Zegarek do 500 złotych. Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zegarek do 500 złotych. Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

autor: Eustachy Bielecki, data publikacji: 17-11-2014

Zegarek do 500 złotych? To nie problem! Oto kilka podstawowych informacji, które warto wiedzieć przed zakupem urządzenia.

Zegarek jest jednym z podstawowych elementów stylizacji każdego eleganckiego mężczyzny. Stary kanon angielskich dżentelmenów głosi, że pierwsza rzecz, na którą kobiety zwracają uwagę u mężczyzn to eleganckie wyczyszczone obuwie oraz zegarek na ręce.

Czasomierz pełni przede wszystkim rolę estetyczną. Jest atrybutem luksusu, który podkreśla status, styl, często zawód (np. dla marynarzy) czy też pochodzenie. Ponadto współczesne zegarki zaskakują szeroką paletą funkcji, które mogą konkurować nawet ze smartfonem. Wykonywanie połączeń, pisanie wiadomości tekstowych, mierzenie spalonych kalorii na siłowni, funkcja GPS – współczesne zegarki potrafią o wiele więcej, niż mogliśmy to sobie wyobrazić.

Jak wybrać idealny męski zegarek do 500 zł? Jak wybrać odpowiedni mechanizm napędowy, rodzaj, styl? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę? Sprawdźmy!

Podstawowe rodzaje zegarków

Wybranie zegarka wydawać by się mogło rzeczą niezwykle prostą. Bo przecież co w tym trudnego? Wejść na stronę, wybrać ciekawy model, dokonać opłaty? Sprawa nie jest do końca tak łatwa. Przed zakupem czasomierza warto zwrócić szczególną uwagę na parametry. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zegarek to nie tylko zwykły dodatek, ale także atrybut luksusu, swoista inwestycja we własny wizerunek. Jeśli wybieramy model na prezent, warto najpierw zastanowić się, czym się zajmuje dana osoba, jaki ma styl, jak wygląda jej codzienne życie.

Do garnituru – zegarek mechaniczny lub kwarcowy

Zegarek dla ludzi biznesu to przede wszystkim wyznacznik statusu. Biznesmeni cenią oryginalność, wyjątkowość, ręczne wykonanie. Dodatkowe funkcje nie grają tutaj większej roli.

Analogowy model z ręcznie nakręcanym mechanizmem to świetna propozycja dla wszystkich miłośników klasyki. W dzisiejszych czasach wiele takich modeli jest wykonywanych na zamówienie, z możliwym dostosowaniem urządzenia do wymagań właściciela. Przed zakupem mechanicznego zegarka warto sprawdzić, czy posiada zainstalowany chronometr. Dzięki tej funkcji zegarek będzie zawsze punktualny. Wiele modeli posiada także otwarte dekle, które umożliwiają obserwowanie skomplikowanej pracy mechanizmu.

Nieco nowsza generacja zegarków ma napęd kwarcowy. Takie modele są ponoć najpunktualniejszymi czasomierzami na rynku.

Do uprawiania sportu – zegarki elektroniczne

Większość sportowych zegarków jest napędzana automatycznie (niektóre modele są również kwarcowe). Takie czasomierze mają dość wydajną baterię, która potrafi pracować bez ustanku nawet pięć lat. Ponadto wiele nowych modeli posiada także cyferblat LCD z wieloma przyciskami, które uruchamiają dodatkowe funkcje.

Zegarki takie są przede wszystkim praktyczne. Zainstalowane funkcje odgrywają większą rolę niż wygląd. W zależności od uprawianego sportu możemy wybrać modele specjalnie do biegania (np. z funkcją GPS) czy na siłownię (z zainstalowaną opcją mierzenia spalonych kalorii).

Wiele nowych modeli posiada także możliwość połączenia zegarka ze smartfonem, co umożliwia łatwiejsze odbieranie telefonów oraz wysyłanie wiadomości tekstowych. Poza tym takie zegarki mogą obsługiwać wiele sportowych aplikacji (np. e-trener), które ułatwią nam pracę nad swoim ciałem. Przed zakupem warto zastanowić się także nad odpornością zegarka. Nowe modele są zazwyczaj odporne na działanie atmosferyczne, podwójnie zabezpieczone przed upadkiem, a także wodoszczelne nawet do 200 metrów pod wodą.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto wybrać zegarek dobrany do stylu ubrania, które na co dzień nosimy. W przypadku eleganckich modeli kolor opaski powinien odpowiadać zabarwieniu naszego obuwia i paska do spodni. Opaska powinna być także wykonana z wytrzymałego materiału (nierdzewna stal lepsza niż skóra). Warto zwrócić uwagę na wielkość tarczy, która powinna być dopasowana do dłoni posiadacza.

Jeśli planujemy używać naszego gadżetu podczas nurkowania, warto wybrać model wodoszczelny nawet do 200 metrów pod wodą. Oczywiście nie warto lekceważyć dodatkowych funkcji zegarka. Modele najnowszej generacji potrafią naprawdę wiele! Aby zbytnio nie przepłacać, warto zastanowić się, czy dodatkowe opcje naprawdę przydadzą się nam na co dzień.