Zegarki męskie do 2000 zł

Zegarki męskie do 2000 zł

Z luksusowymi zegarkami jest jak z luksusowymi samochodami – Astonem Martinem nie dojedziemy szybciej niż Fordem, ale Aston jest bardziej komfortowy, prestiżowy, ma wiele udogodnień i wzbudza znacznie większe zainteresowanie. Takie marki, jak Chopard, Chronoswiss, IWC Schaffhausen, Longines, Maurice Lacroix, Tissot, Timex, Rado, Omega – nie proponują swoim użytkownikom zegarmistrzowskich fajerwerków, ale gwarantują solidne rzemiosło, doskonałej jakości materiały, prestiż i – niestety – odpowiednią do swoich produktów cenę.

udostępnij

Od zawsze zegarek, zwłaszcza męski, stanowił przedmiot szczególnie lubiany przez właściciela i świadczył o jego społecznym statusie. Nic więc dziwnego, że zegarmistrzowskie manufaktury nieustannie ulepszały i doskonaliły techniczne parametry czasomierzy. Zegarki, zwłaszcza szwajcarskich firm, są coraz bardziej dokładne i mają niezliczoną liczbę funkcji. Obecnie zegarek nie tylko ma być zaawansowany technicznie, ale również wyglądać, bo to współczesna męska biżuteria, świadcząca o stylu, osobowości, charakterze, zainteresowaniach. Design zegarka decyduje o kupnie tego lub innego modelu. Nawet najbardziej tradycyjne firmy produkujące czasomierze pilnie śledzą trendy w aktualnie obowiązującej modzie odzieżowej czy wnętrzarskiej i starają się, by ich zegarki wpisywały się we współczesny styl.

Tradycja i klasyka

Wśród drogich, luksusowych zegarków męskich króluje klasyka. Tarcze czasomierzy są okrągłe lub kwadratowe, jasne lub w odcieniach szarości, pasek – skórzany. O cenie i wyjątkowości zegarka decyduje rodzaj mechanizmu i użyte do jego produkcji materiały. Zegarki męskie najznamienitszych firm wyposażone są w mechanizmy mechaniczne. Mechanizm kwarcowy to domena zegarków najtańszych, choć trudno mu zarzucić brak precyzji. Natomiast te z mechanizmem manualnym lub automatycznym naciągiem mają duszę.

Zegarek z mechanicznym, manualnym naciągiem wykorzystuje balans jako regulator chodu. Energia do napędu regulatora przekazywana jest za pomocą wychwytu ze sprężyny naciągu, a ta jest naciągana poprzez manualne nakręcanie zegarka koronką. Natomiast zegarki mechaniczne z automatycznym naciągiem wykorzystują do naciągu sprężyny energię pochodzącą z obracającego się podczas ruchów ręki wachnika. Konstrukcje wachnika nieco się od siebie różnią, ale najczęściej poruszają się w obu kierunkach i automatycznie nakręcają sprężynę napędową, dzięki czemu czasomierz może pracować w zasadzie nieprzerwanie i nie wymaga systematycznego nakręcania manualnego.

Warto też zwrócić uwagę na szkło zegarka – w tych najdroższych powinno być szafirowe. Jest najbardziej wytrzymałe, odporne na zarysowania i stłuczenia. Stosowane są przez takie szwajcarskie firmy, jak: Tissot, Certina, Longines, Rado, Omega. Droższe modele mogą posiadać powłokę antyrefleksyjną, która sprawia, że na szkle nie widać refleksów, a jedynie lekko fioletowy odcień. Materiały użyte do produkcji zegarków kosztujących około 2000 zł to tytan, wysokogatunkowa stal, białe, żółte i różowe złoto, a ozdobą są diamenty.

Drogie, bo limitowane

Wśród zegarków z „górnej półki” najczęściej występują serie limitowane. Wiele firm oferuje serie zegarków po kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset egzemplarzy. Są one produkowane z okazji okrągłej rocznicy firmy lub np. olimpiady, słynnych regat, wyścigów samochodowych, itp. Często „twarzami” takiego limitowanego modelu czasomierza są gwiazdy świata sportu, filmu i mody. Takie zegarki mają na deklu wygrawerowany numer egzemplarza oraz certyfikat limitacji.

Jeżeli posiadamy drogi zegarek prestiżowej firmy, to warto pamiętać o jego konserwacji, najlepiej co 3–4 lata. Częstotliwość jest zależna od warunków, w jakich użytkowany jest zegarek. Każdy drogi zegarek ma co najmniej 3 lata gwarancji, do której wskazówek należy się stosować. Gwarancja na szwajcarskie zegarki nie obejmuje: długości działania baterii, wszelkich uszkodzeń mechanicznych typu: zarysowania szkiełka, ścieranie się powłok galwanicznych, uszkodzenia części zegarka w wyniku niewłaściwego użytkowania. Nie wolno również takiego zegarka oddawać do nieautoryzowanych serwisów, bo wtedy stracimy gwarancję producenta.

Rotomat

Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy kilka zegarków nakręcanych automatycznie i nie jest możliwe użytkowanie wszystkich równocześnie? Warto kupić rotomat. To bardzo przydatne urządzenie, zwłaszcza dla znawców i kolekcjonerów zegarków. Pomaga utrzymać pracę mechanizmu w ciągłym ruchu, pomimo iż zegarek nie jest noszony. Zegarek, umieszczony w rotomacie i szczelnie zamknięty, podłączany jest do gniazdka i zasilany elektrycznie. Zegarek wykonuje obrót o 360 stopni, dzięki czemu rotor obraca się i powoduje systematyczne nakręcanie sprężyny napędowej. Rodzajów rotomatów jest wiele – począwszy od takich, które mają jedno stanowisko do osadzenia zegarka, na wielkich gablotach kończąc.

Na drogim zegarku koneser sztuki zegarmistrzowskiej zamówić może własne grawerowanie (kiedy, kto, z jakiej okazji) lub ciekawą, bliską sercu grafikę. Przy zakupie droższych zegarków jest ono bezpłatne. Jeżeli zegarek posiada bransoletę, to można ją – również bezpłatnie – dostosować do swojej ręki.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro