Zegarki nakręcane ręcznie – klasyka czy snobizm?

Zegarki nakręcane ręcznie – klasyka czy snobizm?

Kiedyś były codziennością, dzisiaj są ekstrawaganckim dodatkiem. Zegarki męskie nakręcane ręcznie – to kunszt, doskonałe wykonanie, elegancja i klasa w jednym. W pewnych sferach o pieniądzach się nie rozmawia. Je po prostu widać. Mężczyźni prześcigają się więc w wyszukiwaniu coraz droższych i bardziej wyszukanych dodatków, którymi mogliby zaimponować swoim znajomym oraz biznesowym partnerom. O takim zegarku, jego konserwacji, pielęgnacji i zasadach działania przeczytacie w poniższym tekście.

udostępnij

Joanna KopećJoanna Kopeć / 21-07-2016

Nakręcanie i mechanizm

To rytuał, którego pragnie doświadczyć niemalże każdy biznesmen oraz mężczyzna interesujący się modą. Jest on jak przejażdżka luksusowym samochodem, podczas której trzeba bardzo uważać na to, co robisz. Zwykle nakręcamy je za pomocą pokrętła znajdującego się z boku, czyli tak zwanej koronki. Są to zegarki o naciągu manualnym. Do wprawienia zegarka w ponowny ruch wystarczy kilka obrotów, a do pełnego nakręcenia, kilkanaście. Czynność tę należy wykonywać codziennie, ponieważ pełne naciągnięcie sprężyny wystarcza zwykle na półtora dnia.

Istnieją także zegarki samonakręcające się podczas ruchów ręką. Ich fachowa nazwa to zegarki z naciągiem automatycznym. Tu sekret tkwi w rotorach (lub wahnikach), które podczas obrotu naciągają sprężynę napędową. Dzięki temu mechanizmowi zaoszczędzisz czas, jaki w przypadku zegarków manualnych musiałbyś poświęcić na ich nakręcanie. Jest to zdecydowanie najwyższa półka jakościowa i cenowa. W przypadku zegarków nakręcanych ręcznie, nie musisz przejmować się baterią. Ich mechanizm przez fakt nakręcania nie potrzebuje żadnych baterii.

Ceny

Koszt ręcznie nakręcanego zegarka jest bardzo wysoki. W tym wypadku płacisz przede wszystkim za mechanizm, doskonałe wykonanie oraz trwałość. Za dobry, nakręcany zegarek powinieneś zapłacić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Jest to zawrotna cena, jednak zegarki są tego warte. Unikaj tanich zegarków za kilkadziesiąt złotych, ponieważ po pierwsze nie będą one wyglądały tak elegancko, jak powinny, a po drugie ich trwałość to maksymalnie kilka tygodni.

Trwałość

Prawdziwe, oryginalne zegarki mogą działać nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli będą odpowiednio zakonserwowane, możesz być pewien, że posłużą także twoim dzieciom i prawdopodobnie wnukom. Nie warto kupować tanich modeli nakręcanych zegarków, ponieważ koszt wyprodukowania oryginalnych modeli jest bardzo wysoki, stąd wysoka cena. Jeśli będzie ona niska, możesz mieć pewność, że nie jest to zegarek, jakiego szukasz.

Konserwacja i przechowywanie

Dbałość o tego typu dodatki jest niezmiernie ważna, jeśli zależy ci na utrzymaniu ich najwyższej jakości i trwałości. Pamiętaj o regularnym przecieraniu szkiełka (może do tego posłużyć elegancka ściereczka oraz płyn do czyszczenia okularów), całego paska oraz mocowania tarczy zegarka do paska. Jeśli brak ci czasu lub boisz się, że nie zrobisz tego z odpowiednią precyzją, udaj się do zegarmistrza. Podczas takiej wizyty poproś go także o przetarcie mechanizmu, gdyż każda drobinka kurzu, znajdująca się we wnętrzu zegarka zbyt długo, może go uszkodzić. Zegarek przechowuj w specjalnych pudełkach, najlepiej takich, wykończonych welurem. Najbardziej eleganckie szkatułki wykonane są z prawdziwego drewna. Dodatkowo mogą posiadać także szklaną szybkę, przez którą będziesz mógł podziwiać swój piękny zegarek.

Nie tylko na rękę

Wbrew powszechnie panującej opinii, zegarki nakręcane ręcznie nie występują jedynie w postaci zegarka na rękę. Nieco starszym mężczyznom, ceniącym klasykę i ponadczasowe trendy nie trzeba przypominać, że zegarki kieszonkowe również posiadają nakręcane mechanizmy. Ich pozłacany lub srebrny łańcuszek jest wyjątkowo elegancki i szykowny, a jednocześnie zabezpiecza ten drogocenny dodatek przed wypadnięciem z kieszeni. Jeśli chcesz podarować swojemu partnerowi, ojcu lub dziadkowi ponadczasowy przedmiot, przez który zakręci mu się łza w oku, postaw właśnie na tego typu zegarek. Niektóre modele posiadają nawet możliwość wstawienia zdjęcia w otwieraną pokrywę.

Można powiedzieć, że zegarki nakręcane są przejawem pewnego rodzaju snobizmu. Jednak, jeśli zależy nam na wywołaniu wrażenia u niektórych osób, należy mieć ten dodatek. Sprawi on także, że każdy mężczyzna poczuje się pewniejszy siebie oraz modniejszy w bardziej wyrafinowany sposób. Jeśli chciałbyś kupić taki zegarek, szukaj go mądrze, mając świadomość tego, że luksus musi kosztować. Wśród zegarków tańszych, najbardziej znanymi markami są: Lorus i Adriatica, Timex, natomiast tymi droższymi są: Zenith, Bulova, Atlantic.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro