Zaopiekuj się mną – propozycje zabawek wymagających opieki ze strony dziecka

Uczenie maluchów odpowiedzialności i umiejętności poświęcania uwagi innym może zaowocować w przyszłości większą empatią małego człowieczka. Dzięki odpowiednim zabawkom możesz wypracować w dziecku potrzebę opiekowania się innymi i pomagania w potrzebie. Pozornie beztroska zabawa może okazać się świetnym treningiem rozwijającym umiejętność sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Poza tym wiele maluchów ma po prostu wewnętrzną potrzebę opiekowania się, dlatego warto zaproponować swojemu bobasowi zabawki, które wymagają od niego poświęcenia im większej uwagi. Jakie gadżety wybrać?

Mariola Krzyżak Mariola Krzyżak / 17-03-2017

Jak uczyć dziecko empatii?

Rozwijanie w dziecku odpowiednich odruchów w stosunku do osób, a nawet rzeczy wymagających opieki jest bardzo ważne. Zabawki, którym należy poświęcić odpowiednią uwagę, mogą być świetnym treningiem empatii przed pojawieniem się w domu zwierzaka lub nowego członka rodziny. Wbrew pozorom, swobodna zabawa dziecka, np. w dom jest tak naprawdę ćwiczeniem polegającym na sprawdzaniu się w różnych rolach, jakie kiedyś maluch będzie pełnił w społeczeństwie. Dlatego warto wspierać rozwój kilkulatka w tym kierunku, podsuwając mu produkty, które wymagają od niego opieki. W ten sposób kształcisz także w maluchu postawę, w której staje się samodzielnie odpowiedzialny za jakąś rzecz. Początkowo opieka nad nową zabawką będzie wymagała udzielania konkretnych rad ze strony rodziców. Dziecko jest także bacznym obserwatorem, który naśladuje zachowania dorosłych. Ważne jest więc, aby być dla kilkulatka dobrym przykładem.

Bobas, który wymaga opieki – świetna zabawka ćwicząca odpowiedzialną postawę u dziecka

Jedną z najpopularniejszych zabawek, które wymagają od dziecka opieki jest lalka typu bobas. Zabawka doskonale imituje prawdziwe dziecko, a w pewnym wieku maluchy bardzo chętnie bawią się w rodzinę. Taki model najczęściej kupowany jest dziewczynkom, jednak także chłopcy chętnie będą bawić się w opiekę nad małym szkrabem. Najbardziej znanym przykładem takiej lali jest słynna Baby Born. Interaktywna zabawka wymaga od dziecka poświęcenia jej dużej uwagi. Dzidziusia trzeba bowiem nakarmić, zmienić mu pieluszkę czy ukołysać, kiedy płacze. Dzięki temu kilkulatka zauważy, że opiekowanie się niemowlęciem wymaga dużo pracy i uwagi.

Tamagotchi – najpopularniejsze wirtualne zwierzątko

Kolejne pokolenia dzieci zachwycają się prostą, elektroniczną zabawką Tamagotchi. Zawieszony na breloku niewielki wyświetlacz skrywa w swoim wnętrzu zwierzątko, którym trzeba się zaopiekować. W wyznaczonych porach swojego pupila należy nakarmić lub posprzątać jego mieszkanko. Dzieci kochają opiekowanie się swoimi wirtualnymi przyjaciółmi, których dodatkowo można wszędzie ze sobą zabrać.

Do wyboru maluch ma różne gatunki słodkich zwierząt, od psa i kotka, po misie i myszki. Taki gadżet może być świetnym treningiem przed pojawieniem się w domu wymarzonego, prawdziwego pupila. Maluch będzie mógł zdać sobie sprawę z tego, jak wiele uwagi należy poświęcać zwierzęciu i z jakimi obowiązkami może się to wiązać.

Zaopiekuj się uroczym Furby

Furby to wyjątkowo słodki stworek, który może stać się wspaniałym towarzyszem dziecięcych zabaw. Aby był szczęśliwy, maluch musi mu poświęcić sporo czasu i opiekować się nim niczym domowym zwierzątkiem. Interaktywny Furby porozumiewa się z otoczeniem oryginalnym językiem furbijskim. Bardzo lubi pieszczoty i głaskanie, za co odwdzięczy się uroczym chichotem. Producent zabawki unowocześnił w ostatnim czasie jeszcze bardziej poczciwego stworka, którego współcześnie można zintegrować z ciekawymi aplikacjami na smartphone. Opiekowanie się rozkosznym Furbym z pewnością będzie świetną rozrywką dla dziecka, a przy okazji treningiem w dbaniu o innych.

Kilkulatki odczuwają często silną potrzebę zaopiekowania się jakimś stworzeniem. Jeżeli nie decydujesz się na pojawienie się w twoim domu zwierzątka, to wspaniałym rozwiązaniem może być zakupienie dziecku odpowiedniej zabawki. Z łatwością znajdziesz taką, która wymaga od malucha, aby poświęcał jej codziennie uwagę i dbał o jej samopoczucie. Taki trening z pewnością nie pójdzie na marne i może zaowocować w przyszłości doskonale rozwiniętą empatią. Pamiętaj, że na początku dziecko będzie potrzebowało od rodziców wsparcia, dobrych rad, a przede wszystkim przykładu, aby w końcu mogło samodzielnie zaopiekować się swoim nowym przyjacielem.

podziel się

Na czasie