Ze szkoły sportowym krokiem, czyli jak zaplanować aktywne wakacje dla twojego dziecka

Wakacje to najbardziej wyczekiwane miesiące w roku dla większości dzieci. Czas wolny od szkoły oznacza jednak więcej zajęć dla rodziców, którzy przecież muszą zatroszczyć się o to, aby ich potomstwo miło spędziło te letnie miesiące.

Aleksandra Kowalska Aleksandra Kowalska / 08-06-2015

Dla wielu dorosłych przygotowanie do wakacji to bardzo stresujący okres. Każdy chce przecież, aby jego dzieci nie tylko wypoczywały, ale również rozwijały się. Dwa miesiące to wiele dni do zapełnienia interesującymi zajęciami. Ryzyko oglądania swoich maluchów siedzących godzinami przed komputerem lub telewizorem z pewnością przyprawia wielu rodziców o ból głowy. Kiedy oni sami byli dziećmi, wystarczyło wyjść na podwórko i zaczynała się przygoda. Dzisiaj jednak zabawy na świeżym powietrzu konkurują z tymi wirtualnymi. Jak więc zorganizować wakacje dla swojego dziecka tak, aby były aktywne i interesujące?

Tradycyjnie

Wielu rodziców w czasie letnich wakacji postanawia wysłać swoje pociechy na kolonie i obozy. Dzieci również często nie mogą doczekać się takich wyjazdów. Spanie pod namiotem, palenie ogniska, wycieczki na plażę, do lasu i własne pieniądze, które rodzice dali im na drobne wydatki, sprawiają, że mali ludzie mogą poczuć się dorośli – chociaż przez dwa tygodnie. W ten sposób nasze dzieci uczą się również odpowiedzialności i niezależności. Przez dwa tygodnie to opiekunowie grupy będą tymi, do których zwrócą się o pomoc. Rodzice nie są na wyciągnięcie ręki i dlatego trzeba nauczyć się radzić sobie samemu. Możemy być pewni, że po każdym takim wyjeździe nasze dzieci wrócą do domu odrobinę doroślejsze i z bagażem nowych doświadczeń. Dla rodziców, którzy nie chcą zostawiać swoich pociech pod opieką obcych ludzi na tak długi czas, dobrym rozwiązaniem będą półkolonie. Są to zabawy i zajęcia organizowane w miastach i wsiach w czasie dnia. Godziny, w jakich się odbywają, są podobne do godzin szkolnych, a po południu dzieci wracają do domu. Opiekunowie półkolonii troszczą się o to, żeby naszym maluchom się nie nudziło. Gry i zabawy na świeżym powietrzu, wyjścia na basen i do wesołego miasteczka, malowanie i rysowanie, śpiewanie i nauka angielskiego – to przykładowe zajęcia oferowane przez programy półkolonii. Zapisując swoje dzieci na takie zajęcia, możemy być pewni, że spędzą one czas aktywnie i w otoczeniu nowych przyjaciół.

Mniej tradycyjnie

Kolonie i półkolonie wymagają od młodych ludzi tego, żeby codziennie wstawali o określonej porze i uczestniczyli w programie przygotowanym przez organizatorów. Wielu rodziców uważa jednak, że wakacje to czas, kiedy ich pociechy zasługują na to, żeby w końcu poleniuchować. Oznacza to spanie do południa i uczestniczenie w zabawach, które same wybiorą. Przecież dzisiejsze szkoły zostawiają tak mało czasu na dzieciństwo, wymagając coraz więcej i więcej nauki. Sekretem zaplanowania takich wakacji dla swoich dzieci będzie zapewnienie im dużego wyboru zabaw, z których będą mogły korzystać każdego wolnego dnia. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w mały sportowy ekwipunek i zainteresowanie nim swoich pociech. Istnieje wiele gier, które zapewniają doskonałą rozrywkę niewielkim kosztem. Badminton to sport, który lubią zarówno dzieci, jak i dorośli. Zestaw kosztujący zaledwie 16 złotych, taki jak ten, może więc zapewnić aktywne zajęcie na letnie popołudnie. Rolki, deskorolki i hulajnogi są zwykle uwielbiane przez młodsze i starsze dzieci, ponieważ można się na nich ścigać! Kupując je swojemu potomstwu, należy pamiętać również o kasku i ochraniaczach na kolana tak, aby mogło bawić się bezpiecznie. Zestaw składający się z rolek, kasku i ochraniaczy kupimy już za 200 zł. Siatkówka, koszykówka i piłka nożna to gry, które zyskują na atrakcyjności, kiedy gra się w nie poza szkołą. Kupując piłkę swojemu dziecku i wysyłając je na podwórko, możemy być pewni, że drużyny graczy zbiorą się w ciągu kilku minut. Być może gry komputerowe są ciekawe, ale sportowa rywalizacja na trawniku również wzbudza emocje. Dajmy więc swoim dzieciom możliwość takich doświadczeń.

Nowocześnie

Rodzice, którzy mogą wziąć kilka tygodni urlopu w trakcie wakacji, z pewnością spędzą wiele czasu ze swoimi dziećmi. Ci odważni mogą wtedy wybrać nowoczesne zajęcia, które pozwolą ich pociechom odpoczywać i rozwijać się jednocześnie. Granie na X-boxie staje się od niedawna coraz bardziej popularne. Podczas gdy spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera lub telewizora nie jest wskazane dla ludzi w każdym wieku, godzina lub dwie dziennie gier komputerowych wpływają pozytywnie na rozwijanie myślenia strategicznego i koordynacji ruchowej u dzieci. Na x-boxie dwie osoby mogą grać równocześnie, co sprawia, że może to być rodzinna zabawa. W ofercie gier na x-boxa znajdują się również te ruchowe, które wymagają od nas, żebyśmy tańczyli, skakali i naśladowali ruchy postaci na ekranie. Gra komputerowo-ruchowa to coś, co z pewnością zainteresuje nasze dzieci. X-box to dość duży wydatek, bo rzędu co najmniej kilkuset złotych, jednak jest to urządzenie, które przyda się przy spędzaniu wielu aktywnych rodzinnych wieczorów nie tylko w wakacje.

Aktywnie przez wakacje

Kiedy dzieci nie mogą doczekać się początku lata, cieszmy się razem z nimi. Aktywne wakacje już czekają. Z kilkoma pomysłami w zanadrzu, sprzętem sportowym lub biletami na kilkutygodniowe wyjazdy możemy być pewni, że nasze pociechy przeżyją wiele wspaniałych przygód w ciągu letnich miesięcy, rozwijając się i bawiąc jednocześnie.

podziel się