Zegarki damskie do 1500 zł

Zegarki damskie do 1500 zł

Wybór zegarka, na który decydujemy się wydać około 1500 zł, powinien być decyzją przemyślaną. Przed jej podjęciem powinniśmy porównać co najmniej kilka różnych modeli. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której zegarek za 1500 zł nam się znudzi lub nie będzie pasował do naszych codziennych stylizacji. W końcu to nie zegarek za 20 złotych, który po zniszczeniu wrzucamy do kosza lub na dno szuflady, w której znajdują się dziesiątki podobnych. Oto cechy, które należy brać pod uwagę przy wyborze idealnego zegarka.

udostępnij

Aleksandra MiłoszAleksandra Miłosz / 02-12-2014

Jaki mechanizm zegarka?

Wśród damskich zegarków w przedziale do 1500 zł możemy znaleźć te, które napędzane są mechanizmem kwarcowym, automatycznym, mechanicznym, a nawet baterią słoneczną. Kwarcowe zegarki, które oferuje m.in. Michael Kors, wymagają sprawnej baterii, a ich dokładność uzyskujemy dzięki ziarnu kwarcu. Skąd jednak wiedzieć, że mamy do czynienia z zegarkiem kwarcowym? Wskazówka, która odmierza sekundy będzie co sekundę charakterystycznie „tykać”, co wywoływane jest przez jej przeskakiwanie. Chociaż wymiana baterii może być uciążliwa, to na korzyść zegarków kwarcowych wpływa to, że są bardzo odporne, szczególnie na różnego rodzaju wstrząsy, rzadko ulegają awariom, a jeśli do takiej dojdzie – jej naprawa nie jest droga.

Zegarek automatyczny mierzy czas dzięki sprężynie, która automatycznie naciąga się podczas ruchów ręki. W mechanicznym natomiast należy najpierw nakręcić zegarek, aby wskazywał odpowiednią godzinę. Ten typ zegarka jest bardzo łatwy do rozpoznania, ponieważ wskazówka odmierzająca sekundy nie przeskakuje, tak jak ma to miejsce w zegarku kwarcowym, ale płynnie przesuwa się po tarczy czasomierza.

Bateria słoneczna – ostatni typ zegarków napędza akumulator dzięki światłu słonecznemu lub sztucznemu. Ten typ zegarków oferuje m.in. firma Citizen. Należy jednak pamiętać, aby przechowywać go w miejscu, w którym możliwe będzie „naładowanie” baterii.

Jaka koperta i szkiełko?

Kolor i wielkość koperty zależą tylko od naszego gustu i wielkości naszej ręki. Bardzo istotny jest jednak materiał, z którego koperta jest wykonana. Możemy zdecydować się na kopertę tytanową, która sprawdzi się u alergików i jest przy tym niezwykle trwała i lekka. Koperta mosiężna i stalowa jest bardzo trwała, ale jednocześnie ciężka i u niektórych może potęgować wrażenie dyskomfortu przy noszeniu zegarka. Często stosowane są koperty z metali szlachetnych, czyli złota i srebra, oraz ceramiczne, które są bardzo odporne na wszelkiego typu zarysowania, ale przy tym łatwo jest je stłuc. Równie ważny jak materiał koperty, jest materiał szkiełka. W zegarkach w tym przedziale cenowym raczej nie znajdziemy najmniej trwałych szkiełek plastikowych, ale możemy wybrać między szkiełkami mineralnymi lub szafirowymi. Oba rodzaje są bardzo trwałe, odporne na zniszczenia i uderzenia, jednak tylko szkiełko szafirowe da nam niemal 100% pewność, że nasz zegarek nigdy się nie porysuje. Szkło szafirowe znajdziemy w zegarkach Roamer, Doxa, Seiko czy Citizen.

Jakie dodatkowe funkcje mogą się przydać?

Niemal zawsze zegarki do 1500 zł posiadają datownik czy stoper. Wszystko zależy od tego, na jakiej wielkości zegarek się zdecydujemy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wodoszczelność czasomierza. W zegarkach tej klasy wodoszczelność powinna wynosić od 50 do 100 metrów. Co to oznacza? Zegarek będzie odporny na zachlapania, kąpiele w wannie i pływanie. Ta cecha jest istotna zwłaszcza dla osób, które uprawiają sporty lub tych, które rzadko rozstają się ze swoim zegarkiem i często o nim zapominają.

Pamiętajmy, że bez względu na cenę, za którą nabyliśmy nasz zegarek, konieczna jest jego konserwacja. Jeżeli posiadamy w naszym zegarku pasek skórzany, to pamiętajmy o jego impregnacji. Jeśli natomiast zauważymy na naszym szkiełku zarysowania, to usuniemy je w łatwy sposób poprzez polerowanie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro