„Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa” Jonathan J. Moore – recenzja

„Zastrzelić, zadźgać i otruć, czyli historia morderstwa” Jonathan J. Moore – recenzja

Nie da się ukryć, że tytuł tej książki nie wydaje się pozostawiać zbyt wiele dla wyobraźni. A jak jest z jej zawartością? Muszę przyznać, że w tym przypadku ciekawość niekoniecznie musi być dobrym przewodnikiem, ale przyjemność z lektury jest znaczna.

udostępnij

Kamil ŚwiątkowskiKamil Świątkowski / 16-07-2019

Ocena użytkowników Allegro

, ,
Rewelacyjny
4,92/5
(26 ocen)
24
2
0
0
0

16 lipca 2019 od
Polecam!
21 czerwca 2019 od
Książka jest pięknie wydana. Bardziej polecam ją miłośnikom historii jako takiej, aniżeli osobom lubującym się w "true crime" (widziałam zapytania o tę książkę na forach omawiających true crime właśnie). Nie sądzę co prawda, aby poszczególne wątki były omawiane od A do Z, jednakże jako kompendium wiedzy spisuje się świetnie (przydatne nawet dla np maturzystów).
zamknij

Drugi najstarszy zawód świata

Już na początku autor proponuje taką właśnie tezę. Odnosi ją do faktu, że od zarania dziejów ludzie dążyli do posiadania władzy i równie długo istnieli inni – chętni do odebrania władzy tym pierwszym. Ponieważ nie zawsze byli dość silni lub potężni, by dokonać samemu takiego przejęcia, pojawiły się zamachy, a wraz z nimi morderstwa. Ktokolwiek – choćby powierzchownie – zainteresowany jest historią, przyzna zapewne, jak wielu kart dziejowych nie udało się zapisać bez rozlewu krwi. Książka „Zastrzelić, zadźgać…” opowiada właśnie o tej stronie ludzkiej natury. Od razu też można zauważyć, że Moore zajął się tematem dokładnie i nie szczędzi czytelnikom barwnych i dosadnych szczegółów.

Fakty znane i nieznane

Książka jest swego rodzaju katalogiem szczególnie interesujących faktów dotyczących tego, jak, kiedy i dlaczego spiskowcy oraz zamachowcy decydowali się pozbawić kogoś życia. Autor dołożył starań, by układ zamieszczonych przykładów był przejrzysty i spójny. Na pierwszym miejscu jest chronologia, choć część z wydarzeń została przypisana do konkretnych działów. W końcu można się spodziewać, że czym innym będzie morderstwo z pobudek politycznych, a czym innym rozpacz zawiedzionego fana. Do innej kategorii będą się również zaliczały zamachy dokonywane przez mafię (która nie wahała się wysadzić pół mostu i poświęcić niewinnych towarzyszy podróży tylko po to, by zabić jedną osobę).

Być może słyszeliście już o wielu zamachach opisanych w tej książce – może nawet o większości. Wiele z nich miało ogromny wpływ na to, co działo się później i znalazło swoje miejsce w podręcznikach. Jednak Jonathan J. Moore postarał się dodać im czegoś jeszcze i wykorzystał w tym celu swój – całkiem sprawny – warsztat pisarski. Dzięki temu czytelnik może spróbować spojrzeć na dane wydarzenia w zupełnie inny sposób. Zabójstwo Cezara traci odrobinę ze swego szekspirowskiego romantyzmu, ale zyskuje niesamowitości i dramatyzmu. Koniec dynastii Romanowów wydaje się wystarczająco brutalny, gdy czytamy notatki biograficzne. Autor opisał ich ostatnie chwile nieco bardziej szczegółowo, przez co samo wydarzenie jeszcze bardziej zapada w pamięć i każe się zastanowić nad tym, do czego zdolny jest człowiek.

Książka obfituje w przykłady bardziej i mniej zorganizowanych zamachów. Czasem sprawcą był szaleniec, czasem konkurencyjny gang, a jeszcze innym razem za „cynglem” stała jakaś tajemnicza organizacja rządowa. Moore nie bawi się w opisy w stylu „gore”, ale i bez tego wyobraźnia czytelnika ma się czym pożywić.

Jeśli lubicie takie ciekawostki, to książkę znajdziecie na Allegro już za ok. 33 złote.

Źródło okładki: znak.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro