Zegary z kukułką. Modny dodatek czy przestarzały wynalazek?

Pamiętasz wizyty u dziadków, kiedy zasiadałeś do niedzielnego obiadu, a z zegara wiszącego na ścianie wyskakiwała kukułka? Ten uroczy wynalazek uważany jest przez wielu za przestarzały, mimo to można go jeszcze spotkać nie tylko w muzeach. Pojawia się we współczesnych domach jako element dekoracji – jak się okazuje, nie tylko mieszkaniach naszych dziadków. Czyżby urocza kukułka wracała do łask?

Maja Biernacka Maja Biernacka / 26-10-2015

Zegar z kukułką w nowoczesnym otoczeniu

W jakich wnętrzach sprawdzi się zegar z kukułką? Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że w takich, gdzie również meble i dekoracje pochodzą z bliskiej mu epoki. Ale czy na pewno? Pięknie rzeźbione w drewnie, ręcznie malowane, z dźwięczną kukułką zegary mogą zagościć także na ścianie mieszkania zaaranżowanego nowocześnie. Z pewnością budzić będą zainteresowanie wszystkich gości. Piękne drewniane zegary mogą stanowić ważny element dekoracji naszej przestrzeni. Podobnie z zegarami wykonanymi z innych materiałów, takich jak silikon, którego faktura idealnie wkomponuje się w nowoczesne aranżacje. Tradycyjny mechanizm i nowoczesny design – to jest to.

Nowoczesne „kukułki”

Jeśli drewniany rzeźbiony zegar jest dla nas i naszego wnętrza zbyt dużą ekstrawagancją, sprawdźmy oferty bardziej nowoczesnych zegarów z kukułką. Dla przykładu zegar Birds wykonany jest z tworzywa sztucznego i pozwala na podróż w czasie, dzięki wyjątkowym odgłosom kukułki. Do wyboru mamy jeden z 12 dźwięków. Zegar dostępny jest także w dwóch wersjach kolorystycznych – czarny z czerwoną lub białą kukułką. Sprzęt jest od razu gotowy do użycia, nie wymaga dodatkowego montażu. Ma wymiary: 20 cm wysokości, 15 cm długości i 10 cm szerokości. Waży około 5 kg. Nadaje się zarówno do postawienia, jak i powieszenia na ścianie. Jego cena zaczyna się od 349 zł.

Kolejny nowoczesny model zegara z kukułką występuje w wersji mini i wykonany jest z silikonu. To połączenie klimatu retro z nowoczesnym materiałem. Taki mały zegar sprawdzi się na biurku w pracy czy szafce nocnej. Wygląda jak miniatura zegara ściennego z kukułką. Dostępny jest w kilku kolorach – niebieskim, zielonym, czerwonym i różowym. Ma wymiary 7 cm x 6 cm x 2,5 cm.

Wśród stojących zegarów z kukułką możemy także znaleźć model w drewnianej obudowie z metalowymi wskazówkami, dwunastogodzinnym systemem wyświetlania godzin i kwarcowym mechanizmem. Możemy wybrać jeden z 12 rodzajów śpiewów ptaków (np. odgłosy kosa czarnego, drozda śpiewaka, pokrzewka czarnogłowego czy inne). Każdą godzinę może ogłaszać inny ptak. Kukułka odzywa się tylko o pełnej godzinie i kuka odpowiednią do tej godziny ilość razy. Może także sygnalizować daną godzinę tylko jednym sygnałem z regulowaną głośnością – wszystko zależy od preferencji. I tutaj ptak występuje w dwóch kolorach – białym lub czerwonym. Zegar ma wbudowany czujnik zmierzchu, co oznacza, że gdy natężenie oświetlenia spadnie poniżej 10 luksów, dźwięki zostaną automatycznie wyłączane. Zegar zasilany jest bateriami. Można go zawiesić na ścianie.

Ścienne zegary z kukułką

Wśród wiszących zegarów z kukułką znajdziemy wiele modeli wykonanych z drewna. Dostępne są w różnych odcieniach brązu i występują w wielu rozmiarach. Wzbogacane są drewnianym lub metalowym wahadłem, a czasem także delikatnymi szyszkami. Tarcze zegarów są klasyczne, znajdują się na nich cyfry rzymskie lub arabskie. Bogato zdobione ciekawym wzornictwem sprawiają wrażenie bardzo eleganckich. Zamieszczona w zegarach kukułka regularnie informuje o aktualnej godzinie. Zegary wyposażone są dodatkowo w czujnik światła, dzięki czemu ptak milknie w ciemnościach. Posiadają mechanizmy regulacji dźwięku, zasilane są bateriami.

Zegary z kukułką od Hones

Duży wybór zegarów z kukułką oferuje niemiecka firma Hones. Zegary te mogą mieć naciąg jednodniowy lub nawet ośmiodniowy. Oznacza to, że, aby zegar chodzi prawidłowo, szyszki zwisające koło wahadła należy naciągać co 24 lub 192 godziny. Zegary od Hones wykonane są z rzeźbionego drewna, także z ręcznie malowanymi, kolorowymi elementami. Kukułka wydaje dźwięk co pół godziny i o pełnej godzinie, a liczba odgłosów odpowiada danej godzinie. Zegary te posiadają automatyczne wyłączanie działania kukułki w porze nocnej. Wszystkie modele posiadają także możliwość wyłączenia działania kukułki. W ofercie od Hones można znaleźć ponad 400 modeli zegarów z kukułką. Mają one od 20 do 160 cm wysokości i wyposażone są w wiele funkcji i ruchomych figur. Objęte są dwuletnią gwarancją. Ceny zegarów Hones zaczynają się od około 790 zł.

Oryginalne modele

Poszukiwacze wyjątkowych okazów również znajdą też coś dla siebie. Dostępne są modele kolekcjonerskie i rzadkie okazy, także zabytkowe zegary z kukułką potrzebujące renowacji. Są wykonane z drewna, pięknie rzeźbione, ręcznie malowane i z mosiężnymi wahadłami. Rysunki na froncie zegara mogą być na przykład wizualizacją urokliwego lasu. Inna opcja to kolekcjonerski zegar wiszący z kukułką w wersji miniaturowej. Cały zegar zamknięty jest w przezroczystej obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego. Jego górna część jest zdobiona figurą konia. Dodatkowe zdobienia znajdziemy także na podstawie zegara.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro