„Zapomniany legion” Ben Kane – recenzja

„Zapomniany legion” Ben Kane – recenzja

Powieści historyczne chyba zawsze cieszyły się u nas popularnością, choć niestety mało polskich autorów brało się za ten gatunek. Z lubością za to zaczytywaliśmy się w powieściach Gravesa, Gordona, Clavella, Cornvella czy Druona. Także i dziś mamy w czym przebierać, a w księgarniach wciąż pojawiają się nowe smakowite tomiszcza. Za każdym razem wartka akcja, ciekawe tło historyczne, interesujący bohaterowie wywołują wypieki na twarzy i nieraz również przekrwione oczy po nieprzespanej nocy.

Robert Frączek Robert Frączek / 18-09-2015

Rzym – imperium, potęga na zewnątrz i choroba w środku

„Zapomniany legion” to pierwszy tom cyklu autorstwa Bena Kane’a, pasjonata historii i pisarza, który upodobał sobie okres Cesarstwa Rzymskiego. Kreśląc losy kilku postaci, jednocześnie rysuje przed nami barwną i żywą panoramę obejmującą zarówno wielką politykę, kulisy władzy, jak i stosunki społeczne, codzienność, w jakiej żyją ludzie różnych klas. Wcale nie przypadkowo na bohaterów wybrał sobie postacie, które są na samym dole hierarchii społecznej – niewolników, mieszkańców podbitych przez Rzym plemion i ludów. Dzięki temu możemy przyglądać się, jak garstka obywateli i wysoko postawionych bogaczy zbudowała swoje wygodne życie na poniżaniu i nędzy większości. Imperium, które wszystkim wydawało się niepokonaną i najwspanialszą potęgą, od wewnątrz trawią ogromne trudności. Niewolnicy marzą o buncie, choć dopiero niedawno stłumione krwawo zostało powstanie Spartakusa, władze nie robią nic, by poprawić warunki życia w miastach, a pieniądze publiczne wydawane są głównie po to, by zyskać przychylność ludu w łatwy sposób (choćby igrzyskami).

Marzenie o wolności, marzenie o zemście

Bohaterowie powieści Kane’a są na tyle silni, by przetrwać poniżanie, ciężką pracę, różne zagrożenia. Starają się nie rzucać w oczy. Do czasu oczywiście. Bo przecież młoda krew buzuje i czasem trudno powstrzymać emocje. Dobrze, że blisko jest też ktoś starszy, bardzie doświadczony, kto potrafi zaopiekować się porywczym młokosem i pokierować jego energię. Trzech mężczyzn – dwóch zbiegłych gladiatorów oraz tajemniczy etruski kapłan – połączy przyjaźń i wspólny los. Wraz z armią Krassusa zmierzą się z Partami, przeżyją gorycz porażki, niewolę i zdumiewającą propozycję swoich nowych panów. Teraz ci, którzy przeżyli, będą tworzyć legion w służbie Partów, by bronić ich najdalszych azjatyckich granic. Oto zapomniany legion.Równolegle do losów mężczyzn śledzimy również wątek siostry najmłodszego z nich. Gdy byli jeszcze młodzi, zostali rozdzieleni, on został sprzedany na arenę, ona do lunaparu. Ale oboje nie przestali marzyć o tym, by znów się odnaleźć i dokonać zemsty na tych, którzy kiedyś zgotowali im los niewolników.

Prawdziwe postacie, prawdziwy Rzym

Fikcyjne postacie głównych bohaterów mają nas wzruszać i zaciekawiać, ale powieść Kane’a to także dobrze oddane realia życia w Imperium. Nie mogło więc zabraknąć autentycznych postaci historycznych, prawdziwych wydarzeń epoki. Na kartach książki spotkamy więc nie tylko Krassusa, który będzie starał się za wszelką cenę udowodnić swoje umiejętności wodzowskie, ale również Pompejusza i Juliusza Cezara. Triumwirat mimo zgrzytów jeszcze trwa, żaden z jego członków jeszcze nie występuje przeciw pozostałym otwarcie, wszyscy za to starają się osłabiać znaczenie senatu, marząc o władzy niepodzielnej.Wielka polityka toczy się jednak gdzieś ponad głowami zwykłych ludzi, żyjących zupełnie innymi sprawami. Dzięki autorowi przejdziemy przez ciemne zaułki, w które po zmroku ludzie boją się zaglądać, przez szkołę gladiatorów, obóz wojskowy, pole walki i niewolę u wroga, przez komnaty i łaźnie lunaparu, wille, gdzie usługuje się na bogatych przyjęciach. Oto prawdziwy Rzym. Jak to zwykle bywa z początkiem sagi – wszystko rozwija się dość powoli, musimy poznać i polubić bohaterów, ale z tym większą ciekawością będzie się czekało na ciąg dalszy ich przygód. To po prostu dobre czytadło, a jego objętość zapewni przyjemność na wiele dni.

Źródło okładki: www.znak.com.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro