Żarnowce – jak uprawiamy szczodrzeńce w ogrodzie?
Zdaniem eksperta

Żarnowce – jak uprawiamy szczodrzeńce w ogrodzie?

Żarnowiec to wspaniała roślina, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Należy do roślin bobowatych i pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Jest to bardzo dekoracyjny krzew o ozdobnych, interesujących kwiatach, które różnią się w zależności od odmiany. W Polsce najczęściej uprawiamy żarnowiec miotlasty, który doczekał się bardzo ciekawych odmian. Skąd zainteresowanie żarnowcem w polskich ogrodach?

udostępnij

Patrycja SzczubełekPatrycja Szczubełek / 05-10-2018

Przeczytaj:

Żarnowiec – jaki jest w naturze?

Żarnowce możemy spotkać na nadmorskich wydmach, ale też na obrzeżach lasów. W dość sprzyjających warunkach mogą one osiągnąć od trzech do pięciu metrów wysokości. Na przełomie maja i czerwca na roślinie możemy zobaczyć mnóstwo dużych, intensywnie żółtych kwiatów. Po kwitnieniu na żarnowcu pojawiają się czarne strąki, które w gorący letni dzień z dużą siłą wyrzucają nasiona, wydając przy tym dość charakterystyczny dźwięk. Co ciekawe, liście na żarnowcach możemy zobaczyć wiosną na ich młodych pędach. Później, w czasie letnich susz, krzew zazwyczaj gubi liście, aby ograniczyć utratę wody. Nie zmienia to faktu, że roślina również wtedy jest bardzo atrakcyjna – urzeka soczyście zielonymi łodygami.

Żarnowce, które nazywane są także szczodrzeńcami, mają charakterystyczny, miotlasty i wzniesiony pokrój. Dorastają przeważnie do półtora metra wysokości, a na kwiaty możemy liczyć przed rozwinięciem się liści. Przydomek „miotlasty” wziął się z tego, że pędy żarnowca są silnie rozgałęzione i kształtem przypominają zwykłą miotłę. Roślina rewelacyjnie prezentuje się przez cały sezon, jak również zimą, kiedy zgubi liście.

Żarnowiec – jakie ma wymagania?

Nie bez powodu mówi się, że żarnowce rosną tam, gdzie inne rośliny nie dałyby rady. Ma on niebywale małe wymagania glebowe, urośnie nawet na ziemi piaszczystej i bardzo ubogiej. Aczkolwiek jest coś, czego szczodrzeniec nie lubi, mianowicie gleby wapiennej oraz zbyt dużego zasolenia. Rośliny najlepiej rosną na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu także świetnie sobie poradzą. Żarnowca nie musimy przycinać, ale warto dać mu nieco przestrzeni. No, chyba że chcemy go uformować według potrzeb. Nawozić także nie musimy, gdyż wystarczy wolno działający nawóz organiczny, jak na przykład kompost. Jeżeli zdarzy się zima, która będzie bezśniegowa, bardzo mroźna i wietrzna, a zauważymy, że nas nasz krzew przemarzł, wystarczy, że wiosną przytniemy go tuż przy ziemi, a roślina winna szybko się rozrosnąć.

Żarnowiec – jak możemy go zastosować w ogrodzie?

Szczodrzeńce w ogrodzie znajdują bardzo szerokie spektrum zastosowań. Rewelacyjnie nadają się do tworzenia różnogatunkowych kompozycji, bywają wykorzystywane jako luźny i rozłożysty żywopłot, a także sprytnie zasłonią mało ozdobne ściany. Jako że żarnowiec jest rośliną skrajnie niewymagającą, dobrze sprawdzi się i będzie bardzo przydatny przy umacnianiu wydm i skarp.

Żarnowiec i jego najpopularniejsze odmiany

Żarnowiec Boskoop Ruby jest to wspaniała odmiana o strzelistych i wyprostowanych pędach. Cechą charakterystyczną odmiany są jej rubinowoczerwone kwiaty, które wewnątrz są liliowe. Krzew dorasta do dwóch metrów wysokości.

Żarnowiec Lena to rozłożysty krzew, którego cechą charakterystyczną są żółte kwiaty z czerwonymi skrzydełkami. Dorasta do półtora metra wysokości i warto sadzić go w nieco cieplejszych regionach kraju.

Żarnowiec Dukat to kolejny przedstawiciel żarnowca, o prostym i wzniesionym pokroju oraz żółtych kwiatach. Odmiana dorasta do półtora metra wysokości.

Żarnowiec Luna to odmiana, która również cechuje się wyprostowanymi pędami i silnym krzewieniem. Pięknie kwitnie na żółto, a krzewy dorastają do półtora metra wysokości.

Żarnowiec Holandia to przedstawiciel żarnowca, który ma wyprostowane pędy, wzniesiony pokrój, a jego unikatowe kwiaty są na zewnątrz czerwone, natomiast środek mają różowy. Cała roślina dorasta do dwóch metrów wysokości.

Żarnowiec Burkwoodii to z kolei odmiana cechująca się intensywnie czerwonymi kwiatami o żółtych żagielkach, które porastają zwarty i szeroki krzew. Dorasta do mniej więcej półtora metra wysokości i półtora metra szerokości.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro