Zajęcia pozalekcyjne dla chłopca

Pozaszkolne zajęcia to doskonały sposób na to, by pogłębiać wiedzę, rozwijać pasję, odkrywać nowe rzeczy i poznawać rówieśników. Zamiast siedzieć przed komputerem czy telewizorem dziecko pożytecznie spędza wolny czas. Podpowiadamy, które z zajęć mogą przypaść do gustu chłopcu.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 12-08-2015

Wybieramy zajęcia dodatkowe

Zajęcia dodatkowe muszą być dopasowane do zainteresowań, predyspozycji oraz temperamentu dziecka. Powinny odzwierciedlać jego potrzeby, a nie ambicje rodziców. Nie warto również ulegać modzie. To, że wszystkie dzieci w klasie uczęszczają na basen, nie oznacza, że nasze również musi. Źle dobrane zajęcia będą dla malucha obciążeniem i źródłem stresu. Decyzję o ich wyborze należy zatem podjąć wspólnie z nim – tylko wtedy będą spełniały swoją funkcję, zarówno rozrywkową, jak i edukacyjną. Nie należy się jednak zniechęcać, jeśli dziecko początkowo nie będzie zachwycone zajęciami – należy dać mu czas na oswojenie się z nową sytuacją.

Mały matematyk

Wiele szkół oraz domów kultury oferuje warsztaty z przedmiotów znajdujących się w programie nauczania. Jeśli nasza pociecha ma talent do liczb, warto zapisać ją na dodatkowe zajęcia matematyczne. Nie tylko pozwolą mu na rozwinięcie swoich umiejętności, ale będą również stanowiły solidną podstawę w przyszłości, np. podczas wyboru profilu klasy w liceum czy kierunku studiów. W co zatem wyposażyć małego matematyka?

 • Tablica. Kredowa lub suchościeralna, na której pisze się flamastrami. Idealna do rozwiązywania równań i kreślenia figur geometrycznych w domu.
 • Kalkulator. Najlepiej model zaawansowany, umożliwiający rozwiązywanie skomplikowanych równań. Przyda się zarówno na zajęciach dodatkowych, jak i na lekcjach czy w domu.
 • Przybory geometryczne, m.in. linijka, ekierka, kątomierz oraz cyrkiel.
 • Liczydło. Niezbędne nie tylko tym maluchom, które dopiero zaczynają przygodę z liczeniem!
 • Podkładka z tabliczką mnożenia. Idealna do nauki i utrwalania tabliczki mnożenia.

Mały piłkarz

Zajęcia ruchowe potrzebne są każdemu dziecku do prawidłowego rozwoju. Dodatkowo pozwalają na rozładowanie nadmiaru energii, zwłaszcza jeśli pociecha znaczną część dnia spędza w szkolnej ławce. Są doskonałym rozwiązaniem dla maluchów lubiących aktywność, rywalizację, wysiłek oraz wyzwania. Co jest niezbędne w ekwipunku małego piłkarza?

 • Strój sportowy. Wygodne spodenki oraz koszulka, w których będzie czuł swobodnie. Najlepiej wykonany z oddychającego, się zapobiegającego poceniu się materiału.
 • Wygodne buty, np. korki. Powinny być lekkie, miękkie i elastyczne, wykonane z antybakteryjnych materiałów, z amortyzującą stopy podeszwą oraz wyprofilowaną wkładką.
 • Piłka do gry. Przyda się do ćwiczenia w domu lub na podwórku, np. z kolegami lub rodzicami.
 • Bidon. Podczas aktywności fizycznej ważne jest stałe uzupełnianie płynów.

Mały pływak

Ćwiczenia w wodzie rozwijają wszystkie grupy mięśni, korygują wady postawy, uczą koordynacji ruchów i pomagają obu półkulom mózgu współpracować ze sobą. Przydadzą się przede wszystkim tym maluchom, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, ale będą miały korzystny wpływ na każde dziecko. Co przyda się małemu pływakowi?

 • Kąpielówki. Wygodne, elastyczne (nie spadną podczas pływania), z gumką w pasie, np. z postaciami z ulubionych bajek. Najlepiej z szybkoschnącego i antybakteryjnego materiału.
 • Okulary do pływania. Chronią oczy przed działaniem chloru obecnego w wodzie.
 • Czepek gumowy lub z materiału. Wymagany na większości pływalni ze względów sanitarnych.
 • Klapki. Lekkie i wygodne. Dziecko nie powinno chodzić boso po terenie basenu – może się nabawić infekcji grzybiczych, które wymagają leczenia.

Mały chemik

Samodzielne eksperymenty (oczywiście pod okiem rodzica) ułatwiają naukę i umożliwiają poszerzanie wiedzy o naturalnych procesach zachodzących w przyrodzie. Dziecko nie tylko poznaje nowe dziedziny, ale również doskonale się bawi, poznając przy okazji odpowiedzi na nurtujące je pytania. Zdobyte w ten sposób informacje na pewno przydadzą mu się m.in. w szkole. Małemu chemikowi niezbędne są:

 • Fartuch. Niektóre eksperymenty wymagają pobrudzenia się, zatem warto chronić ubrania.
 • Zestawy kreatywne, np. Mały Chemik lub Laboratorium Chemiczne. W przystępny sposób wyjaśniają dziecku zagadnienia z dziedziny chemii.
 • Fiolki, słoiczki i pojemniki do przeprowadzania eksperymentów. Często dołączane są do zestawów kreatywnych razem z innymi akcesoriami (np. okularami ochronnymi, papierkami lakmusowymi i zlewkami).
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro