Żarówka LED, tradycyjna, kompaktowa, a może halogenowa – którą wybrać?

Żarówka LED, tradycyjna, kompaktowa, a może halogenowa – którą wybrać?

Wśród propozycji sprzedawców możemy znaleźć głównie cztery rodzaje żarówek: tradycyjne, kompaktowe (fluorescencyjne), halogenowe oraz LED-owe. Którą z nich wybrać, aby uzyskać jak najlepsze światło przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej?

udostępnij

Piotr PestaPiotr Pesta / 03-10-2014

Żarówki tradycyjne (zwykłe)

184734561.jpg

Konstrukcja tradycyjnej żarówki jest bardzo prosta i na przestrzeni lat prawie się nie zmieniła. Wewnątrz szklanej, wypełnionej gazami szlachetnymi bańki, znajduje się drut wolframowy, przez który przepływa prąd. Drut pod wpływem energii elektrycznej emituje światło oraz ciepło (wolfram w bańce nagrzewa się do temperatury 2225–2725 stopni Celsjusza). Niestety cechą charakterystyczną zwykłych żarówek jest ich słaba żywotność oraz duży pobór energii elektrycznej (większość elektryczności dostarczanej do żarówki jest emitowana w postaci ciepła, a tylko niewielka jej część zamienia się w światło).

Czy powinniśmy kupować żarówki tradycyjne? Zdecydowanie nie polecam tego rozwiązania. Ich żywotność wynosi około 1 tysiąca godzin, a w dodatku zużywają naprawdę dużo energii elektrycznej. Cóż więc stosować zamiast tego typu żarówek? O tym w dalszej części poradnika.

Żarówki LED

466708851.jpg

To w tej chwili najnowocześniejsze, dostępne wśród ofert sprzedawców oświetlenie. Rozwiązanie jest oparte o emitujące światło diody LED. Są one o wiele trwalsze niż tradycyjne żarówki, a przy tym oferują znacznie niższy pobór prądu (o około 80%). Lampy LED emitują też mniej ciepła. Wiele osób chwali LED-y także za to, że przedmioty przez nie oświetlane nie tracą swoich naturalnych kolorów. Tego typu oświetlenie (w przeciwieństwie np. do świetlówek kompaktowych, ale o nich za chwilę) można stosować w pomieszczeniach, w których często gasimy i zapalamy światło. Taka eksploatacja nie powinna negatywnie wpłynąć na żywotność LED. Nie doświadczymy tu również efektu tak zwanego „rozpalania”, ponieważ żarówka LED po włączeniu od razu świeci z pełną mocą.

Podstawową wadą żarówek LED jest ich cena. Pamiętajmy jednak, że w momencie, gdy wymienimy wszystkie żarówki w naszym mieszkaniu na wariant LED–owy, poniesiony koszt powinien się zwrócić w przeciągu roku, a to dzięki zmniejszonemu zapotrzebowaniu na prąd oraz dłuższą żywotność (nawet do 100 tysięcy godzin). Naturalnie, najlepsze parametry zaoferują produkty renomowanych firm, jak np. Osram i Philips&buyNew=1&bmatch=s0-o-0904&search_scope=category-10774&order=qd).

Świetlówki kompaktowe

464999833.jpg

Ten rodzaj żarówek możemy też spotkać w sprzedaży, jako „świetlówki energooszczędne”. Przyjmują one najróżniejsze kształty (począwszy od spiral, poprzez proste rurki, a skończywszy na klasycznym, okrągłym kształcie). Niewątpliwą zaletą świetlówek jest fakt, że wytwarzają one dużo więcej światła niż klasyczne żarówki, przez co zużywają około 65–80% mniej energii. Niestety ten rodzaj oświetlenia ma sporo wad i ustępuje pola żarówkom LED, dlaczego? Głównie ze względu na wolne nagrzewanie się. Zjawisko to możemy zauważyć, gdy po włączeniu świetlówka zaczyna emitować nieco przytłumione, blade światło, które dopiero po jakimś czasie osiąga pełną moc. Tego typu oświetlenie nie nadaje się do pomieszczeń, gdzie często włączamy i wyłączamy światło (np. w łazience). Nie dość, że przez tak krótki czas świetlówka nie zdąży się rozpalić, to częste „pstrykanie” włącznikiem powoduje jej szybsze zużywanie.

Pamiętajmy też, że świetlówki kompaktowe zawierają rtęć, przez co zbita żarówka może emitować szkodliwe dla zdrowia opary tej substancji. Jeśli już zdecydujemy się na zakup takiego oświetlenia, powinniśmy raczej skorzystać z oferty markowych producentów&buyNew=1&bmatch=s0-o-0904&search_scope=category-10774&order=qd). Tanie świetlówki mogą migotać, źle wpływając na nasze ogólne samopoczucie. Zdarza się także, iż tego typu tanie zamienniki emitują szkodliwe promieniowanie UV. W dobrej jakości świetlówce takie zjawisko nie występuje.

Żarówki halogenowe

503241743.jpg

Działają one na podobnej zasadzie, co zwykłe żarówki. W ich wnętrzu zamontowano żarnik wolframowy, a bańkę wypełniono gazem szlachetnym. Ważne jest jednak to, iż żarówka halogenowa (jak sama nazwa wskazuje) posiada też niewielką domieszkę halogenu. Tego typu oświetlenie emituje więcej światła niż żarówka tradycyjna, a przy tym oferuje o wiele lepsze oddawanie barw otoczenia. „Halogeny” zużywają także mniej energii elektrycznej (w porównaniu do zwykłych żarówek o około 20–45%).

Niestety, ale żarówki halogenowe+-LED+-oprawa&buyNew=1&bmatch=s0-o-0904&search_scope=category-10774&order=qd), chociaż lepsze niż tradycyjne (wytrzymują około 2–3 tysiące godzin użytkowania), to i tak ustępują świetlówkom kompaktowym oraz lampom LED. Jeśli więc możemy, powinniśmy je zastąpić stosownymi zamiennikami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro