bardzo trudno znaleźć właściwy produkt do ich stylizacji. Jakie kosmetyki są najlepsze? Jak utrwalić fryzurę? Jakie techniki zastosować? Wybór na rynku kosmetycznym jest ogromny. Producenci prześcigają się w wymyślaniu cudownych właściwości swoich preparatów. W moim przeglądzie kosmetyków stylizacyjnych dowiesz się, jakie konkretne przeznaczenie mają m.in. żel, guma, pasta, wosk i lakier do włosów.

Mateusz Kasiak Mateusz Kasiak / 17-02-2015

Żel

Żel bywa kontrowersyjny. Mnie kojarzy się z imprezami w stylu disco, latami 90. i chłopakami z zespołu Backstreet Boys. Dla niektórych nażelowane fryzury są kwintesencją kiczu i braku stylu. Rzeczywiście, nieumiejętnie nałożony żel może zniszczyć nasz image. Na pewno trzeba użyć niewielką jego ilość.

Stylizujemy całe włosy. Żel je nie tylko utrwala, ale także usztywnia, co jest główną przyczyną niepożądanego efektu, na przykład przetłuszczonych włosów. Zachowanie właściwych proporcji może dać zgoła inny efekt, a mianowicie wet hair, czyli wrażenie mokrych włosów.

Żel nie modeluje fryzury w takim stopniu jak choćby pasta, dlatego zaleca się go do krótkich włosów. W celu osiągnięcia bardziej naturalnego efektu użyj żelu na mokre włosy. Wystarczy niewielką jego ilość równomiernie rozprowadzić na wszystkich pasmach, dowolnie ułożyć fryzurę i pozostawić do wyschnięcia.

Guma i pasta

W przeciwieństwie do żelu guma i pasta mają właściwości nie tylko utrwalające, ale także silnie modelujące. Nie usztywniają włosów, przez co można je aplikować zarówno na krótkie, jak i długie włosy. Zaleca się stosowanie kosmetyków na konkretne kosmyki, nie ma potrzeby nakładać preparatów na całe włosy.

Guma i pasta nie sklejają włosów, dzięki czemu wyglądają one bardziej naturalne. Preparaty stosuje się na suche włosy, energicznie wcierając niewielką ilość. W celu łatwiejszego wchłonięcia można przed ich nałożeniem przeczesać włosy rękami i ułożyć pożądaną fryzurę. Bardziej naturalny efekt daje pasta, która właściwie nie jest widoczna we włosach.

Wosk

Służy głównie do zabiegów kosmetycznych. Stosowany jest zawsze na suche włosy: na początku modelowania – w celu ich okiełznania, nadania sprężystości, albo na koniec – aby nadać fryzurze blasku, wosk ma bowiem właściwości nabłyszczające.

Nanoś go na całe włosy, nie tylko na poszczególne partie. Pamiętaj, że wosk nie utrwala fryzury, więc dodatkowo możesz wykorzystać pastę lub lakier do włosów. Nakładaj delikatnie minimalne ilości preparatu, dosłownie muskając włosy.

Lakier do włosów

To kosmetyk typowo utrwalający. Ma chyba największe właściwości utrwalające spośród wszystkich kosmetyków, dzięki czemu może być stosowany na końcu. Utrudnia jednak modelowanie, dlatego nigdy nie nakładaj go przed ułożeniem fryzury.

Im większy poziom utrwalenia, tym mniejsze ryzyko zniszczenia fryzury. Niektóre lakiery do włosów spisują się świetnie nawet na silnym wietrze czy deszczu. Nieumiejętnie użyty lakier może skleić włosy. Uniwersalne i zalecane aplikowanie to zdecydowane pryskanie z odległości ok. 30 cm.

Wskazówki

Wszystkie opisane preparaty do modelowania włosów i utrwalania fryzur dostępne są w wielu wariantach dostosowanych do określonych typów włosów, na przykład farbowanych i naturalnych, suchych, z tendencją do przetłuszczania się, prostych, kręconych, krótkich, długich, itd.

Producenci uwzględniają także alergie, stąd na przykład pojawiają się kosmetyki bezzapachowe, nieuczulające, itp. Niektóre preparaty dodatkowo pielęgnują włosy, inne chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Niemal wszystkie typy produktów dostępne są w opcjach różnego poziomu utrwalenia. Do codziennego funkcjonowania wystarczą środki o podstawowym czy minimalnym poziomie, wówczas fryzury będą naturalne. Silniejsze można wybierać, kiedy istnieje potrzeba dłuższego utrzymania fryzury albo w wypadku niekorzystnych warunków pogodowych.

Mój wybór – pasta Got2Be

Po wypróbowaniu wielu różnych produktów do włosów mogę stwierdzić, że dobrym sposobem na stworzenie naturalnego i jednocześnie trwałego hair look jest pasta. Proponuję sprawdzić, jak działa pasta Got2Be Beach boy surfer look. To matująca pasta marki Schwarzkopf w szarym pudełeczku. Można ją stosować zarówno na mokre, jak i suche włosy.

Wystarczy jej niewielka ilość, by stworzyć naprawdę każdą fryzurę. Pasta ta modeluje, utrwala i matuje włosy, dzięki czemu możesz wykreować zwariowaną, poczochraną fryzurę, ale też look prosty i grzeczny. Dodatkowym atutem pasty jest jej świeży i owocowy zapach. Zauważyłem, że wiele past – mimo ich docelowego przeznaczenia dla mężczyzn – stosują także kobiety. Z moich obserwacji wynika również, że najczęściej z drogeryjnych półek z preparatami do pielęgnacji włosów znikają pasty i lakiery. Pierwsze do modelowania, drugie – zapewne do utrwalenia.

Zobacz również: Fryzura po męsku. Przegląd pianek do usztywniania włosów

podziel się