Zdaniem eksperta

Zagęszczarka – jaką kupić?

Ubijarki służą do zagęszczania sypkiego podłoża (gruntu lub nawierzchni) za pomocą wibracji przenoszonych przez płytę roboczą. Mimo różnorodności oferowanych na rynku konstrukcji ich sposób działania pozostaje niezmienny.

Marcin Cichocki Marcin Cichocki / 09-05-2018

Zagęszczarki mogą służyć m.in. do utwardzania podłoża podczas drogowych prac naprawczych i remontowych, przy kładzeniu przewodów i kostki brukowej, w pracach telekomunikacyjnych, gazowych, energetycznych czy wodociągowych.

Podział zagęszczarek – prowadzone ręcznie i hydrauliczne

Podstawowym kryterium podziału zagęszczarek jest sposób, w jaki są one prowadzone. Niemniej jednak ubijarki dzieli się również ze względu na sposób zasilania, ilość biegunów czy ich specyfikę pracy.

Zagęszczarki prowadzone ręcznie

Najpopularniejsze są zagęszczarki prowadzone ręcznie (wibracyjne) – takie jak ubijak spalinowy SCH-ZG90. Służą do mniej wymagających prac w niewymagającym terenie. Ich układ wibracyjny składa się z metalowej płyty wibrującej, którą napędza silnik spalinowy lub elektryczny. Za wibracje odpowiada zaimplementowany bezpośrednio nad metalową płytą układ wałków mimośrodowych. Tego rodzaju zagęszczarki dzieli się na kroczące oraz przesuwne.

  • Zagęszczarki kroczące. Ubijarki prowadzone ręcznie kroczące dedykowane są do specyficznych prac realizowanych w trudnym terenie.

  • Zagęszczarki przesuwne (samoprzesuwne). Ten rodzaj ubijarek – poprzez wibracje – samodzielnie wykonuje ruch w nadanym uprzednio kierunku.

Montowane do maszyn (hydrauliczne)

Ubijarki hydrauliczne to profesjonalne maszyny służące do bardziej wymagających prac – służą przede wszystkim do zagęszczania wykopów i skarp, zbrojenia terenu, kompresji i palowania odpadów czy do naprawy nawierzchni dróg. Montuje się je do WOM-u ciągników i koparek lub na specjalistycznych maszynach drogowych. Z tego względu ubijarki hydrauliczne zapewniają większe bezpieczeństwo operatorowi i generują mniejszą ilość hałasu od zagęszczarek prowadzonych ręcznie.

Zagęszczarki jedno- i dwubiegunowe

Podział ten dotyczy wyłącznie zagęszczarek prowadzonych ręcznie. Ubijarki jednobiegunowe mogą poruszać się wyłącznie w jednym kierunku – do przodu. Zagęszczarki jednobiegunowe (jednokierunkowe) to lżejsze maszyny, które mogą być wykorzystywane do takich prac jak układanie kostki (wyłącznie z elastomerem zamontowanym na metalowej płycie) oraz do zagęszczania podsypki na parkingach, podjazdach, chodnikach, placach.

Zagęszczarki dwubiegunowe (dwukierunkowe), zwane również rewersyjnymi, mają dwa biegi, przez co poruszają się zarówno do przodu, jak i do tyłu. Są to cięższe konstrukcje służące do bardziej wymagających prac, takich jak przygotowywanie gruntu pod trakcję kolejową i wylanie asfaltu. Ubijarki rewersyjne ze względu na szersze możliwości manewrowania oraz lepsze parametry techniczne służą również do naprawy różnorodnych nawierzchni: dróg, wałów, nasypów, parkingów, boisk, ulic.

Na co zwracać uwagę, kupując zagęszczarkę?

Istnieje kilka parametrów ubijarek, które należy zweryfikować przed podjęciem zakupowej decyzji. Do najistotniejszych parametrów ubijarek można zaliczyć: wydajność ubijania, masę własną, wymiary płyty roboczej, głębokość zagęszczania, częstotliwość wibracji, kierunkowość czy sposób zasilania.

Wydajność ubijania

Jest to jeden z najważniejszych parametrów, który informuje o ilości energii przekazywanej do podłoża przez płytę roboczą. Im większa siła – a zarazem wydajność – tym lepiej zagęszczarka poradzi sobie z ubiciem grubszej warstwy materiału.

Masa własna

Im cięższa zagęszczarka, tym będzie ona w stanie lepiej ubić materiał. Ciężkie ubijarki tracą na manewrowości. Jednymi z lżejszych profesjonalnych zagęszczarek są tzw. skoczki (ok. 20 – 90 kg masy własnej).

Częstotliwość wibracji

Im wyższa częstotliwość pracy płyty roboczej, tym ubijarka szybciej poradzi sobie z ubiciem danej powierzchni.

Głębokość zagęszczania

Parametr ten powinien być uzależniony od rodzaju przeprowadzanych prac. Do bardziej wymagających realizacji konieczne jest użycie zagęszczarek oferujących większą głębokość zagęszczania.

Wymiary płyty roboczej

Wydajność pracy ubijarki uzależniona jest również od wymiarów jej płyty roboczej. Im większa płyta robocza, tym zagęszczarka ubije naraz większą powierzchnię. W przypadku lekkich zagęszczarek do prostych prac można znaleźć tzw. listwy wibracyjne.

Sposób zasilania

Na rynku spotkamy się z ubijarkami zasilanymi silnikami spalinowymi lub jednostkami elektrycznymi. Zagęszczarki spalinowe oferują większą wszechstronność i z reguły lepsze parametry. Zagęszczarki elektryczne dedykowane są głównie do prac przydomowych.

Wybór zagęszczarki powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju nawierzchni, do której będzie używana, i stopnia skomplikowania prac. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na takie parametry jak: wydajność ubijania, masa własna, wymiary płyty roboczej, głębokość zagęszczania, częstotliwość wibracji, kierunkowość czy sposób zasilania.

Czy ten artykuł był pomocny?

Więcej podobnych artykułów


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro