Zdrowe przetwory – jak zatrzymać smak lata?

Zdrowe przetwory – jak zatrzymać smak lata?

Jaka to przyjemność otworzyć zimą słoiczek z pysznymi przetworami i poczuć smak letnich dni. Wiadomo, to nie to samo, co świeże owoce i warzywa, lecz tak przygotowane skarby natury są znacznie zdrowsze niż sztuczna, pełna chemii żywność. To, że przetwory i konfitury są bardzo pracochłonne, jest mitem, który zdecydowanie zniechęca do przygotowania smakołyków. Zrobienie czegoś własnoręcznie napawa dumą, a przede wszystkim wiemy, co jemy.

udostępnij

Kornelia RamusiewiczKornelia Ramusiewicz / 06-09-2016

Smakowite słoiczki

Dziś „słoiki” kojarzą się głównie z przyjezdnymi do stolicy studentami, którzy często przez pół Polski dźwigają smakołyki od mamy. Jednocześnie „słoikowanie” staje się nowym trendem kulinarnym, ponieważ mamy coraz większą świadomość na temat zdrowej żywności. W końcu przetwory własnej roboty mają nie tylko niepowtarzalny smak, ale też są wartościową bombą odżywczą. Domowego dżemu nie da się porównać ze sklepowym, zresztą wystarczy poczytać etykiety, by przekonać się, że najczęściej owoce stanowią zaledwie 40% zawartości, a reszta to ulepszacze, barwniki, konserwanty i cukier. Dlatego lepiej zrezygnujmy z gotowców, podwińmy rękawy i do roboty!

Po pierwsze: wybierz swoje ulubione produkty

Jak już robić przetwory, to takie, po które z chęcią sięgniemy w zimowe wieczory. Zastanów się, co ty i twoja rodzina lubicie jeść, a następnie zakup potrzebne produkty. Pamiętaj, aby zawsze wybierać zdrowe, dojrzałe, ale nieuszkodzone warzywa i owoce. Nawet niewielka plamka na jarzynie może popsuć smak całego słoika i sprawić, że będzie do wyrzucenia, dlatego przy myciu produktów dokładnie sprawdź ich stan.

Po drugie: przygotuj słoiki

Gdy już mamy potrzebne produkty, musimy je gdzieś ulokować i tutaj niezbędne są specjalne słoiki. Najbardziej polecam te typu twist, których wielkość uzależniamy od własnych potrzeb i rodzaju przetworów. Dżemy, powidła i konfitury najlepiej sprawdzają się w małych słoiczkach (ok. 250 ml). Na kompot najlepiej przygotować większy słój (0,5 l), z kolei do ogórków konserwowych lub kiszonych najlepiej nadają się duże słoje litrowe.

Zgromadzone słoiki dokładnie wyparz i umyj, sprawdź, czy nie są wyszczerbione i dobierz do nich odpowiednie zakrętki (nie powinny być nawet w najmniejszym stopniu zniszczone i nie może być na nich śladów korozji).

Po trzecie: pasteryzacja

Kiedy masz już wszystko pod ręką, pora na – moim zdaniem – najprzyjemniejszą część, a więc pakowanie produktów do słoików. Pamiętaj o jednym: kiedy do słoika wrzucasz owoce lub warzywa, musisz zostawić 1,5 cm od górnej krawędzi, a brzegi powinno się wytrzeć do sucha. Po przygotowaniu przetworu musisz szczelnie zamknąć słoik i sprawdzić, czy nie przecieka. Bardzo ważnym procesem jest pasteryzacja, która zapewnia trwałość produktu.

Konserwowanie jest proste: wybierz jak największy garnek, wyłóż go gazetami lub ścierką (to ochroni słoiki przed pęknięciem) i ustaw naczynia w ten sposób, aby się nie stykały. Następnie zalej słoiki zimną wodą w przypadku, gdy zawartość weków jest zimna, a ciepłą wodą, jeśli ma wyższą temperaturę. Zagotuj aż do wrzenia wody, a następnie zmniejsz gaz i postępuj dalej według przepisu. Warto wiedzieć, że kiedy przetwory za bardzo się fermentują (np. owoce „burzą się” w słoiku), możemy je uratować, dodając 2 płaskie łyżeczki cukru na pół litra masy i powtórnie zagotować.

Na słoikach naklej etykietki z nazwą przetworu i datą jego produkcji. Jeśli zauważysz pleśń, musisz wyrzucić cały słoik – niestety, nawet jeżeli jest ona tylko na wierzchu, to i tak cała zawartość przesiąkła trucizną.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro