„Zaginiona wyspa” Douglas Preston, Lincoln Child – recenzja

„Zaginiona wyspa” Douglas Preston, Lincoln Child – recenzja

Coś dla tych, w których problemy dorosłego życia nie zabiły dziecięcej ciekawości świata i chęci przeżywania niesamowitych przygód. Rejs po burzliwych wodach, poszukiwania skarbów, wiatr we włosach, adrenalina i ani chwili nudy – to właśnie znajdziecie w „Zaginionej wyspie”, przygodowej powieści amerykańskiego duetu.

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 05-08-2015

Douglas Preston i Lincoln Child po raz trzeci wrzucają swojego bohatera, Gideona Crew, w wir niesamowitych przygód. Po „Mieczu Gideona” i „Trupie Gideona” czas na „Zaginioną wyspę”.

Uroczy oszust

Gideon Crew ma aparycję pozwalającą mu zdobywać kobiece serca i błyskotliwość ułatwiającą osiąganie sukcesów zawodowych. Jego praca jest niebezpieczna i wymagająca. Mężczyzna musi wykazać się sprytem, inteligencją, a i sprawność fizyczna jest nieodzowna. Crew jest bowiem… złodziejem. I to nie byle jakim, bo dzięki swym umiejętnościom dostaje zlecenia, którym mało kto byłby w stanie sprostać. Po prostu facet do zadań specjalnych.

Księga z Kells

Przed Gideonem nie lada wyzwanie. Musi ukraść stronę z pilnie strzeżonej Księgi z Kells**. Cenny, średniowieczny manuskrypt po ośmiu latach rozmów z irlandzkim rządem trafił na kilka dni do nowojorskiej Biblioteki Morgana. Liczba zabezpieczeń, jakie chronią księgę, przyprawiłaby o zawrót głowy nawet Toma Cruise’a, który z pewnością kradzież tę uznałby za mission impossible i olałby temat. A tymczasem Gideon staje na wysokości zadania. Udana kradzież to jednak dopiero początek tej historii. Złodziejaszka czeka morska wyprawa w poszukiwaniu skarbu w towarzystwie twardej, tajemniczej oraz pięknej kobiety. Na oboje czyha mnóstwo niebezpieczeństw**. I wcale nie jest pewne, czy ich wyprawa zakończy się sukcesem.

Jest moc!

Dynamiczna „Zaginiona wyspa” świetnie wypadłaby na wielkim ekranie. Moc żywiołów, spektakularne wybuchy, niesamowita sceneria i zmieniające się plenery, podróżowanie z tajemniczą mapą, zagadki, niebezpieczeństwa – to wszystko z pewnością zrobiłoby ogromne wrażenie w kinie. Podczas lektury wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Trochę kuleją dialogi, ale nie ma czasu się nad nimi zastanawiać. Akcja pędzi na łeb na szyję. Douglas Preston i Lincoln Child stworzyli ciekawe połączenie powieści przygodowej i sensacyjnej, dorzucając także odrobinę fantastyki(co okazało się świetnym pomysłem, uatrakcyjniającym fabułę typową dla przygodówek). Trudno się spodziewać tego, co przyniesie finał.

„Zaginiona wyspa” okazała się lekką, wciągającą powieścią, w której oprócz charakterystycznych dla gatunku motywów typu mapa skarbu czy konflikty z tubylcami zamieszkującymi egzotyczne wyspy jest też bardzo ciekawy wątek związany z „Odyseją”. Co ma wspólnego Homer z sekretem ukrytym na stronie Księgi z Kells? Oto pytanie, na które warto poszukać odpowiedzi w książce amerykańskiego duetu. Powieść„Zaginiona wyspa” dostępna jest w wersji elektronicznej (EPUB oraz MOBI) za ok. 22 złote.

Źródło okładki: www.burdaksiazki.pl
Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro