Zasłony panelowe – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Dekoracja okien ma duże znaczenie w wystroju mieszkania. Możliwości do wyboru jest mnóstwo: od najbardziej klasycznych i tradycyjnych aż po zupełne nowinki. O ile zasłony panelowe w wielu krajach cieszą się niesłabnącym uznaniem od lat, to w Polsce są jeszcze niezbyt dobrze znane.

Alicja Kamińska Alicja Kamińska / 27-09-2016

Nie każdy wie, że zasłony panelowe pasują do wielu stylów aranżacji, a możliwości ich wykorzystania jest naprawdę mnóstwo! To nie tylko praktycznie rozwiązanie, które pozwala kontrolować ilość wpuszczanego światła, ale także element dekoracyjny. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Zasłony panelowe – czyli jakie?

Ten niebanalny typ zasłon ma swój rodowód w krajach azjatyckich. W Europie przyjęły się jako stylowy i wygodny sposób na dozowanie ilości i natężenia światła, które dociera do pomieszczenia. Montuje je się na suficie lub ścianie oraz we wnękach okiennych. Przesuwane są na szynach, które pozwalają na zachodzenie kolejnych płatów na siebie. Są wykonane z prostokątnych pasków materiału o różnych fakturach i deseniach.

Zasłony panelowe – możliwości

Typ panelowy zasłon jest szczególnie lubiany przez architektów urządzających wnętrza, w których znajdują się duże przeszklone powierzchnie. Takie okna często sprawiają kłopoty aranżacyjne, a tradycyjne połączenie zasłon i firan nie zawsze do nich pasuje. Pomieszczeniu dodają elegancji i wrażenie uporządkowania. Zaletą jest fakt, że nie zbierają kurzu w tak dużym stopniu co fałdy klasycznych odpowiedników, a do odkurzania ich można posłużyć się nawet pierzastą miotełką.

Zasłony panelowe – do jakich wnętrz pasują?

Różnorodność zasłon panelowych jest niemal nieograniczona. Choć w swojej formie pozostają minimalistyczne i nowoczesne, to sam materiał, jego kolor oraz wzór można dobierać dowolnie według potrzeb. Stają się więc ważnym elementem wystroju, który może również podkreślać styl klasyczny, romantyczny czy skandynawski. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie tkanin transparentnych, które świetnie rozpraszają i zmiękczają światło, a w wyrazie są dość uniwersalne. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe szanse na odmianę wyglądu pomieszczenia.

Zasłony panelowe – nie tylko na okna!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że zasłony panelowe można wykorzystać na wiele rożnych sposobów. Nie tylko okna da się nimi zasłonić, ale również wszelkie szklane ściany i drzwi. W otwartych pomieszczeniach z kolei można z nich zaaranżować niebanalne „ścianki” działowe, które pozwolą na łatwe i szybkie podzielenie przestrzeni, np. na miejsce do pracy czy kącik do czytania. To też możliwość ukrywania czegoś, np. łóżka przed wzrokiem gości, bez zbytecznej ingerencji budowlanej. Panele są łatwe w montażu i demontażu. W każdej chwili można z nich zrezygnować lub z powrotem je założyć. Do tego stała możliwość przesuwania ich względem siebie sprawia, że wnętrze staje się dynamiczne i odpowiada dokładnie potrzebom mieszkańców.

Zasłony panelowe pozwalają wnętrzu się wyróżnić. Nie są jeszcze zbyt powszechne, dlatego warto znaleźć dla nich zastosowanie w swoim mieszkaniu. Są też niedrogie, a ich przymocowanie nie sprawi większych trudności nawet zupełnym laikom. Do tego różnorodność kolorów i wzorów jest niemal nieograniczona! Stanowią też mistrzowską alternatywę dla ścianek działowych zawsze wtedy, kiedy nie jesteśmy pewni zmiany lub gdy przebudowa nie jest możliwa. W przeciwieństwie do malowania czy tapetowania ich zwinięcie nie zabiera sporo czasu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro