„Zamiast kwiatów, prosimy o książkę”. Jaką wybrać na prezent weselny?

„Zamiast kwiatów, prosimy o książkę”. Jaką wybrać na prezent weselny?

autor: Berenika Kochan, data publikacji: 25-06-2015

Nowożeńcy coraz rzadziej życzą sobie otrzymywać w dodatku do prezentu weselnego tradycyjne kwiaty. Decydują się na rzeczy bardziej praktyczne, jak dobre alkohole, kupony totolotka lub... książki. Jakie tytuły przydadzą się Młodej Parze?

Wystarczy kierować się wskazówkami...

Te niekiedy znajdziemy w zaproszeniu, gdy nowożeńcy wyszczególnią: preferujemy kryminały. Potwierdzając przybycie na wesele, możemy przy okazji zapytać – polskie czy zagraniczne? Macie ulubionego autora? Jakiej pozycji brakuje wam do kolekcji? Zadawanie pytań dotyczących prezentu weselnego to żadne faux pas. Szkoda, gdyby tytuły miały się powtarzać. Rozsądnym gestem ze strony Młodej Pary byłoby podanie listy upragnionych książek – wystarczy, by goście zadeklarowali, które z nich kupią.

...lub zdać się na własną wiedzę

Gdy dobrze znamy Pannę Młodą lub Pana Młodego, sprawa powinna być ułatwiona. Wiemy, jakie mają zainteresowania, poczucie humoru oraz wrażliwość. A jeśli gości weselnych uzbiera się po obydwu stronach mniej więcej po równo, jest szansa, że każdy z nowożeńców otrzyma porównywalną ilość książek.

Panna Młoda lubi podróżować? Nic nie ucieszy jej bardziej, niż przewodniki po miejscach, w których jeszcze nie była. Pan Młody to zapalony miłośnik majsterkowania? Kupmy Elektronarzędzia. Wszechstronny poradnik majesterkowicza, Prace w drewnie lub jedną z wielu dobrych pozycji tego typu.

Zajrzeć na listę bestsellerów...

Te książki nie bez powodu najlepiej się sprzedają – trafiają w powszechne gusta, dostarczając przyjemności całym rzeszom czytelników. Dobrym sposobem na prezent są bestsellery uniwersalne, niepowiązane ze specyficznym gatunkiem (w końcu nie wszyscy lubią horrory). Niemal każdego zainteresuje przełomowy Zniszcz ten dziennik Keri Smith. Niezmienną popularnością cieszą się również biografie i autobiografie (np. Kuba Jakuba Błaszczykowskiego i Małgorzaty Domagalik) lub reportaże (jak Pozdrowienia z Korei. Uczyłam dzieci północnokoreańskich elit Kim Suki).

...albo kupić poradnik

Sakramentalne (bądź urzędowe) „tak” rozpoczyna nowy etap w życiu. W pierwszych latach małżeństwa z pewnością nie zabraknie przeszkód i pułapek, które na z początku wydadzą się nie do opanowania. Nowożeńcy. Instrukcja obsługi Caroline Tigerto przewodnik po pierwszym roku wspólnego życia z obrączką na palcu. Autorka pokazuje, jakie problemy mogą spotkać młode pary, podpowiada, jak je rozwiązać, a przy tym skłania do refleksji nad istotą związku.

Wybierając poradnik dla Nowożeńców, niekoniecznie musimy skupiać się na tematyce sercowej. Potęga podświadomości Josepha Murphy'ego czy książki Beaty Pawlikowskiej to uniwersalne strumienie mądrości, które pomogą zmienić życie na lepsze.

Wspomóc „przez żołądek do serca”

Książka kucharska przyda się nawet tym parom, które na co dzień nie lubią spędzać w kuchni dużo czasu. Jako że każdy jeść musi, w powyższym wypadku warto zakupić pozycję typu „Pyszne obiady w 15 minut”. W zależności od upodobań kulinarnych małżonków, poradnik gotowania dobierzmy tematycznie. Jeśli wiemy, że Panna Młoda interesuje się kulturą Dalekiego Wschodu, podarujmy jej przepisy na potrawy kuchni chińskiej, japońskiej lub koreańskiej, jako mobilizację do działania.

Wywołać zachwyt obrazem

Kto nie lubi oglądać zapierających dech w piersiach zdjęć? Nie muszą być to pełne zieleni i błękitu krajobrazy... W pięknie wydanych albumach znajdziemy m.in. fotografię reportażową (np. Ludzie w obiektywie National Geographic), podróżniczą (Poland through foreign eyes. Polska oczami obcokrajowca Georga van der Weydena) lub zwierząt (Świat zwierząt oczami mistrzów fotografii Terry'ego Hope'a). Zgodnie z zasadą, że obraz mówi więcej niż tysiąc słów, kilkudziesięciostronicowy album to dobra alternatywa dla opasłej, ciągnącej się w nieskończoność sagi.

Skłonić do zatrzymywania chwili

A gdyby tak kupić Nowożeńcom książkę, którą sami uzupełnią? Kroniki rodzinne pozwalają zapisywać najważniejsze wydarzenia wspólnego życia: narodziny potomków, daty wyrastania pierwszych ząbków czy wyjazdy na wakacje. Bez wątpienia staną się jednymi z ulubionych książek.

Wybranie odpowiedniego tytułu na prezent weselny nie powinno już stanowić dylematu. Jeśli brakuje nam czasu na poszukiwanie właściwej książki, pozostaje zapytać Młodą Parę wprost: z jakiej ucieszylibyście się najbardziej?

Przeczytaj również: Praktyczne prezenty do domu dla nowożeńców