Zegarki, które pomogą nam w poruszaniu się po górach

Zegarki, które pomogą nam w poruszaniu się po górach

Wyprawa w góry nie tylko wymaga sprawności fizycznej i znajomości terenu, ale także uczy pokory. Oprócz wiedzy na temat topografii szlaków, które zamierzamy przemierzać, oraz zaopatrzenia się w mapę, warto mieć przy sobie zegarek, który pomoże podczas poruszania się w trudnym terenie.

udostępnij

Jan FilipekJan Filipek / 30-09-2017

Góry kuszą zarówno doświadczonych taterników, jak i amatorów pieszych wędrówek. Wszyscy – niezależnie od poziomu zaawansowania w zdobywaniu szczytów – mają obowiązek zgłaszać wyjścia na dłuższe i trudniejsze wędrówki w miejscu noclegowym, podając planowaną trasę oraz godzinę powrotu. To ostatnie zadanie ułatwi odpowiedni zegarek.

Czym kierować się przy zakupie?

  • Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na materiały użyte do jego wykonania, gdyż to one decydują o jego trwałości.

  • Po drugie należy sprawdzić, w jaki sposób zegarek jest ładowany – w wielu przypadkach będzie to panel słoneczny, a niekiedy (w bardziej zaawansowanych modelach) ładowanie sieciowe, które może nieznacznie ograniczyć czas użytkowania.

  • Po trzecie trzeba zapoznać się z funkcjami, w które powinien być wyposażony zegarek przeznaczony na górskie wędrówki. Należą do nich: wysokościomierz, kompas oraz podświetlenie (bardzo ważne zwłaszcza po zmroku).

  • Po czwarte zegarek powinien mieć odpowiednią klasę wodoszczelności, co poszerzy zakres zastosowań, a także będzie działał niezależnie od warunków atmosferycznych, zwłaszcza ulewnych opadów deszczu.

Modele warte uwagi

  • Zegarek Garmin Fenix 3 Sapphire. Jeden z bardziej udanych modeli firmy Garmin. Zegarek wyposażony w antenę o bardzo dobrych parametrach, która czyta dane systemów GPS oraz GLONASS. Takie rozwiązanie zwiększa liczbę satelitów, z których otrzymujemy dane, a położenie wędrowca jest bardzo dokładnie określane. Model ma kolorowy wyświetlacz o przekątnej 1,2 cala pokryty odpornym na uszkodzenia szkłem szafirowym. Zapewnia zapisywanie pokonywanej trasy, aby ułatwić powrót do punktu wyjścia. Kolejną zaletą zegarka jest funkcja Live Track pozwalająca na śledzenie, gdzie znajdują się znajomi. To bardzo ważne, ponieważ w sytuacji braku aktywności (np. niepokojąco długiego postoju) osoba śledząca poruszanie się na trasie powiadomi odpowiednie służy ratunkowe o utracie kontaktu z pieszym lub grupą wędrowców. Zegarek cechuje wodoszczelność 10 ATM. Maksymalny czas pracy baterii wynosi 3 tygodnie. Dodatkowym atutem jest możliwość pomiaru tętna na nadgarstku w trakcie aktywności ruchowej w przypadku modelu Garmin Fenix 3 Sapphire HR. Do zegarka można dokupić paski z różnej gamy materiałowej i kolorystycznej.

  • Zegarek Sunnto Spartan Ultra. Ten model cechuje się bardzo wysoką jakością wykonania. Posiada wyświetlacz pokryty szkłem szafirowym. Produkt wyposażono w niezwykle wydajną baterię, która pozwala na korzystanie z urządzenia z włączonym ciągłym trybem GPS aż do 65 godzin. Dodatkowym atutem tego sprzętu jest możliwość pomiaru nie tylko podczas biegania czy pieszych wędrówek, ale również podczas pływania po uprzednim wyposażeniu się w odpowiedni moduł do pomiaru tętna. Zegarek umożliwia również odczytywanie wiadomości tekstowych z telefonu dzięki aplikacji kompatybilnej z systemami Android oraz iOS. Innymi cechami ułatwiającymi poruszanie się są: wysokościomierz działający za pomocą barometru, bardzo precyzyjny kompas z dokładnością do 5 stopni oraz funkcja pomiaru temperatury i ciśnienia.

  • Zegarek Polar M430. Ten model również posiada wbudowany odbiornik GPS. Umożliwia pomiar tętna na nadgarstku z zaawansowanymi funkcjami treningowymi. Może pracować do 8 godzin z włączonym trybem monitorowania GPS oraz optycznym monitorowaniem tętna i aż do 30 godzin z włączonymi trybami z funkcją oszczędzania energii. Urządzenie jest bardzo dokładne, a jego skuteczność pomiarów wynosi 0,5 s/dobę oraz błąd 2% przy pomiarze odległości. Połączenie z aplikacją w smartfonie albo tablecie można uzyskać dzięki wbudowanemu modułowi GPS, a specjalna aplikacja pozwala na dokładne prześledzenie osiągnięć na szlaku.

Zakup zegarka tego typu wiąże się ze sporym wydatkiem, trzeba jednak pamiętać, że to inwestycja na lata. Odpowiednio dobrany znacząco ułatwi poruszanie się po górach. Co więcej, w sytuacji zmiany warunków atmosferycznych na trasie stanowi nieocenioną pomoc w dotarciu w bezpieczne miejsce. W pełni zasługuje na miano sprzętu niezbędnego podczas wypraw w trudny teren i przyjaznego turystom na szlakach o różnym stopniu zaawansowania.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro