Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Zalety kurtki membranowej (hardshellowej)

Trudno wyobrazić sobie wypad w góry bez odpowiedniej kurtki. I obojętnie, czy mamy w planach wędrówki, jazdę na nartach, czy też wyprawę na sanki, to strój dostosowany do pogody jest niezwykle ważny.

Ewa Mościcka
Ewa Mościcka 22-01-2018

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Zalety kurtki membranowej (hardshellowej)

Oferta kurtek jest tak bogata, że chcąc wybrać coś odpowiedniego dla siebie, czasem można naprawdę się pogubić w opisach, parametrach i rozwiązaniach technologicznych.

Jednym z rozwiązań, które proponują nam producenci odzieży, są kurtki hardshellowe, zwane też membranowymi. To określenie jest niezupełnie prawidłowe, ponieważ kurtki składają się nie tylko z membrany, ale też z warstwy laminatu połączonej z innymi materiałami. Najbardziej znana jest membrana produkowana przez W.L. Gore & Associates Gore-Tex®, lecz wiele innych firm dostarcza tego typu produkt o równie dobrych parametrach, np. Marmot (MemBrain, NanoPro), The North Face (HyVent, DryVent), Dynafit (Dynashell 3 Layer), Columbia (Omni-Tech) lub Salewa (Power-Tex).

Jakie zalety ma kurtka z membraną?

1. Doskonała ochrona przed deszczem

Membrana chroni użytkownika przed napływem wilgoci z zewnątrz. Wodoszczelność oznaczana jest przez współczynnik milimetra słupa wody określający wartość, przy której materiał przemaka. Przyjęto, że wodoodporność zaczyna się od 10 000 mm H2O. Kurtka z takim współczynnikiem zapewnia ochronę podczas umiarkowanego deszczu. Choć producenci twierdzą, że doskonała szczelność idzie w parze z doskonałą przepuszczalnością, to jednak odprowadzanie wody ze skóry nie jest zazwyczaj główną cechą kurtek membranowych. Nie można oczekiwać od produktu dwóch wykluczających się cech, dlatego więc kupując hardshell, miejmy świadomość, że główną jego zaletą jest ochrona przed przemoczeniem.

2. Doskonała ochrona przed wiatrem

Dzięki membranie i laminatowi kurtki hardshell dają doskonałą ochronę przed wiatrem. Producenci oznaczają ten parametr, używając symboli CFM. Jeśli chodzi o przepuszczalność wiatru, to określa się ją symbolem CFM i wartościami liczbowymi od 0 do 15. Kurtki z oznaczeniem z przedziału 10–15 są najbardziej wiatroszczelne. Dobrze chronią przed przenikliwym wiatrem i zabezpieczają organizm przed wychłodzeniem.

3. Zapobieganie utracie ciepła

Kurtka hardshell wprawdzie nie ma na celu ogrzania organizmu, ale zdecydowanie zapobiega utracie ciepła. Membrana najlepiej działa właśnie wtedy, gdy jest różnica między temperaturą na zewnątrz a panującą między kurtką a skórą. Jej warstwowa budowa zabezpiecza przed oddawaniem ciepła, co przy intensywnej aktywności może być uciążliwe, ale przy umiarkowanej zapewnia nam ochronę przed wyziębieniem.

4. Niewiele waży i zajmuje mało miejsca

Niewątpliwą zaletą kurtki membranowej jest mała waga, wynosząca średnio tylko 300–400 g. Zajmuje też mało miejsca, więc warto ją zabrać na każdą wyprawę, ponieważ jest niezastąpiona w czasie zmiennej pogody, a jak wiadomo, ta szczególnie w górach może być bardzo kapryśna.

5. Krój i wykończenie zapewniające komfort

Przemyślane kroje pozwalają na to, by w razie potrzeby uzupełnić warstwy odzieży spodniej, ponieważ ubieranie się „na cebulkę” to nadal jeden z najlepszych sposobów przygotowania się do wędrówek. Dobierając więc fason dla siebie, nie kupujmy za ciasnej kurtki. Zwróćmy uwagę na tył – powinien być nieco dłuższy. Nikt nie wyobraża sobie kurtki tego typu bez kaptura, który powinien dobrze przylegać do głowy, a wraz z kołnierzem odpowiednio chronić gardło i szyję. Plusem kurtek tego typu są ściągacze, pozwalające lepiej je dopasować do objętości odzieży spodniej, którą mamy aktualnie na sobie. Ważne też, by zamki miały ochronę w postaci patek lub były – tak samo jak szwy – laminowane. To miejsca, w których kurtka może przemoknąć najszybciej, choć większość znanych producentów doskonale je już zabezpiecza.

6. Różnorodność laminatów

  • Dwuwarstwowe (2L) – w kurtkach tego typu membrana jest połączona z tkaniną zewnętrzną, a od wewnętrznej strony mamy zazwyczaj dodatkową podszewkę w postaci siateczki. Takie rozwiązanie stosowane jest jeszcze w produktach miejsko-turystycznych; kurtki te są zazwyczaj cięższe i zajmują więcej miejsca po spakowaniu.

  • Dwuipółwarstwowe (2.5L) – tu zamiast oddzielnej podszewki stosuje się bardzo cienką warstwę ochronną, która często przybiera formę siateczki nadrukowanej po wewnętrznej stronie. Kurtka jest lekka i daje się spakować do niewielkich wymiarów.

  • Trzywarstwowe (3L) – membrana jest połączona zarówno z tkaniną zewnętrzną, jak i z podszewką, dzięki czemu otrzymujemy jednolitą, wytrzymałą całość.

Zakup kurtki to znaczny wydatek, więc warto się przede wszystkim zastanowić, do czego mam nam służyć. Wśród kurtek hardshellowych możemy wybierać między modelami typowo turystycznymi, ale też i wyczynowymi – wszystko zależy od tego, jaką formę aktywności mamy zamiar uprawiać.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro