Zainteresuj się nauką – 6 najlepszych książek popularnonaukowych

Zainteresuj się nauką – 6 najlepszych książek popularnonaukowych

Świat nauki cię intryguje, ale równocześnie onieśmiela? Tajemnice kosmosu, ludzkiego ciała czy technologii nadal stanowią dla ciebie zagadki? Zacznij swoją naukową edukację od książek! Oto 6 popularno-naukowych pozycji, dzięki którym zrozumiesz fascynujące sekrety nauki.

udostępnij

Joanna WeremijewiczJoanna Weremijewicz / 25-04-2017

1. „Czarne dziury” Stephen Hawking

Stephena Hawkinga nikomu nie trzeba przedstawiać. Legendarny astrofizyk, kosmolog i idol ikony popkultury, czyli Sheldona z „Teorii wielkiego podrywu”, przez całą swoją karierę zajmował się czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Trudne tematy Hawking potrafi wyjaśnić w przystępny sposób, czego świadectwem jest książka „Czarne dziury”. Jej pierwowzorem były eseje napisane przez Hawkinga na potrzeby cyklu wykładów radiowych w BBC. Wersję książkową uzupełniły ilustracje, które ułatwią czytelnikowi zrozumienie złożonej problematyki zagadnień związanych z czasoprzestrzenią.

2. „Triumf chirurgów” Jürgen Thorwald

Jürgen Thorwald to niemiecki dziennikarz i historyk, który zasłynął książkami na temat historii medycyny i II wojny światowej. Do opisania dziejów chirurgii zainspirowały go zapiski dziadka, lekarza Henry’ego Stevena Hartmanna. W „Triumfie chirurgów” Thorwald przedstawił pionierskie operacje oraz odkrycia i wynalazki medycyny, których dokonano u schyłku XIX wieku. Wartka narracja i barwne opisy sprawiają, że książkę czyta się z prawdziwym zaciekawieniem i przyjemnością, mimo że nie brak w niej opisów zabiegów, które mogą przyprawić o gęsią skórkę.

3. „Historia ewolucji” Steve Parker, Alice Roberts

Wydaje ci się, że wiesz, w jaki sposób pojawiło się na Ziemi życie? Jeśli chcesz uzupełnić swoją wiedzę na temat tego, jak przebiegała ewolucja, koniecznie sięgnij po książkę Steve’a Parkera i Alice Roberts. Autorzy zabiorą cię w niezwykłą podróż – od początków życia na Ziemi aż do XXI wieku. Dowiesz się, jak postępowała ewolucja poszczególnych grup organizmów, poznasz wymarłe gatunki i sylwetki badaczy, dzięki którym znany jest dziś przebieg ewolucji. Całość uzupełniono o niemal 1000 ilustracji, które ułatwią ci zrozumienie tajemniczego i długotrwałego procesu ewolucji.

4. „Krótka historia prawie wszystkiego” Bill Bryson

Bill Bryson postawił sobie nie lada wyzwanie, a mianowicie napisanie „Krótkiej historii prawie wszystkiego”. Autor skupia się na naukach przyrodniczych: geologii, chemii i fizyce cząstek, próbując wyjaśnić, jak od Wielkiego Wybuchu doszło do narodzin cywilizacji. Bryson pokazuje, że nauka nie jest wcale nudna, ale fascynująca – to dzięki niej wiemy, co znajduje się w środku Ziemi, czym jest czarna dziura, a także gdzie 600 milionów lat temu były kontynenty. Bryson przytacza galerię znamienitości, które dokonały poszczególnych odkryć i umożliwiły zrozumienie wszystkiego, co wydarzyło się na Ziemi od Wielkiego Wybuchu.

Przeczytaj pełną recenzję książki Billa Brysona „Krótka historia prawie wszystkiego”.

5. „Przygoda z elektroniką” Paweł Borkowski

Elektronika to nasza codzienność: zmywarka, kuchenka mikrofalowa, telefon komórkowy czy komputer to tylko kilka sprzętów, których używasz każdego dnia. Czy wiesz jednak, w jaki sposób działa elektronika, bez której nie wyobrażasz sobie życia? Wszystkie urządzenia elektroniczne zawierają skomplikowany zestaw układów elektronicznych, dzięki którym mogą pracować. „Przygoda z elektroniką” wyjaśnia (na konkretnych przykładach) właśnie pracę takich układów i innych elementów elektronicznych oraz zjawiska fizyczne, dzięki którym możesz np. rozmawiać przez telefon.

6. „Kosmos” Carl Sagan

Carl Sagan, nieżyjący już astronom, kosmolog, astrofizyk i astrobiolog, popularyzował wiedzę o astronomii w programach telewizyjnych i książkach. Wydanie „Kosmosu” towarzyszyło emisji 13-odcinkowego programu „Cosmos: A Personal Voyage”. W książce Sagan opowiada o naszej planecie przez pryzmat rozwoju nauki i cywilizacji. Autor porusza takie tematy jak: działalność słynnej Biblioteki Aleksandryjskiej, pochodzenie życia, materii, gwiazd i planet, podstawy teorii ewolucji oraz misje sond kosmicznych. Jeśli od dziecka fascynował cię niedostępny kosmos, to jest to książka właśnie dla ciebie.

Przeczytaj pełną recenzję książki Carla Sagana „Kosmos”.

Nauka nie jest taka trudna (ani nudna!), jak ją malują. Przekonaj się o tym, sięgając po jedną z zaproponowanych przez nas książek.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro