Zaskakujące objawy świadczące o tym, że śpisz na złym materacu

Zaskakujące objawy świadczące o tym, że śpisz na złym materacu

W trakcie snu nasz organizm się regeneruje – powracają siły psychiczne i fizyczne. Ponadto kręgosłup, mięśnie i stawy się rozluźniają. Warto zadbać o to, aby sen był zdrowy. Ma na to wpływ m.in. materac, na którym śpimy. Jakie są nietypowe objawy świadczące o tym, że wybraliśmy zły model?

udostępnij

Dlaczego tak ważne jest, aby materac był dobrze dopasowany do potrzeb organizmu? Otóż większą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej albo stojącej. Wówczas z kręgosłupa odpływa płyn rdzeniowy. Dopiero w trakcie nocy jego poziom w przestrzeni międzykręgowej może zostać wyrównany. Żeby tak się stało, niezbędne są odpowiednie warunki do prawidłowego, zdrowego snu. Jeżeli śpimy na niedopasowanym do kręgosłupa materacu, płyn ten nie ma możliwości wypełnić komórek. Efekt? Organizm w trakcie nocnego wypoczynku nie zregeneruje się odpowiednio, a my wstaniemy rano obolali i zmęczeni.

Dziwne symptomy świadczące o tym, że śpimy na złym materacu

1) Jednym z nietypowych objawów, które mogą sygnalizować fakt, że śpimy na nieodpowiednio dobranym materacu, jest katar. Jeżeli budzimy się z tą przypadłością, powinniśmy rozważyć zmianę materaca. Jest to związek udowodniony w badaniach naukowców. Niemieccy specjaliści dowiedli, że osoby, które zaczęły spać na materacach o właściwościach antyalergicznych, niemal zupełnie pozbyły się problemów z zatkanym nosem po przebudzeniu. Ta dolegliwość zmniejszyła się u nich o 43%. Badanie zostało przeprowadzone w 2010 roku.

2) Drugim zaskakującym objawem spania na złym materacu jest osłabienie popędu seksualnego. Okazuje się bowiem, że sen ma duży wpływ na życie seksualne. Spadek libido może być efektem zmęczenia wywołanego przez złą jakość nocnego wypoczynku. W tej sytuacji najlepiej zmienić materac na model piankowy. Drugą przyczyną może być – zdaniem naukowców – zbyt wysoka temperatura powietrza w sypialni. Dobrze jest zatem przewietrzyć to pomieszczenie przed położeniem się do łóżka albo przykręcić kaloryfer w sezonie grzewczym.